Porady domowe

Co i dlaczego warto ubezpieczyć w nowym mieszkaniu? Kompleksowy poradnik

Kupujesz mieszkanie? Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, w tym finansowe, warto ubezpieczyć nieruchomość. Jeśli dojdzie do wypadku takiego jak zalanie czy pożar – polisa pokryje koszty zniszczeń. Dla ciebie to gwarancja spokoju i poczucia bezpieczeństwa bez względu na sytuację. Sprawdź, co warto ubezpieczyć w mieszkaniu i kiedy najlepiej to zrobić! 

Co i dlaczego warto ubezpieczyć w nowym mieszkaniu? Kompleksowy poradnik
Ubezpieczenie mieszkania chroni majątek w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania?

Wiele osób staje przed dylematem, czy wykupić ubezpieczenie mieszkania. Co warto wiedzieć, podejmując taką decyzję? Jeśli masz polisę: 

 • zabezpieczasz finansowo siebie i swoją rodzinę – w razie nieszczęśliwego zdarzenia (np. pożaru, zalania) uzyskasz bezzwrotne wsparcie pieniężne, dzięki czemu nie będziesz musiał korzystać z oszczędności czy kredytu; 
 • chronisz swój majątek – możesz ubezpieczyć nie tylko mieszkanie, ale też sprzęty RTV i AGD oraz inne przedmioty znajdujące się w domu, dzięki czemu nie stracisz wszystkiego np. w sytuacji pożaru; 
 • zapewniasz sobie i bliskim poczucie bezpieczeństwa – masz pewność, że jeśli coś się stanie, otrzymasz niezbędną pomoc i nie zostaniesz bez dachu nad głową. 

Pamiętaj, że nawet zwykła awaria rury w kuchni i zalanie paneli mogą pochłonąć kilka tysięcy złotych. Warto być przygotowanym na takie zdarzenia, które zwykle przytrafiają się w najmniej spodziewanym momencie. 

Czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe? 

Standardowo ubezpieczenie mieszkania jest dla właściciela dobrowolne. Jeśli go nie wykupisz, nie grożą ci żadne kary. Obowiązkowo polisę muszą mieć tylko te osoby, które korzystają z kredytu hipotecznego. Bank wymaga takiego zabezpieczenia mieszkania od zalania, pożaru i innych zdarzeń losowych, żeby w razie potrzeby udało się odzyskać pieniądze.  

W praktyce taką polisę warto mieć bez względu na to, czy masz umowę z bankiem, czy nie. W porównaniu z ceną mieszkania czy remontu roczny koszt ubezpieczenia jest naprawdę niski. 

Kiedy można ubezpieczyć nowe mieszkanie? 

Nowe mieszkanie – z rynku wtórnego lub od dewelopera – warto ubezpieczyć zaraz po podpisaniu aktu notarialnego. Najlepiej zrobić to tego samego dnia. Dzięki temu nieruchomość jest chroniona już od momentu, gdy stajesz się jej właścicielem. Wcześniej za bezpieczeństwo czy zniszczenia odpowiada poprzedni właściciel lub deweloper.  

Jeśli zastanawiasz się, kiedy można ubezpieczyć nowe mieszkanie, pamiętaj, że najlepiej zrobić to już w momencie odbioru kluczy do mieszkania i podpisania aktu własności. Nie ma znaczenia, czy masz zamiar wprowadzić się od razu, czy czeka cię jeszcze remont. Nie trzeba mieszkać w danym miejscu, by wykupić polisę. Możesz wybrać specjalny wariant dla mieszkań w stanie deweloperskim. 

Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje najczęściej?  

Jeśli zależy ci na poczuciu bezpieczeństwa – warto mieć ubezpieczenie mieszkania. Co obejmuje taka polisa? Najważniejsze grupy to: 

 • mury – czyli te elementy, z których jest zbudowane mieszkanie i które są nieruchome, m.in. ściany, izolacja, elewacja; 
 • elementy stałe – przytwierdzone na stałe przedmioty i części mieszkania (do których demontażu niezbędne są narzędzia lub których rozebrać się nie da), np. schody, okna, drzwi, panele, płytki czy zabudowa meblowa; 
 • ruchomości domowe – sprzęty i przedmioty, które można wynieść i których nie trzeba demontować, np. sprzęt RTV i AGD, meble czy akcesoria. 

Podstawowa polisa, czyli ta wymagana przez banki, obejmuje mury i elementy stałe. Ochrona ruchomości domowych jest dodatkową opcją.  

Pamiętaj ponadto, by dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia. Dzięki temu dowiesz się, przed czym konkretnie będzie zabezpieczone mieszkanie.  

Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje dodatkowo?  

Do wybranego ubezpieczenia mieszkania możesz też dobrać dodatkowe opcje. Jakie? Najczęściej to assistance, czyli możliwość uzyskania pomocy fachowców, gdy dojdzie do szkody – np. hydraulika do naprawy pękniętej rury. 

Wiele osób decyduje się też na OC w życiu prywatnym. Ten rodzaj ubezpieczenia chroni ciebie i twoich bliskich, gdy z twojej lub ich winy dojdzie do nieumyślnej szkody u sąsiada (zwykle do zalania).  

Inne często wybierane dodatki to ochrona przed stłuczeniem elementów szklanych – takich jak stół czy drzwi tarasowe – albo zapewnienie pomocy psychologicznej. 

Co warto ubezpieczyć w mieszkaniu? 

Mieszkasz na parterze w budynku położonym blisko rzeki, co niesie zagrożenie powodzią? A może twoje mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze – pod dachem, który w razie wichury mógłby zostać zerwany? Jeśli zastanawiasz się, co warto ubezpieczyć w mieszkaniu, zrób krótką analizę możliwego ryzyka. Dokładnie przemyśl, co konkretnie może się w twoim przypadku przydarzyć.  

Tu bardzo często mają ofertę przygotowaną pod ubezpieczenie mieszkania. Co obejmuje? W przypadku nieruchomości w bloku najczęściej jest to ochrona: 

 • od zalania – np. w przypadku pęknięcia rur czy awarii sprzętu; 
 • związana z warunkami atmosferycznymi – takimi jak wichura, gradobicie, ulewne deszcze; 
 • od pożaru i przepięcia – do których może dojść w mieszkaniu twoim lub sąsiada; 
 • w przypadku wandalizmu – gdy osoby trzecie umyślnie wyrządzą szkodę, np. wybiją szybę; 
 • od wybuchu – związanego np. z ulatniającym się gazem; 
 • od kradzieży z włamaniem.  

Zwykle taka oferta obejmuje 10–20 różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Dobrym rozwiązaniem jest też wybór pakietu od wszystkich ryzyk (all risks). To najszersza opcja, która zapewnia ochronę w kilkudziesięciu przypadkach. 

Na ile ubezpieczyć mieszkanie? 

Mieszkanie warto ubezpieczyć na taką kwotę, jaka jest realna wartość nieruchomości. Jeśli suma będzie zbyt niska, w razie zdarzenia otrzymasz po prostu za mało. Nie uda się wówczas pokryć wydatków związanych z ewentualnym zakupem podobnego lokum. Z kolei jeśli podasz zbyt wysoką wartość – ubezpieczyciel ma prawo zweryfikować ją z rzeczoznawcą i wypłacić tyle, ile realnie jest warte mieszkanie. Osobno wycenia się ruchomości i sprzęty. 

Zobacz więcej zdjęć

Gdzie można ubezpieczyć mieszkanie? 

Jeśli ubezpieczasz mieszkanie przy okazji kredytu, polisę możesz wykupić w banku. A gdzie można ubezpieczyć mieszkanie, jeśli nie chcesz robić tego przy okazji podpisywania umowy kredytowej?  

Najlepiej przeanalizować ofertę kilkunastu różnych towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać tę, która będzie najkorzystniejsza nie tylko cenowo, ale przede wszystkim pod kątem zakresu. Polisę możesz kupić przez internet lub bezpośrednio u agenta (w placówce lub podczas wizyty w twoim domu). 

Co obejmuje polisa na ubezpieczenie sprzętów? 

Telewizor, komputer, piekarnik, pralka… To tylko niektóre z urządzeń, które są narażone na zniszczenie lub kradzież. Co obejmuje polisa na ubezpieczenie sprzętów? 

Przedmioty znajdujące się w mieszkaniu – takie jak elektronika czy akcesoria gospodarstwa domowego – również często są chronione. Ubezpieczenie sprzętu zwykle jest zawarte w grupie ruchomości domowych. Zwróć jednak uwagę, że niektóre przedmioty, np. dzieła sztuki, mogą wymagać wykupienia dodatkowych opcji. 

Ubezpieczenie mieszkania od zalania, od pożaru i innych zdarzeń losowych to najlepszy sposób, żeby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i spokój ducha. Znajdź odpowiednią ofertę dla siebie i ochroń majątek! 

Przeczytaj również: Piorunochron – czy warto go zamontować i ile to kosztuje? Praktyczny poradnik

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co i dlaczego warto ubezpieczyć w nowym mieszkaniu? Kompleksowy poradnik"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.