Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Wlej pół szklanki i nastaw normalny cykl prania. Jeszcze nigdy pościel nie była tak miękka

Pościel pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również wpływa na jakość i komfort naszego snu. Towarzyszy nam każdej nocy, ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, dlatego tak ważne jest, by była miękka i przyjemna w dotyku. Niestety często się zdarza, że po praniu staje się ona sztywna i szorstka, co sprawia, że spanie pod nią nie jest już tak komfortowe. Są jednak domowe sposoby, które pomogą przywrócić naszym poszewkom i prześcieradłom dawną miękkość. Poznaj najlepsze z nich.

Wlej pół szklanki i nastaw normalny cykl prania. Jeszcze nigdy pościel nie była tak miękka
Poznaj domowe sposoby, które sprawią, że pościel będzie miła w dotyku. Fot.alfazetchronicles/123RF.com

Spis treści:

Jak prać pościel, żeby się nie niszczyła?

Pościel to praktyczny element wyposażenia sypialni, który ma ogromny wpływ nie tylko na estetykę, ale również na jakość snu. Ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem, zapewniając komfort i spokój podczas nocnego odpoczynku. Regularne pranie pościeli jest ważne dla naszego zdrowia. Gromadzi się na niej martwy naskórek, pot, wiele bakterii, grzybów i roztoczy, które mogą wywołać alergie i inne problemy zdrowotne. Jak często należy prać pościel? Wiele zależy tu od indywidualnych preferencji. Zmianę pościeli najlepiej wykonywać minimum raz na dwa tygodnie. W przypadku osób cierpiących na alergie, problemy skórne lub choroby zakaźne, należy to robić częściej, nawet co tydzień. Ważne jest, aby zmieniać pościel nie rzadziej niż raz w miesiącu, gdyż jest ona doskonałym miejscem do rozwoju drobnoustrojów.

Jak prać pościel, żeby się nie niszczyła? W pierwszej kolejności warto zapoznać się z etykietą producenta. Nie należy jej prać z innymi tekstyliami. Pościel bawełnianą najlepiej prać w temperaturze 60 st. C (pomoże to skutecznie pozbyć się z tkaniny zarazków i zanieczyszczeń). Z kolei pościel satynowa powinna być prana w temperaturze 30-40 st. C (ze względu na delikatny materiał). Przed praniem zamki i guziki należy zapiąć. Poza tym pościel należy odwrócić na lewą stronę, dzięki czemu zachowamy jej kolory na dłużej. W przypadku delikatniejszych materiałów warto wybrać program delikatny lub ręczny. Należy również unikać nadmiernego wypełniania bębna pralki, aby zapewnić dokładne wypłukanie detergentu. Unikajmy też stosowania zbyt dużych ilości środków piorących.     

Jak prać pościel, żeby była miękka? Domowe metody

Często się zdarza, że po praniu pościel staje się nieprzyjemnie sztywna. Aby przywrócić jej dawną miękkość, wiele osób sięga po zmiękczacze do tkanin dostępne w sklepach. Warto jednak pamiętać, że często zawierają one chemikalia, które mogą powodować reakcje alergiczne. Na szczęście istnieją domowe sposoby, dzięki którym nasza pościel będzie miękka jak puch. Oto najlepsze z nich.

  • Soda oczyszczona i ocet – wszystko, co musisz zrobić, to wrzucić pranie do pralki, do szufladki na proszek wsypać szklankę sody oczyszczonej, a do tej na płyn zmiękczający – wlać pół szklanki octu. Następnie należy ustawić zwykły cykl prania. Dla uzyskania lepszego rezultatu najlepiej włączyć pralkę na pranie w wysokiej temperaturze, natomiast płukanie w zimnej.

jak prać pościel Regularne pranie pościeli jest ważne dla zdrowia i komfortu. Fot.CanvaPro

  • Sól Epsom – inaczej nazywana jest solą gorzką lub angielską. To świetna alternatywa dla sklepowych płynów do zmiękczania tkanin. Wystarczy napełnić wannę zimną wodą, a następnie dodać około 50 g soli Epsom. W takiej mieszance moczymy pościel (najlepiej przez całą noc). Na koniec wystarczy ją wypłukać i rozwiesić do wyschnięcia.

  • Boraks i sól – do wanny napełnionej zimną wodą należy dodać sześć łyżek boraksu oraz dwie garści soli kuchennej. Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie wkładamy pościel i zostawiamy na noc. Następnie należy ją wypłukać i rozwiesić.

  • Terpentyna – kiedyś była w apteczce każdej babci, gdyż wspomagała leczenie dolegliwości bólowych oraz infekcji dróg oddechowych. Ponadto była wykorzystywana w gospodarstwie domowym. Wystarczy dodać pół szklanki terpentyny do szuflady na detergenty, a następnie nastawić normalny cykl prania. Należy jednak mieć na uwadze, że terpentyna jest substancją łatwopalną. Z tego powodu pościel należy suszyć w sposób tradycyjny poprzez rozwieszenie jej na sznurkach lub suszarce. Jeśli włożymy tkaniny do suszarki elektrycznej, pod wpływem wysokiej temperatury może dojść do samozapłonu.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Dlaczego ubrania śmierdzą po wypraniu? Zastosuj prosty tip, nie poczujesz więcej stęchlizny

Jak przygotować domowy krochmal w sprayu? Użyjesz go podczas prasowania

Już nie wyrzucisz ich do odpadów zmieszanych. Wchodzą nowe przepisy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.