Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak prawidłowo uprawiać komarzycę? Oto jej największe zalety

Komarzyca nico roślina nazywana także plektrantus nico, plectranthus forsteri czy plektrantus koleusowaty – to kwiat, który zapachem potrafi skutecznie odstraszać owady. Dlatego mówi się, że komarzyca to tajna broń w walce z komarami. Dowiedz się, jak prawidłowo uprawiać tę roślinę i poznaj jej największe zalety. 

Jak prawidłowo uprawiać komarzycę? Oto jej największe zalety
Komarzyca nadaje się również do sadzenia w ogrodzie i na tarasie. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Komarzyca nico charakterystyka 

Komarzyca nico lub inaczej Plektrantus nico to roślina, której naturalnym środowiskiem występowania jest Południowa Afryka i Azja. Początkowo botanicy nadali roślinie nazwę plektrantus czy pokrzelica, jednak to nazewnictwo nie spotkało się z aprobatą w świecie florystów. Tak więc komarzyca stała się oficjalną nazwą tego gatunku i funkcjonuje do dziś. 

Komarzyca nico to bardzo dekoracyjna roślina przeznaczona do sadzenia w ogrodach i na balkonach. Jej ogromną zaletą jest fakt, że już na początku swojego wzrostu wytwarza gęsto ulistnione, purpurowe, owłosione i obfite pędy, które wyglądem na pewno zachwycą każdego miłośnika roślin. Pędy są okazałe i długie, osiągają maksymalnie 1,5 m długości. Liście rośliny są jajowate, zebrane w pary. Od zewnętrznej strony ładnie się błyszczą, zwykle mają ciemnozieloną barwę, ale często odznaczają się bordowym odcieniem widocznym od spodu. Brzegi liści są pomarszczone, a ich zakończenia ząbkowane. Ponadto na liściach zauważyć można cienkie linie (nerwy) również w kolorze bordowym. 

Komarzyca to roślina, której wzrost z pewnością szybko zauważysz. Pokrój rośliny skojarzyć można z płynącym strumieniem. Znaczy to tyle, że liściaste pędy rośliny przepięknie układają się w pojemniku i poza nim. Kwiaty rośliny mają barwę białą lub lekko fioletową, są drobne i zebrane w sterczące kłosy. Nie są one zbyt ozdobne, dlatego większość ogrodników zaleca ich usuwanie. 

Nie tylko Nico – najpopularniejsze odmiany komarzycy 

Chociaż to komarzyca Nico jest najlepiej znana na polskim rynku, to niejedyna odmiana tego gatunku. Wśród najliczniej i najchętniej kupowanych odmian komarzycy wyróżnić można kilka innych. Są to: 

  • 'Variegata' – jedna z najpopularniejszych odmian komarzycy. Ma zielone liście z zauważalnymi ząbkowanymi i białymi brzegami. Co więcej, odmiana ta występuje również pod nazwą 'Marginatus'; 
  • 'Cilatus' – ta odmiana wytwarza liście o zielonej barwie, na których zamiast białych brzegów, występują kropki o tym samym kolorze. Liście tej odmiany różnią się od siebie nieregularnym kształtem brzegów. 
  • 'Elf' – liście tej odmiany są grube i mięsiste. Ciekawostką jest fakt, że występują one w kilku odcieniach zieleni i tak jak w przypadku innych odmian, wyróżniają się białymi brzegami. 
  • 'Green Mountain' – to bardzo ciekawa odmiana komarzycy, której liście mają aż trzy kolory: biały, żółty i zielony. 
  • 'Two Tone' – ta odmiana komarzycy, jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się liśćmi w dwóch odcieniach. Ma purpurowo-zielone pędy i ciemnofioletowe wewnętrzne części liści. Wyglądem przypomina komarzycę nico. 

Forsteri Plectranthus Forsteri Plectranthus. Fot.123RF.com

Komarzyca warunki uprawy i pielęgnacja 

Mówiąc o udanej uprawie komarzycy, powinno się wziąć pod uwagę warunki, w jakich należy ją hodować. Sama uprawa nie należy do najtrudniejszych zadań. Najważniejszą kwestią jest zapewnienie roślinie półcienistego lub całkowicie cienistego stanowiska. Komarzyca urośnie także w pełnym słońcu, jednak jej wygląd nie będzie tak efektowny. W Polsce komarzycę uprawia się jako roślinę jednoroczną.  

Komarzycę najczęściej hoduje się w doniczkach lub pojemnikach zwisających, wtedy jej pędy tworzą obfitą, przewieszającą się kępę. 

Co ciekawe, komarzyca nadaje się również do sadzenia w ogrodzie i na tarasie. Dzięki specyficznemu zapachowi, który wydzielany jest przez roślinę w momencie jej zgięcia, roślina skutecznie odstrasza komary. Wydzielany przez nią aromat jest ostry, bardzo wyraźny i porównywalny do kamfory. 

Pamiętaj, aby podlewać roślinę umiarkowanie, nadmiar wody w podłożu nie sprzyja komarzycy. Zabieg ponownego nawadniania powtarza się w momencie, gdy ziemia, w której rośnie komarzyca trochę przeschnie. Najlepiej ją podlewać często, ale niewielką ilością wody. Co ciekawe, roślina potrafi się rozwijać nawet w okresie przejściowej suszy. Jednak w prawidłowej opiece staraj się do tego nie doprowadzać. 

Wybór podłoża dla komarzycy również nie powinien stanowić problemu. Wystarczy jej zwykła ziemia do kwiatów doniczkowych. Kolejną ogromną zaletą rośliny jest więc to, że dobrze rośnie właściwie w każdej glebie. Aby jednak przyspieszyć wzrost roślin, ziemię można zmieszać z podłożem torfowym i kompostownikiem.  

Powinno się też, zwłaszcza w momencie sadzenia rośliny, zasilić ją nawozem. Nawóz wolnodziałający wystarczy zastosować raz, w trakcie sadzenia wegetacyjnego, a dzięki niemu roślina nabierze odpowiedniego wyglądu. Jeśli zauważysz, że twoja komarzyca słabnie, postaraj się co około 2 tygodnie zasilać ją roztworem nawozu z potasem przeznaczonym dla roślin doniczkowych. Zabieg ten można wykonać od początku wiosny do końca lata. 

Zimowanie komarzycy 

Jeśli zdecydujesz się na hodowlę komarzycy nico, musisz wiedzieć, że nie jest ona rośliną odporną na mróz. Dlatego w zimowe miesiące nie może stać na balkonie czy tarasie. Komarzyca jest rośliną jednoroczną, czasem jednak może być na tyle łaskawa, że potrafi zachować swój wygląd nawet poza sezonem wegetacyjnym. W związku z tym, zadbaj o jej prawidłowe przechowywanie. Tuż przed pojawieniem się pierwszych przymrozków przenieść roślinę w cieplejsze i jaśniejsze miejsce, np. do pokoju czy kuchni. Pamiętaj, że temperatura pomieszczenia powinna wynosić nie mniej niż 10°C. Przed zimowaniem najlepiej też podciąć roślinie pędy. Oczywiście, nie musisz tego robić. Z długich i rozrośniętych pędów możesz też rozmnożyć roślinę w przyszłym sezonie. 

komarzyca Komarzyca nie jest odporna na przymrozek. Fot.123RF.com

Część osób, które hodują komarzyce, z reguły na wiosnę kupuje nowe egzemplarze tej rośliny. Dlaczego? Ponieważ zimowanie tego gatunku nie zawsze jest możliwe. Zwykle udaje się tylko w przypadku mniej wymagających odmian komarzycy, tych o zielonych lub brunatnych liściach.   

Komarzyca rozmnażanie 

Do rozmnażania najlepiej nadają się okazy, które przetrwały okres zimowania. Jak już zostało wspomniane, na wiosnę można pobrać sadzonki pędowe i je ukorzenić. Ten proces nie jest skomplikowany, a wykonuje się go w wodzie lub bezpośrednio w podłożu. Aby pobudzić wzrost rośliny, pędy należy przyciąć. Pamiętaj, aby nie przenosić rośliny na balkon czy taras, dopóki się dobrze nie ukorzeni. Zrób to dopiero na wiosnę, wówczas zyskasz też pewność, że roślina nie będzie narażona na ostatnie przymrozki. 

Reasumując, bylina doniczkowa jaką jest komarzyca Nico, to przepiękna i dekoracyjna roślina, która ozdobi twój balkon, taras lub ogród. Nie wymaga ona specjalnej pielęgnacji, a jej uprawa to wręcz „bułka z masłem”. Jeśli nie zapomnisz o prawidłowej temperaturze przechowywania rośliny w sezonie oraz podczas zimowania z pewnością zachwyci cię ona swoim zdrowym wyglądem. Oprócz pięknej dekoracji, zyskasz również skuteczną i naturalną broń odstraszającą komary. Warto więc ją wykorzystać w swojej zielonej kompozycji. 

Przeczytaj:

Soda oczyszczona na ślimaki w ogrodzie: Stosowanie i efekty - Porady w INTERIA.PL

Te rośliny odstraszają muchy! Warto uprawiać je na balkonie i w ogrodzie

rośliny odstraszające muchy Jakie rośliny posadzić, by odstraszały muchy z tarasu i ogrodu? Wyjaśniamy Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.