Spis treści:
Dlaczego firanki szarzeją?
Białe firanki są dekoracją okien, która nigdy nie wychodzi z mody. Są na tyle uniwersalne, że pasują w zasadzie do każdego wnętrza, zarówno nowoczesnego, jak i utrzymanego w klasycznym stylu. Ze względu na swój kolor optycznie powiększają oraz rozjaśniają pomieszczenie, stanowiąc piękne tło dla innych elementów wyposażenia. Jest tak jednak tylko do momentu, dopóki są śnieżnobiałe. Niestety, z czasem eleganckie firanki szarzeją i żółkną, tracąc swój pierwotny blask. Z czego to wynika?
Firanki szarzeją z kilku powodów. Przede wszystkim na tych delikatnych tkaninach łatwo osadzają się drobinki kurzu, pyłów, smogu czy innych zanieczyszczeń, dostających się do naszych mieszkań z zewnątrz. Nic nie szkodzi firankom bardziej niż dym papierosowy, który wnika głęboko we włókna, zmieniając ich kolor. Nie bez znaczenia jest także wystawienie firan na działanie słońca, a także oparów z kuchni, roznoszących się po pomieszczeniach w trakcie gotowania. Na szarzenie firan wpływa także nieodpowiednie pranie tych tkanin i przechowywanie ich w niewłaściwych warunkach.
Kurz to jeden z powodów, dlaczego firanki szarzeją. Fot. izzzy71/123RF.com
Przeczytaj również: Nie tylko ocet zmiękcza ubrania w praniu. Mam lepszy sposób – są mięciutkie i pięknie pachną
Jak wybielić firanki – domowe sposoby
Nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec szarzeniu firanek. Jeśli straciły nieskazitelny wygląd, nie powinniśmy od razu wymieniać ich na nowe. Co prawda w sklepach znajdziemy wybielacze przeznaczone specjalnie do tych tkanin, nie musimy ich kupować, jeśli chcemy, aby firanki znów były śnieżnobiałe. Możemy wybielić je bez chemii, korzystając z domowych sposobów, które rozjaśniają materiały lepiej niż niejeden drogi detergent.
- Sok z cytryny i sól – do dużej miski wlewamy ok. 10 l ciepłej wody oraz sok wyciśnięty z 2 cytryn. Dodajemy ½ szklanki soli i mieszamy, aż całkowicie się rozpuści. W tak przygotowanym roztworze zanurzamy firanki i moczymy je przez 2 godziny. Po tym czasie pierzemy w pralce, wybierając program dla delikatnych tkanin.
- Woda utleniona – to naturalny wybielacz, który nie niszczy tkanin. Aby rozjaśnić firanki, wystarczy, że włożymy je do ciepłej wody z dodatkiem niewielkiej ilości proszku do prania oraz ½ szklanki wody utlenionej i poczekamy godzinę. Następnie pierzemy, włączając program prania w 30°C.
- Soda oczyszczona i ocet – do bębna pralki wkładamy firanki, po czym wsypujemy ½ szklanki sody oczyszczonej. Wybieramy delikatny cykl prania i czekamy na moment płukania. Wtedy do szufladki na detergenty (do przegródki na płyn do zmiękczania tkanin) wlewamy 1 szklankę octu. Gdy pranie się zakończy, rozwieszamy firanki.
Pamiętajmy, że firanki mogą być wykonane z tkanin, których nie powinno się prać w pralce. Zanim włożymy je do bębna, sprawdźmy na metce, jakie są zalecenia producenta dotyczące czyszczenia materiału. W niektórych przypadkach najbezpieczniejszą metodą okazuje się pranie ręczne.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wybielacz niszczy tkaniny. Mam ekologiczny sposób na doczyszczenie białych skarpet
Skuteczny sposób na wyczyszczenie kaloryfera. W domu nie unosi się kurz, sporo można zaoszczędzić