Prawo i finanse

Kto jest zwolniony z opłat za śmieci? Sprawdź, komu przysługuje zniżka

Z roku na rok opłaty za wywóz śmieci w Polsce idą w górę. Wynika to przede wszystkim z powodu utrzymującej się wciąż inflacji oraz wyższych kosztów ich utylizacji. Istnieją jednak przypadki, w których możemy zostać zwolnieni z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aby skorzystać z takiej ulgi, należy spełnić określone warunki. Kto jest zwolniony z opłat za wywóz śmieci, a komu przysługuje zniżka? Wyjaśniamy.     

Kto jest zwolniony z opłat za śmieci? Sprawdź, komu przysługuje zniżka
Niektóre osoby są zwolnione z opłat za wywóz śmieci. Fot. Iwona Adamek/Deccoria.pl

Spis treści:

Kto jest zwolniony z opłat za wywóz śmieci?

Obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi reguluje Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ponoszą je właściciele i współwłaściciele nieruchomości, użytkownicy wieczyści, osoby lub jednostki organizacyjne posiadające nieruchomości w użytkowaniu bądź w zarządzie, a także inne podmioty władające nieruchomością. Opłaty za wywóz śmieci wywołują często spore emocje, głównie za sprawą ciągle rosnących kosztów. Wynika to z przyczyn rynkowych i gospodarczych, a przede wszystkim z inflacji, która przyczyniła się do wzrostu cen paliw, energii i pracy. Ma to bezpośredni wpływ na koszty przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadów. Warto też mieć na uwadze, że rynek odpadów komunalnych charakteryzuje się niewielką konkurencją. Zdominowało go kilka większych firm, przez co ceny usług nie mogą zostać obniżone. Nie można też zapomnieć o wzroście produkcji odpadów w Polsce, co przekłada się na wyższe koszty ich odbierania, transportu, a także utylizacji.   

Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, istnieje możliwość zwolnienia niektórych osób od obowiązku ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zależy to od decyzji poszczególnych gmin (nie wynika bezpośrednio z przepisów prawnych). Dlatego niektóre samorządy oferują możliwość zwolnienia z opłat za wywóz śmieci. W niektórych miastach taką możliwość mają osoby, które:

  • prowadzą jednoosobowe gospodarstwo domowe;
  • nie pobierają dodatków mieszkaniowych;
  • borykają się z niepełnosprawnością;
  • są seniorami po 65. roku życia;
  • osiągają niskie dochody (limit dochodowy wynosi 1940 zł miesięcznie).

kto jest zwolniony z opłat za wywóz śmieci Zwalnianie z opłat za wywóz śmieci zależy od decyzji poszczególnych gmin. Fot.Robert Stachnik/East News

W Krakowie ze zwolnienia z opłat za wywóz śmieci mogą skorzystać gospodarstwa domowe posiadające Kartę Dużej Rodziny. W przypadku Katowic rodziny wielodzietne wspólnie zamieszkujące w tej samej nieruchomości i posiadające Karty Dużej Rodziny mogą starać się o uzyskanie 20 proc. zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny. Natomiast Rada Miasta Gdyni uchwaliła częściowe zwolnienie z opłat.

Aby skorzystać ze zwolnienia z opłat za wywóz śmieci, należy pobrać odpowiedni formularz ze strony internetowej lub biura obsługi klienta swojej gminy, po czym wypełnić go zgodnie z instrukcją. Następnie należy dołączyć do niego niezbędne dokumenty i zaświadczenia, które potwierdzają spełnienie warunków zwolnienia. Wypełniony wniosek wraz z załącznikami można złożyć osobiście w urzędzie gminy, pocztą lub elektronicznie przez platformę ePUAP.    

Komu przysługuje zniżka za wywóz śmieci?

W niektórych gminach można uzyskać zniżkę za wywóz śmieci, pod warunkiem, że spełnimy określone wymagania. Z prawa do niższych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą skorzystać osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych i posiadają kompostowniki. Najczęściej jest to zniżka w rozmiarze 9 zł miesięcznie.

komu przysługuje zniżka za wywóz śmieci Segregacja śmieci w Polsce to obowiązek. Fot.123RF.com

Obniżone opłaty za wywóz śmieci obejmują także właścicieli nieruchomości z domkami letniskowymi lub działkami rekreacyjnymi. W tym przypadku za każdy domek czy działkę trzeba będzie zapłacić 181,90 zł rocznie. Z kolei właściciele nieruchomości niezamieszkałych, które pełnią np. funkcję lokali usługowych, powinni uiścić opłatę jedynie za pojemniki na odpady i ich opróżnianie. Co więcej, zniżki przewidziane są także dla gospodarstw domowych, w których zużycie wody na osobę nie przekracza 3 m3 miesięcznie.    

Segregacja śmieci w Polsce

Segregacja śmieci to obowiązek, który wynika z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Pozwala to zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają na składowiska i wysypiska śmieci, co jest bardzo ważne dla naszego środowiska. Poza tym segregacja śmieci umożliwia ich recykling i ponowne wykorzystanie. Z kolei ci, którzy nie przestrzegają tego obowiązku, muszą liczyć się z konsekwencjami. Gmina może m.in. naliczyć nawet dwukrotnie wyższe opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z gospodarstw domowych. Z kolei wysokość opłaty za wywóz śmieci zależy od wielu czynników, m.in. liczny osób zamieszkujących daną nieruchomość, jej powierzchni czy ilości zużytej wody.

Źródła: Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Opłaty za miejsca postojowe w garażu podziemnym. Kiedy trzeba płacić, a kiedy to niezgodne z prawem?

Czy można mieć kamerę nad drzwiami do mieszkania? Prywatny monitoring w bloku

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.