Spis treści:
Jak prać ekologicznie?
Częste noszenie, a co za tym idzie również pranie ulubionych ubrań prowadzi do pogorszenia ich stanu – utraty koloru, elastyczności i miękkości materiału. Przyjemne w dotyku puszyste włókna, utrzymujące właściwą strukturę przez długi czas sprawiają, że chętniej wkładamy na siebie dane elementy garderoby. Zależy ci na tym, aby nawet po wielu praniach swetry, bluzy i dzianinowe sukienki pozostały miękkie, intensywnie wybarwione oraz nie traciły formy? Nie tylko sposób suszenia oraz prasowania mają znaczenie, na stanie włókien odbija się przede wszystkim nieodpowiednie pranie. Jak chronić ubrania, piorąc je ekologicznie i bardziej uważnie?
- Aby twoje ubrania wyglądały doskonale, pierz je dopiero wtedy, gdy naprawdę tego wymagają. Nie ma potrzeby wrzucania do pralki odzieży już po 1 dniu noszenia, jeśli nie są przepocone ani nie ma na nich śladów zabrudzenia.
- Pilnuj zgodności kolorów w bębnie, by ubrania nie uległy zafarbowaniu, uważaj też na mieszanie różnych struktur tkanin. Niektóre mogą w wyniku tarcia mechacić i uszkadzać włókna delikatniejszych ubrań.
- Pilnuj oznaczeń na metkach. Nie wybieraj bez potrzeby wyższych temperatur lub intensywniejszych programów niż wskazane przez producenta. Krótkie, delikatniejsze cykle to nie tylko oszczędność energii, lecz także istotny ruch w stronę wydłużenia żywotności ubrań.
- Zamiast sięgać po silne środki piorące, na większe zabrudzenia stosuj tzw. moczenie wstępne, które rozpuści brud i pomoże szybciej pozbyć się plam.
Pamiętaj też, że gotowe detergenty, choć łatwo dostępne i niekiedy naprawdę niedrogie, mogą szkodzić delikatnym włóknom. Wprawdzie ich złożony skład i znaczne stężenie aktywnych związków sprawiają, że ubrania po praniu są naprawdę czyste, ale z każdym cyklem zmniejsza się ich trwałość.
Podpowiadamy, jak prać ekologicznie, zastępując gotowe środki prostymi, domowymi produktami. Roztwory octu lub soda z solą to nie wszystko. Wspólnie z sąsiadką stworzyłyśmy listę zmiękczaczy do tkanin, które sprawdzają się zarówno przy praniu ręcznym, jak i w pralce – ubrania po wysuszeniu są miękkie, milusie i świeżo pachną.
Przeczytaj również: Wlej pół szklanki i nastaw normalny cykl prania. Jeszcze nigdy pościel nie była tak miękka
Jak zmiękczyć ubrania bez chemii?
Nadal wiele osób dodaje do prania gotowe płyny do płukania, ponieważ nie tylko zapewniają miękkość materiałom, lecz także sprawiają, że ubrania pięknie pachną. Co więcej, są łatwe w użyciu – nie trzeba robić nic ponad wlanie odmierzonej ilości do odpowiednio oznaczonej szufladki lub komory pralki. Jednak domowe środki na miękkie tkaniny po praniu są równie proste, co skuteczne, a nie zawierają w sobie ani grama szkodliwych czy alergennych związków. Nadają się do większości tkanin, a przy tym pozostawiają dozownik w pralce czysty, pachnący i bez oznak rozwoju pleśni, jakie zdarzają się przy osadach z gotowych detergentów.
Jak zmiękczyć ubrania bez chemii? Dawniej do prania stosowałam po prostu zwykły ocet, jednak sąsiadka podpowiedziała mi, co sprawi, że ubrania będą jeszcze bardziej puszyste i zyskają świeży zapach. Odpowiedzialna za sukces eko prania jest... cytryna. Możesz wykorzystać ją samą lub w połączeniu z innym, kuchennym środkiem o potwierdzonym działaniu czyszcząco-zmiękczającym.
- Czysta cytryna
Wybierz świeży owoc średniej wielkości i pokrój go na plasterki. Wrzuć je do rondelka i zalej wodą tak, by wszystkie zostały przykryte oraz lekko się uniosły. Wstaw garnek na kuchenkę i całość zagotuj. Po ostudzeniu wywar nadaje się do wlania tam, gdzie zwykle dodajesz płyn do płukania.
- Roztwór sody z sokiem cytrynowym
Jeżeli chcesz, by metoda zadziałała na grubsze, bardziej zbite włókna twoich ubrań, połącz świeżo wyciśnięty sok z 2 cytryn o średniej wielkości z 2 łyżkami stołowymi sody oczyszczonej. Kolejnym dodatkiem, który zwiększy skuteczność środka, będzie starte, szare mydło – wystarczy już odrobina wmieszana do powstałego wcześniej, gęstego roztworu. Ten domowy preparat najlepiej sprawdza się wtedy, gdy zamiast wrzucić ubrania do pralki, przepierzesz je w rękach. Dbaj o to, by nie pocierać materiału, a uciskać go i wyżymać bez skręcania.
Wyciśnięty sok z cytryny zmieszany z sodą i mydłem tworzy mieszaninę, która doskonale sprawdza się w praniu ręcznym, ale możesz dodać ją również do pralki. Fot. Felicity Tai/CanvaPro; annebel146/123rf.com
Borykasz się z problemem elektryzującej się odzieży? Na liście sprawdzonych sposobów na miękkie i czyste ubrania znalazła się również gliceryna, która również potrafi zastąpić płyn do płukania. Wystarczy, że dodasz odrobinę (mniej więcej 2 łyżki) gliceryny do standardowego cyklu prania tak, jak dotychczas dodawałeś gotowy detergent. Ta prosta substancja w formie tłustego, gęstego syropu nie tylko zmiękczy wodę – ułatwi też prasowanie łatwo gniotących się tkanin, a także zastąpi spray antystatyczny, tworząc na ubraniach niewidzialną barierę dla ładunków elektrycznych.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Bez moczenia i długiego schnięcia. Prosty i szybki sposób na wyczyszczenie dywanu
Czym wyczyścić plamy na obrusach? Zejdą plamy po winie, tłuszczu i sokach
Wyczyścisz każdy osad, zacieki i kamień na szkle. Szklanki, wazony i kieliszki znów będą lśniły