Prawo i finanse

Będą zmiany w cenach prądu. Kto skorzysta z nowych taryf?

Już od przyszłego roku szykują się zmiany w cenach prądu. Uwzględniają one m.in. wprowadzenie zupełnie nowych metod rozliczeń. Pozwoli to na oszczędności w zakresie kosztów energii elektrycznej. Kto skorzysta z nowych cen prądu? Co to są taryfy dynamiczne? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o zbliżających się zmianach w cenach prądu.

Będą zmiany w cenach prądu. Kto skorzysta z nowych taryf?
Od lipca 2024 roku szykują się zmiany w cenach prądu. Fot.Bartlomiej Magierowski/East News

Spis treści:

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo energetyczne. Wprowadza ona szereg zmian w regulacjach związanych z sektorem energetycznym i będzie dotyczyć w dużej mierze odbiorców energii. Zmiany w przepisach uwzględniają przede wszystkim wprowadzenie dynamicznych taryf za prąd, dzięki czemu będzie można płacić niższe rachunki za energię elektryczną. Będzie też nowa porównywarka cen prądu, a także możliwość tworzenia obywatelskich społeczności energetycznych.

Zmiany w cenach prądu. Co to są taryfy dynamiczne?

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne zakłada obowiązek wprowadzenia przez dostawców energii dynamicznej, 15-minutowej taryfy za prąd. Co to znaczy? Ceny prądu będą zależeć od bieżącego popytu i podaży energii w systemie elektroenergetycznym i będą aktualizowane co 15 minut. Mówiąc wprost, jeśli na rynku wzrośnie ilość energii elektrycznej, a zapotrzebowanie na nią będzie niewielkie, ceny prądu zaczną padać. Dzięki temu będzie można korzystać z najbardziej prądożernych sprzętów wtedy, gdy cena energii będzie mniejsza. Pozwoli to na oszczędności w zakresie kosztów energii elektrycznej nawet do 30 proc. (pod warunkiem, że będziemy umieli z niej korzystać).       

Obecnie średnie ceny prądu kształtują się w okolicach 1 zł za 1 kWh. Dzięki wprowadzeniu taryf dynamicznych ceny energii elektrycznej będą się różnić w zależności od pory dnia, a nawet tygodnia. Zmiany te mają obowiązywać od lipca 2024 roku.

Kto skorzysta z nowych cen prądu?

Warto zaznaczyć, że korzystanie z taryf dynamicznych będzie dobrowolne. Jednakże, oferty z nowymi cenami prądu przeznaczone będą dla wszystkich odbiorców posiadających zainstalowany inteligentny licznik z funkcją zdalnego odczytu, który jest obecnie wdrażany w gospodarstwach domowych. Natomiast w przypadku liczników tradycyjnych korzystanie z taryf dynamicznych jest niemożliwe.

Zmiany w cenach prądu będą najkorzystniejsze dla tych, którzy zdecydowali się na inwestycje w magazyny energii czy ciepła. W przypadku, gdy energia z sieci jest droga, a nasz magazyn jest pełny, odbiorca może skorzystać z własnych zasobów, a nawet sprzedawać nadmiar energii do sieci. Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne zakłada obowiązek wprowadzenia taryfy dynamicznej dla operatorów, którzy posiadają co najmniej 200 tys. odbiorców.

Przeczytaj również: Rusza wymiana liczników prądu na inteligentne. Kiedy wymienią stary licznik, zalety i wady inteligentnego licznika

zmiany w cenach prądu Do korzystania z dynamicznych taryf potrzebny będzie inteligentny licznik z funkcją zdalnego odczytu. Fot.CanvaPro

Nowa porównywarka cen prądu

Nowelizacja Prawa energetycznego wprowadza też nową porównywarkę cen prądu. Urząd Regulacji Energetyki (URE) będzie miał za zadanie stworzenie porównywarki wszystkich dostępnych na rynku ofert sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i firm o zużyciu poniżej 100 MWh rocznie. Z kolei przedsiębiorstwa energetyczne pod groźbą sankcji będą musieli udostępniać swoje oferty regulatorowi na potrzeby porównywarki.  

Co to są obywatelskie społeczności energetyczne?

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne przewiduje też możliwość tworzenia obywatelskich społeczności energetycznych (OSE). Ich celem jest umożliwienie wszystkim konsumentom bezpośredniego udziału w wytwarzaniu i zużywaniu energii elektrycznej, a także dzieleniu się nią z innymi odbiorcami. OSE będzie mogła zajmować się nie tylko wytwarzaniem, obrotem, agregacją oraz magazynowaniem energii elektrycznej, lecz także świadczyć usługi ładowania samochodów elektrycznych, a nawet generować oszczędności na rachunkach swoich członków.   

Obywatelskie społeczności energetyczne będą mogły działać w formie stowarzyszenia, spółdzielni (np. rolniczej), wspólnoty mieszkaniowej czy spółki osobowej. Warunkiem koniecznym do założenia OSE jest przynależność do tego samego operatora systemu dystrybucyjnego.  

Źródła: Ustawa Prawo Energetyczne, deccoria.pl  

Przeczytaj również: Kontrolują instalacje grzewcze w domach i deklaracje CEEB. Uważajcie na oszustów

"Ekologicznie": Cena mody na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.