Spis treści:
Jak prać pościel?
O tym, że wybielanie odzieży i usuwanie plam za pomocą aspiryny jest nie tylko łatwe, lecz także skuteczne wielu z nas niejednokrotnie słyszało. Jednak dodawanie jej do prania ma więcej zalet. Jedną z nich jest poprawa struktury tkaniny poprzez zmiękczenie jej włókien.
Częste pranie ręczników i pościeli w twardej wodzie, niewłaściwej temperaturze, a także źle dobranym detergencie sprzyja pogorszeniu kondycji tkanin. Stają się one twarde i sztywne. Tracą całą swoją miękkość, a w kontakcie ze skórą są szorstkie i drapiące. Jak prać pościel oraz ręczniki łazienkowe, aby zachować ich walory użytkowe i ochronić przed zbyt szybkim niszczeniem się materiałów? Wystarczy, że zaczniesz przestrzegać tych kilku prostych zasad, a zmianę poczujesz już po pierwszym praniu:
- dobierz temperaturę do wskazań na metce,
- stosuj najniższą temperaturę wymaganą do aktywacji środka piorącego,
- pilnuj, aby bęben pralki nie był przeładowany,
- kilkukrotnie strzepuj mokre pranie przed wywieszeniem do wyschnięcia,
- ręczniki możesz suszyć w suszarce automatycznej.
W przypadku niewłaściwej pielęgnacji ręczników kąpielowych pojawia się jeszcze jeden problem. Wielokrotnie odświeżane w nieodpowiednich warunkach, przestają one skutecznie chłonąć wodę. Ochrona włókien ma zatem szczególne znaczenie, jeśli nie chcesz, aby użyty kilka razy ręcznik nadawał się do kosza.
Przeczytaj również: Jak prać ręczniki, pościel i koce? Przydatne wskazówki i sprawdzone tipy
Czy pościel można prać z ręcznikami?
Zapewne niejeden raz zdarzyło ci się wrzucić do bębna pralki pościel wraz z ręcznikami. Okazuje się, że praktyka ta przyczynia się do niszczenia delikatniejszych tkanin. Specyficzna struktura ręczników w czasie prania i wirowania może powodować uszkodzenia włókien w materiałach, z których szyte są poszewki na poduszki i kołdry. Jeśli nie chcesz, aby twoja nowa, jedwabiście gładka poszewka już po jednym praniu była nieestetycznie zmechacona, a przy tym cała pokryta kolorowym pyłem i kłaczkami, lepiej odpuść pranie pościeli wraz z ręcznikami.
Poszewki i tekstylia łazienkowe wymagają dużo miejsca w bębnie pralki do swobodnego poruszania się podczas wirowania. Tylko w ten sposób zostaną dokładnie wyprane i wypłukane z detergentów. Dlatego staraj się unikać przepełniania bębna – uzupełniaj go zawsze mniej więcej do połowy pojemności. W ten sposób woda będzie miała szansę dotrzeć wszędzie, wypłukać aktywne substancje spomiędzy delikatnych nitek i ochronić je przed utratą miękkości.
Dobierz program prania, odpowiednią temperaturę i dodaj 2-3 tabletki, które zadziałają lepiej niż płyn zmiękczający. Fot. 123rf.com
Trik na miękkie ręczniki i pościel
Umiejętne dobranie programu, płynu do prania oraz rezygnacja ze zbędnych środków takich jak płyny do płukania pomagają zachować puszystość domowych tekstyliów na dłużej. Jednak istnieje pewien trik na miękkie ręczniki i pościel, który pozwoli przywrócić sztywnym i twardym materiałom dawną strukturę. Spraw, że znów będą one przyjemne w dotyku i codziennym użytkowaniu. Potrzebujesz tylko jednego produktu, który zwykle trzymasz w domowej apteczce.
Aspiryna to nie tylko powszechnie stosowany lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny, lecz także sposób na ratunek dla pościeli i ręczników. Odświeży, wybieli i usunie nieestetyczne, żółte plamy z jasnych materiałów. Wszystkie inne skutecznie oczyści ze szkodliwych drobnoustrojów, nie niszcząc struktury włókien. Możesz użyć jej do prania na dwa sposoby:
- przygotuj od 1 do 3 tabletek, krusząc je lub miażdżąc bokiem ostrza noża kuchennego i w takiej postaci wrzuć do pralki aspirynę, zastępując nią płyn do płukania;
- rozpuść 2-3 tabletki aspiryny w 2 l gorącej wody i w gotowym roztworze mocz osobno ręczniki i pościel przez kilka godzin, a następnie wypierz je w odpowiednim programie w pralce.
Uważaj z prasowaniem ręczników i pościeli. Materiały o dużej sprężystości i puszystości jak np. frotte nie są podatne na gniecenie, dlatego wystarczy, że odpowiednio wywiesisz je do wyschnięcia. Prasowanie włókien mogłoby przyczynić się do spłaszczenia ich pętelek, a przez to utraty miękkości, na której przecież tak bardzo ci zależy. Boisz się, że bez prasowania nie pozbędziesz się skutecznie bakterii i roztoczy z tkaniny? Bez obaw. Aspirynowa kąpiel lub dodatek leku do prania powinien wystarczyć.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zaskakujące zastosowanie aspiryny w domu. Wrzuć do prania, szybko zobaczysz efekty
Oprysk z aspiryny dla roślin. Zastosowanie kwasu salicylowego w domu i ogrodzie
Aspiryna do kwiatów doniczkowych. Zabija choroby i przyspiesza wzrost
Jak wybielić szare prześcieradło? Prosty domowy patent na wybielenie pościeli