Spis treści:
- Kiedy komary są najbardziej aktywne?
- Jakie choroby przenoszą komary?
- Jak odstraszyć komary z domu?
- Jak odstraszyć komary w ogrodzie?
Komary są pospolitym gatunkiem występującym na obszarze Europy. Owady te są małe, osiągają od 3 do 6 mm, posiadają także skrzydła, pokryte łuskami, podobnie jak reszta ich ciała.
Samice komarów znane są z tego, że atakują człowieka i inne zwierzęta - przebijają skórę i wysysają krew niezbędną do złożenia jaj w zbiornikach wodnych.
Kiedy komary są najbardziej aktywne?
Sezon na komary może rozpocząć się już w kwietniu, kiedy temperatura wynosi powyżej 12 stopni Celsjusza. Najczęściej mamy z nimi do czynienia od maja, gdzie ranki nie są już mroźne.
Najwięcej komarów wykluwa się w czerwcu i lipcu, kiedy temperatury wynoszą powyżej 20 stopni Celsjusza. Komary są najbardziej aktywne w ciepłe i bezwietrzne dni, najczęściej do godziny 11 rano i od 17 po południu.
Jakie choroby przenoszą komary?
Komary w Polsce nie są nosicielami chorób zakaźnych. Z kolei te żyjące w tropikach mogą wywołać groźne choroby tj.:
- malaria;
- denga;
- żółta febra;
- gorączka zika;
- japońskie zapalenie mózgu.
Inna choroba przenoszona przez komary to dirofilarioza ,w trakcie której pod skórą można zauważyć grudki. Zakażenie przechodzi z psa na człowieka, dlatego najpierw komar musi ukąsić zwierzę. Podobnie jest w przypadku leiszmaniozy. Objawia się szarym kolorem skóry i owrzodzeniem.
Przeczytaj również: Co zrobić, żeby muchy nie wlatywały do domu? Czego nie lubią muchy?
Jak odstraszyć komary z domu?
Do zwalczania komarów warto zastosować kilka metod naraz, aby całkowicie zniwelować ryzyko ukąszenia przez owady. Jak odstraszyć komary z domu?
Cienkie i delikatne moskitiery są idealną opcją na odstraszenie komarów, szczególnie dla osób lubiących spać przy otwartym oknie. Dzięki nim komary, muchy czy osy nie dostaną się do naszego mieszkania.
Kolejnym, skutecznym sposobem na odstraszenie komarów z domu jest ulokowanie donic z ziołami na oknie lub na balkonie. Mowa tutaj o kocimiętce, bazylii, mięcie, szałwii lekarskiej, lawendzie wąskolistnej, rozmarynie lekarskim czy trawie cytrynowej. Ich zapachy, często niewyczuwalne dla człowieka są odstraszaczem dla komarów.
- Zapachy znienawidzone przez komary
Komary nie lubią zapachu czosnku i cebuli, dlatego warzywa te możemy pokroić w plasterki i umieścić je na talerzyku np. na oknie. Bardziej przyjemną woń dla człowieka wytwarza kawa, nietolerowana przez te owady. Wystarczy wysypać ją na folię aluminiową i lekko podpalić. Unoszący się dym skutecznie odstraszy komary.
- Naturalne spraye na komary
Naturalny spray odstraszający komary możemy rozpylić na firankach lub w kominkach zapachowych. Do ich przygotowania potrzeba 5 kropli olejku cytronelowego, 3 krople oleju z mięty pieprzowej oraz 2 krople olejku poczuwalnego.
Jak odstraszyć komary w ogrodzie?
Idealnym sposobem na odstraszenie komarów w ogrodzie jest spryskanie się środkiem, którego woń będzie nieprzyjemna dla tych owadów. Polecamy przygotowanie domowego, naturalnego odstraszacza. Oto przepis:
- 1 szklankę alkoholu wlewamy do butelki;
- dodajemy 100 g goździków;
- roztwór przykrywamy i zostawiamy na 4 dni, 2 razy dziennie potrząsając butelką;
- po 4 dniach przecedzamy płyn i dodajemy 4 łyżki olejku dla niemowląt;
- odstraszacz na komary umieszczamy w butelce z dozownikiem.
Od teraz nie musimy stosować chemicznych środków. Będąc w ogrodzie, możemy spryskać się naturalnym odstraszaczem na komary. Pamiętajmy jednak, aby przed użyciem wstrząsnąć butelkę z płynem.
Komary w ogrodzie możemy również odstraszyć za pomocą roślin, których zapachu nie tolerują te owady. Oto przykłady roślin ozdobnych:
- komarzyca;
- surmia bigonowa;
- pelargonia pachnąca;
- aksamitka;
- żeniszek;
- mirt zwyczajny;
- pysznogłówka ogrodowa.
Do ogrodu możemy również zakupić specjalną lampę owadobójczą, która również zadziała na komary. Jej światło skutecznie przyciąga owady, powodując, że zaczynają na niej siadać. Gdy usiądą, zamocowana przez świetlówkę siatka od razu je zabija.
Przeczytaj również: Wrotycz na kleszcze i komary. Jak zrobić wyciąg i wywar z wrotyczu?