Porady domowe

Taka kołdra to same dobrodziejstwa. Nie wszyscy jednak mogą pod nią spać

Kołdra obciążeniowa pomaga uporać się m.in. z bezsennością, wspomaga procesy regeneracyjne organizmu, a ponadto jest doskonałym uzupełnieniem terapii czucia głębokiego. Z tego rozwiązania mogą korzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Sprawdź, co to jest kołdra obciążeniowa, jak działa i jak czyścić kołdrę sensoryczną! 

Taka kołdra to same dobrodziejstwa. Nie wszyscy jednak mogą pod nią spać
Kołdry obciążeniowe poprawiają jakość snu. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co to jest kołdra obciążeniowa? 

Kołdra obciążeniowa, inaczej nazywana kołdrą sensoryczną, to stosunkowo nowy produkt na polskim rynku. Jeszcze do niedawna wykorzystywana była jedynie przez specjalistów do wspomagania terapii czucia głębokiego, zwłaszcza u pacjentów z autyzmem oraz ADHD. Od pewnego czasu cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób cierpiących na bezsenność oraz mających problemy z koncentracją. 

Co różni kołdrę sensoryczną od zwykłej kołdry? 

Na pierwszy rzut oka kołdra sensoryczna i zwykła kołdra wyglądają niemal tak samo. Różnicę poczujesz, gdy spróbujesz je podnieść. Kołdra sensoryczna jest o wiele cięższa od zwykłej. Posiada specjalne wypełnienie, najczęściej są to niewielkie szklane kuleczki lub granulat. Waga kołdry sensorycznej powinna być dostosowana do potrzeb konkretnej osoby. Zaleca się, aby nie przekraczała 10-15% masy ciała użytkownika. 

Jak działa kołdra obciążeniowa? 

Kołdra obciążeniowa wywiera równomierny nacisk na całe ciało. Uciskając receptory znajdujące się w organizmie, pobudza je do pracy. Wspiera też produkcję hormonów, m.in. serotoniny stymulującej dobry nastrój.  

Chociaż kołdra sensoryczna jest dosyć ciężka, to delikatnie otula. Drobnego wypełnienia kołdry nie wyczujesz palcami. Kołdra doskonale dopasuje się do kształtu twojego ciała i sprawi, że spokojnie zaśniesz nawet po męczącym dniu w pracy.  

Do kołdry trzeba przyzwyczajać się stopniowo. Początkowo może ci się wydawać, że produkt ten jest zbyt ciężki, aby wygodnie przespać pod nim całą noc. Na początek spróbuj krótkich drzemek. Sposobem na stymulację czucia głębokiego w ciągu dnia są także ćwiczenia wykonywane pod kołdrą obciążeniową. 

Kiedy warto sięgnąć po kołdrę obciążeniową? 

Kołdra sensoryczna jest skutecznym narzędziem terapeutycznym dla dzieci i osób dorosłych. Wspomaga terapię stymulującą propriocepcję. Wywołuje określoną reakcję ze strony układu nerwowego, prowadząc do wyciszenia oraz zmniejszenia napięcia. Jeśli zmagasz się z problemami ze snem, a koncentracja przychodzi ci z trudem, to kołdra obciążeniowa może okazać się w twoim przypadku skutecznym narzędziem terapeutycznym. 

Wielkość oraz wagę kołdry należy dobierać z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, dlatego najlepiej jest skonsultować się z terapeutą. Pomoże on nie tylko w wyborze optymalnego produktu, lecz także zaleci ćwiczenia, które można wykonywać z użyciem kołdry obciążeniowej. 

Kołdra obciążeniowa dla dzieci 

Kołderki sensoryczne dla dzieci wspomagają terapię pacjentów z autyzmem oraz ADHD. Pomagają pacjentom z obniżoną oraz ze wzmożoną wrażliwością na bodźce zewnętrzne. Stymulacja czucia głębokiego prowadzi do zwiększonej produkcji serotoniny u małych pacjentów, czego efektem jest wyciszenie układu nerwowego.  

Mali pacjenci z autyzmem, zespołem Aspergera lub ADHD często cierpią na bezsenność. Wypoczynek i ćwiczenia z kołdrą obciążeniową poprawiają komfort snu i ułatwiają zasypianie. Dowodzi tego badanie The effectiveness of weighted blankets on sleep and everyday activities, w którym wzięło udział 48 pacjentów poniżej 17 roku życia z rozpoznanym ADHD lub spektrum autyzmu. 

Badani wskazali, że kołdra obciążeniowa korzystnie wpłynęła na ich wieczorną i poranną rutynę. Sprawiła też, że szybciej zasypiali. To nie jedyny korzystny efekt wynikający z terapii przy pomocy kołder sensorycznych. Wzmacniają też koncentrację i dzieciom łatwiej skupić się na wykonywanym zadaniu.  

Czytaj także: Jak prać koce, ręczniki i kołdry? To łatwiejsze niż myślisz

Kołdra obciążeniowa dla dzieci Kołdry obciążeniowe to rozwiązania zarówno dzieci jak i dorosłych. Fot.123RF.com

Kołdra obciążeniowa dla dorosłych 

Koce i kołdry obciążeniowe łagodzą dolegliwości bólowe, zmniejszają uczucie niepokoju, poprawiają jakość snu, a także wspomagają koncentrację. Jak wynika z dotychczasowych badań, terapia z użyciem kołder sensorycznych sprawdzi się w przypadku różnych schorzeń, które negatywnie wpływają na twój codzienny komfort życia.  

Nawet krótka drzemka pod kołdrą wywierającą równomierny nacisk na całe ciało sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi, dzięki czemu łatwiej jest się uspokoić i wyciszyć. Pomaga także pacjentom zmagającym się z apatią i stanami depresyjnymi. Coraz częściej wykorzystywana jest także w terapii osób starszych cierpiących na demencję. 

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania kołdry obciążeniowej? 

Nie każdy może cieszyć się właściwościami kołdry sensorycznej. Są schorzenia, w których rozwiązanie to nie jest zalecane. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na: 

  • astmę, 
  • epilepsję, 
  • łamliwość kości, 
  • choroby układu krążenia, 
  • klaustrofobię, 
  • bezdech senny. 

Jeśli zastanawiasz się, czy twój stan zdrowia pozwala ci na terapię z wykorzystaniem kołdry obciążeniowej, skonsultuj się z lekarzem lub terapeutą czucia głębokiego. 

Czytaj również: Jak często należy zmieniać i prać pościel?

Jak czyścić kołdrę obciążeniową? 

Chcesz odświeżyć kołdrę sensoryczną, aby spało się pod nią jeszcze przyjemniej? Zastanawiasz się, jak czyścić kołdrę obciążeniową, żeby zachowała swoje właściwości lecznicze? Możesz ją wyczyścić na kilka sposobów. Jeśli kołdra jest niewielka (np. dziecięca), to bez problemu wypierzesz ją w pralce. Gdy twoja kołdra sensoryczna ma większe gabaryty, pozostaje ci jedynie pranie ręczne lub czyszczenie chemiczne. 

Pamiętaj, że regularna i właściwa pielęgnacja kołdry obciążeniowej przedłuży jej żywotność. Zapoznaj się z informacjami z ulotki informacyjnej i dowiedz się, jak prać kołdrę obciążeniową, którą masz w domu. Jeśli nie znajdziesz tam żadnych wskazówek, napisz do producenta.  

Jak prać kołdrę sensoryczną? 

Kołdrę sensoryczną możesz wyprać w pralce, o ile producent nie zamieścił w ulotce informacyjnej innych zaleceń dotyczących pielęgnacji. Zanim jednak włożysz kołdrę obciążeniową do bębna, sprawdź, jaka jest dopuszczalna ładowność pralki. Jest to szczególnie istotne w przypadku kołder sensorycznych dla osób dorosłych, które mogą być cięższe niż 6 kg 

Kołdry obciążeniowe najczęściej wykonane są z naturalnych materiałów łatwo przepuszczających powietrze, np. z bawełny. Jeśli chcesz wyprać kołdrę w pralce, wybierz program piorący o niskiej temperaturze, najlepiej 30°C. W przeciwnym razie materiał może się skurczyć, co doprowadzi do deformacji kołdry.  

Jak suszyć kołdrę obciążeniową? 

Do suszenie kołdry obciążeniowej nie jest zalecana suszarka bębnowa – kołdra mogłaby ulec deformacji. Jak suszyć kołdrę sensoryczną, aby nie straciła swoich właściwości leczniczych? Najlepiej suszyć ją rozłożoną równomiernie na płasko, np. na łóżku lub na dywanie. Jeśli chcesz, aby wyschła szybciej, zapewnij odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, otwierając okno. 

Kołdry obciążeniowe cieszą się coraz większą popularnością, a ich zalety doceniają nie tylko terapeuci sensoryczni. Są używane także przez osoby poszukujące skutecznych sposobów na rozluźnienie, lepszy sen oraz poprawę koncentracji. 

"Zrób to sam": Mata relaksacyjna na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Taka kołdra to same dobrodziejstwa. Nie wszyscy jednak mogą pod nią spać"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.