Porady domowe

Jak spakować się do samolotu? 10 błędów, których lepiej unikać

Pakując się do samolotu, często zapominamy o ważnych rzeczach. Czasami mamy zbyt mało czasu na odpowiednie przygotowanie się do podróży. Innym razem dopiero szykujemy się na swój pierwszy lot samolotem, przez co nie zawsze uda się spakować w bagaż wszystko, co potrzebne. Sprawdź 10 błędów w pakowaniu do samolotu, które mogą zrujnować każdy urlop.

Jak spakować się do samolotu? 10 błędów, których lepiej unikać
Podróż samolotem, o czym nie zapomnieć? Fot. 123RF.com

Spis treści:

Pakowanie bagażu do samolotu – tych błędów lepiej nie popełniać

  • Brak dokumentów

Przed każdą podróżą samolotem obowiązkiem pasażerów jest przygotować dokumenty tożsamości. Jednym z najczęstszych błędów, mimo świadomości konsekwencji nieposiadania dokumentów, jest ich… zapominanie. Wiele razy zdarzyło się, że pasażerowie zapomnieli zabrać ze sobą dowodu osobistego lub paszportu, przez co nie zostali nawet wpuszczeni na pokład samolotu. Kolejną sprawą jest też to, że często nie sprawdzamy ważności swoich dokumentów – a posiadanie nieważnego dokumentu równoznaczne jest z brakiem możliwości wpuszczenia na pokład samolotu.

Początkujący w podróżach samolotem powinni pamiętać o tym, aby ważne dokumenty tożsamości mieć zawsze blisko siebie. Nie powinno się ich chować na dnie walizki, aby później nie przepakowywać się na lotnisku. Warto zwrócić uwagę również na to, czy mamy dokumenty, które wymagane są przez danego przewoźnika oraz docelowy kraj. Najlepiej zawsze mieć przy sobie dwa dokumenty (paszport i dowód tożsamości), a także ich skany (w razie zgubienia). Warto pamiętać, że prawo jazdy i karta bankomatowa nie są dokumentami podróży.

  • Brak planu na to, co spakować

Bez planu na spakowanie swojego bagażu można zapomnieć  o naprawdę istotnych rzeczach. Właśnie dlatego – zwłaszcza przed pierwszym lotem – zaleca się przygotowanie listy i rozpisanie najważniejszych przedmiotów do spakowania. Brak organizacji może skutkować tym, że walizka wypełni się zbędnymi przedmiotami, z kolei na te naprawdę ważne zwyczajnie zabraknie miejsca.

Pamiętaj, że bagaż do samolotu ograniczony jest limitem wielkościowym i kilogramowym. Właśnie dlatego lepiej jest przed spakowaniem się rozpisać sobie listę, dzięki której czarno na białym widzieć będziesz, co powinno zostać w walizce.

  • Brak gotówki

Pakując się na wakacje, należy przeczytać, w jaki sposób dokonywać można płatności za granicą w danym kraju. Nawet gdy sieć bankomatów będzie obszerna, należy zabrać ze sobą również gotówkę. Raz, że prowizja za wypłacenie gotówki z bankomatu może być za granicą wysoka. A dwa, że w niektórych miejscach nie można płacić kartą, więc po co narażać się na niepotrzebny stres? Brak odpowiednich środków płatniczych może zrujnować wakacje lub wpędzić w kłopotliwe sytuacje, czego lepiej unikać.

Błędem jest też pakowanie pieniędzy wyłącznie w jedno miejsce – zwłaszcza do bagażu, który wędruje do luku. Gotówką należy podzielić się z partnerem podróży, a już na pewno nie można chować pieniędzy do walizki, która przecież może się zgubić! Pieniądze najlepiej nosić przy sobie w miejscu, które nie będzie widoczne dla potencjalnych złodziejaszków.

  • Brak porządku w walizce

Nie każdy lubi się pakować – a ci, co robią to szczególnie niedokładnie, mogą zrujnować sobie urlop. Wrzucanie do walizki wszystkiego, co wpadnie w rękę, i niezabezpieczenie przedmiotów może sprawić, że się zniszczą. Kolejną ważną sprawą jest też to, że przez nieład w bagażu mogą nie zmieścić się do niego najważniejsze rzeczy. Byle jak poskładane przedmioty trudniej też znaleźć, a to bywa bardzo stresujące. Zwłaszcza gdy nagle trzeba będzie wyciągnąć coś z walizki na lotnisku.

Właśnie dlatego zaleca się rozpoczęcie pakowania do walizki od największych przedmiotów, które powinno ułożyć się na dnie. Z kolei najmniejsze rzeczy najlepiej ułożyć na górze. Nie można również zapominać o zabezpieczeniu cennych przedmiotów bądź rzeczy, które mogą się połamać. Podczas pakowania staraj się wykorzystać każdą wolną przestrzeń i schowki w bagażu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podróżach.

  • Brak wiedzy o docelowym kraju

Wbrew pozorom brak takiej wiedzy ma ogromny wpływ na pakowanie się. W wielu państwach panuje specyficzny klimat, dlatego też należy poczytać o pogodzie i na jej podstawie spakować ubrania. Warto sprawdzić pogodę na dwa dni przed wylotem, aby nie spakować złych ubrań.

Jaki jest złoty środek w pakowaniu ubrań na wakacje? Otóż najlepiej zabierać ze sobą te, które będą wielofunkcyjne i które łatwo będzie można ze sobą zestawiać. Najkorzystniej jest postawić na wygodne rzeczy bazowe, do których będzie można dobrać każde obuwie. W przypadku zwiedzania państw muzułmańskich warto też wyposażyć się w okrycie ramion i kolan, a czasami też głowy (zwłaszcza panie).

Czytaj także: Wyjeżdżasz na urlop? Sprawdź, jak dbać o rośliny balkonowe latem

Bagaż do samolotu powinien spełniać wymogi linii lotniczych. Fot.123RF.com Bagaż do samolotu powinien spełniać wymogi linii lotniczych. Fot.123RF.com

Najczęściej popełniane błędy podczas pakowania do samolotu

  • Brak leków

Przed podróżą warto spakować leki, zwłaszcza że w niektórych krajach może być o nie ciężko. Wiele medykamentów za granicą jest też niedostępnych bez recepty. Zawsze warto spakować do bagażu tabletki na dolegliwości takie jak ból głowy albo brzucha. Jeśli nie chcesz mieć zrujnowanego urlopu, koniecznie zaopatrz się również w probiotyk. Zmiana flory bakteryjnej może źle wpłynąć na zdrowie, wywołując nieprzyjemne dolegliwości żołądka. Właśnie dlatego lepiej zaopatrzyć się w sprawdzone leki.

Za granicą trzeba z ostrożnością podchodzić do owoców czy warzyw kupowanych na targu. Przed spożyciem należy obowiązkowo umyć owoce i warzywa, aby nie nabawić się problemów zdrowotnych. Przyjmowanie probiotyków dodatkowo osłoni żołądek przed bakteriami, których nasze organizmy nie znają.

  • Za dużo kosmetyków

Zanim zabierzesz do walizki całą łazienkę, warto zorientować się, czy w ogóle możesz pozwolić sobie na zapakowanie płynów dużej pojemności. W przypadku bagażu rejestrowanego będzie możliwe spakowanie większych butelek, jednak już do bagażu podręcznego spakować można maksymalnie 1 l płynów, jednak podzielonych na 100 ml buteleczki. Nadbagaż może grozić wyrzuceniem niektórych kosmetyków na kontroli celnej – co niektórym może skutecznie zepsuć wakacje.

Warto zastanowić się również nad tym, czy faktycznie będziesz potrzebować aż tylu kosmetyków. Może się okazać, że w hotelu zapewnionych będzie wiele rzeczy (np. żele, szampony, czy mydło). Bez większego problemu sprawdzić można takie informacje na stronie internetowej właściciela obiektu, do którego się wybierasz. Dlatego poświęć chwilę i poszperaj na stronie hotelu lub biura podróży, co gwarantowane będziesz mieć w swoim hotelu. Dzięki temu oszczędzisz miejsce w walizce na zapakowanie m.in. pamiątek z wakacji.

Czytaj także: Czy warto instalować system automatycznego nawadniania? Jak to zrobić, ile kosztuje nawadnianie ogrodu

  • Nieumiejętne pakowanie bagażu podręcznego

Bagaż podręczny powinien być miejscem, które posłuży do zapakowania niezbędnych rzeczy – tych, które należy mieć przy sobie (np. pieniądze, leki, elektronika, dokumenty). Bagaż podręczny niektórzy traktują jako dodatkowy, do którego spakować można to, co nie zmieści się w walizce. Tymczasem wylądować powinien w nim wyłącznie awaryjny ekwipunek – czyli wszystko, co może przydać się po drodze (również zapasowe ubranie bądź ładowarki).

Dlaczego tak ważne jest zabezpieczenie się w formie umiejętnie spakowanego bagażu podręcznego? Otóż często zdarza się, że bagaże nadawane do luku zwyczajnie się gubią. Sporadycznie lądują też w zupełnie innym państwie, niż docelowo miały się znaleźć. Właśnie dlatego należy spakować podręczny bagaż tak, aby na wszelki wypadek mieć wszystkie potrzebne rzeczy ze sobą. W ten sposób oszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu, a urlop nie będzie całkiem zrujnowany.

  • Niewymiarowa walizka

Kupując walizkę na podróż, nie wystarczy, aby była charakterystyczna. Bagaż powinien przede wszystkim spełniać wymogi większości linii lotniczych. Tak naprawdę im lżejszą walizkę weźmiesz, tym lepiej – zapakujesz do niej o wiele więcej przedmiotów, co pozwoli uniknąć zmartwień podczas pakowania się na wakacje. Zwróć również uwagę na materiał wykonania walizki – powinien być wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Niestety, słabe jakościowo walizki często ulegają uszkodzeniu w luku bagażowym, co może przysporzyć zmartwień. Zwłaszcza gdy przez niskojakościowy materiał walizki uszkodzą się cenne przedmioty w środku.

Walizka powinna mieć również wytrzymałe kółka i najlepiej teleskopową rączkę, którą dopasujesz do swojego wzrostu. To pozwoli na sprawne poruszanie się z bagażem po lotnisku, oszczędzając niepotrzebnych nerwów związanych z podróżą. Dobrze, gdy walizka będzie posiadała zabezpieczenie w formie zamka na szyfr bądź kłódki. Przy podróżach samolotem zdecydowanie najważniejsza w bagażu jest jej waga, trwałość i dobre zabezpieczenie.

  • Brak sprawdzenia wagi walizki przed wylotem

Na lotnisku notorycznie zdarza się, że podczas ważenia bagażu rejestrowanego okazuje się on za ciężki. Wówczas pasażerowie zmuszeni są do zapłacenia za nadbagaż. Jeśli nie chcą zapłacić, muszą się pozbyć nadbagażu – inaczej nie zostanie on nadany do luku. Opłaty za nadbagaż są wysokie, a stres związany z koniecznością pozbycia się nadmiaru przedmiotów na oczach innych pasażerów jeszcze większy.

Właśnie dlatego zaleca się za każdym razem sprawdzać, ile waży bagaż. Informacje o tym, jak duży i jak ciężki bagaż możesz zabrać w podróż, znajdziesz na stronie przewoźnika. Możesz o to spytać również pracowników biura podróży, u których wykupiłeś wakacje. Lepiej nie ryzykować. Niekiedy wydawać się może, że walizka jest lekka – tymczasem okazuje się, że np. waży o jeden kilogram za dużo. To wystarczy, aby pracownik lotniska zażądał opłaty za nadbagaż.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.