Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Już nie wyrzucisz ich do odpadów zmieszanych. Wchodzą nowe przepisy

Rok 2025 w temacie selektywnej zbiórki odpadów to czas długo wyczekiwanych zmian, mających jeszcze wyraźniej zredukować ilość odpadów trafiających wciąż na wysypiska. Jedną ze zmian istotnych dla zwykłych konsumentów jest obowiązek segregacji starych ubrań i tekstyliów, która dotąd była tylko wskazaniem i to w większości słabo przestrzeganym. Co robić ze śmieciami z garderobianej szafy? Jak pozbyć się tego, co nie nadaje się już do użytku? Podpowiadamy, gdzie wyrzucać stare ubrania, buty, pościel po wejściu nowych przepisów unijnych.

Już nie wyrzucisz ich do odpadów zmieszanych. Wchodzą nowe przepisy
Wchodzi nowa dyrektywa, ubrania należy segregować. Gdzie wyrzucać stare ubrania, buty, pościel skoro nie do zmieszanych? Odpowiadamy. Fot. Ron Lach/CanvaPro

Spis treści:

Zmiany w segregacji odpadów od 2025 roku

Nowe przepisy wprowadzane krok po kroku przez Unię Europejską, respektowane przez lokalne samorządy, mają na celu poprawę gospodarowania odpadami oraz zmniejszenia ilości śmieci, które trafiają na wysypiska i nijak nie są przetwarzane. Wiele z nich mogłoby spokojnie trafić do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów, a następnie zostać poddanych recyklingowi. Dlaczego tak się nie dzieje i wciąż produkujemy masy problematycznych śmieci?

Branża odzieżowa wspięła się w tym temacie na przysłowiowe wyżyny – każdego roku produkuje się tyle ubrań i rozmaitych tekstyliów, a jednocześnie z różnych powodów tak dużo ich wyrzucamy, że wysypiska nadal pękają w szwach. Wprowadzenie od 2025 roku obowiązku segregacji domowych, zużytych tekstyliów pozwoli na ich przetwarzanie i odzysk, a tym samym w drobnej mierze przyczyni się do rozwiązania problemu nadprodukcji odzieżowej.

kontenery Do odpadków zmieszanych trafiać powinno coraz mniej rzeczy - segregacja odpadów to sposób na oczyszczenie wysypisk i efektywny recykling. Fot. Laraish

Zmiany w segregacji odpadów od 2025 roku objęły różne działy gospodarki, a nowe obowiązki dotyczą nie tylko zwykłych użytkowników, lecz także wielu przedsiębiorców – tak jest m.in. w budownictwie, gdzie wprowadzono konieczność segregacji odpadów budowlanych i remontowych. Z kolei w domach od stycznia inaczej będziemy pozbywać się np. plastikowych butelek ze względu na wprowadzony system kaucyjny. A co ze zużytymi ubraniami, których z uwagi na zły stan nie uda nam się już nigdzie oddać? Według nowych przepisów możliwości będzie kilka – jednak wszystko zależy od zaangażowania samorządu, któremu podlegasz z uwagi na miejsce zamieszkania.

Przeczytaj również: Zmiany w segregacji odpadów. Zobacz, co się zmieni od stycznia 2025

Gdzie wyrzucać stare ubrania, buty, pościel?

Obecnie nadal większość zużytych pościeli czy ubrań trafia do pojemników na odpady zmieszane. W wielu gminach ustawione zostały dodatkowo kontenery na odzież, działają też rozmaite organizacje, zbierające ubrania, buty, odzież wierzchnią w dobrym stanie, przekazując je potrzebującym i tym samym dając tekstyliom drugie życie.

Jeżeli jednak to, co zebrałeś z szaf, nie nadaje się już do użytku, od stycznia będziesz musiał odpowiednio zagospodarować odpady – podstawową formą pozbycia się ubrań będzie oddanie ich do PSZOKu, czyli pobliskiego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Nowe przepisy zobowiązują wszystkich do segregacji, ale nie nakładają obowiązku odbioru odpadów spod domów, co w praktyce oznacza, że na buty, ubrania, pościele, dywany, firany czy zasłony nie wszędzie pojawią się specjalne kosze, chyba że gmina zadecyduje inaczej. Warto dowiedzieć się, jak kwestia ta rozpatrzona zostanie w twoim regionie: 

  • Lublin – selektywną zbiórkę odpadów przeprowadzać będzie PSZOK i tam muszą trafić zgromadzone odpady;

  • Warszawa – mieszkańcy również będą zobowiązani do dostarczania odpadów do PSZOKów;

  • Bydgoszcz – tam już pojawiły się nowe pojemniki w PSZOK-ach na ubrania zniszczone i nienadające się do przekazania instytucjom charytatywnym tekstylia domowe;

  • Lubliniec – zbiórkę prowadzi tamtejszy PSZOK;

  • Kock – tu akcję zbiórki w PSZOKu uzupełni odbiór zużytej odzieży w ramach corocznych odbiorów bezpośrednich odpadów wielkogabarytowych;

  • Gdańsk – tu stare ubrania przyjmują specjalne sorterownie, działające w ramach PSZOKów;

  • Sopot – tu staną dodatkowo specjalne ubraniomaty;

  • Olsztyn – w obrębie miasta działać będzie mobilny PSZOK, który ma objeżdżać osiedla, zbierając odpady tekstylne;

  • Kraków – w Krakowie w ramach realizowanego już programu wsparcia dla mieszkańców można skorzystać z bezpłatnego odbioru zgromadzonej odzieży do wyrzucenia;

  • Wałbrzych – tam mają pojawić się dodatkowe, białe kontenery.

Według dyrektywy unijnej 2018/81 przyjętej 30 maja 2018 r. i zmieniającej ramową dyrektywę odpadową z 2008 r. do odpadów tekstylnych wymagających segregacji są zaliczane nie tylko ubrania, obuwie i elementy odzieży wierzchniej, lecz także firany, zasłony, pościele, obrusy, koce czy narzuty. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Gdzie wyrzucać opakowania po przyprawach, budyniu, kisielu? Wciąż popełniamy ten błąd

QUIZ Do jakiego kosza to wyrzucić? Sprawdź, ile wiesz o segregacji śmieci

Kto jest zwolniony z opłat za śmieci? Sprawdź, komu przysługuje zniżka

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.