Spis treści:
- Ile wynosi podatek od wynajmu mieszkania?
- Jaki PIT za wynajem mieszkania?
- Jak rozliczyć PIT za wynajem mieszkania?
- Do kiedy złożyć deklarację PIT-28?
Ile wynosi podatek od wynajmu mieszkania?
Zmiany wprowadzone w 2023 roku w prawie podatkowym wraz z Polskim Ładem nakładają na właścicieli wynajmujących nieruchomość obowiązek rozliczania podatku od dochodów z wynajmu ryczałtem ewidencjonowanym. Wynosi on:
- 8,5% od dochodów nieprzekraczających 100 tysięcy złotych,
- 12,5% od kwoty powyżej 100 tysięcy złotych.
Jak obliczyć podatek wysokość ryczałtu od wynajmu mieszkania? Jeśli twój dochód (przychód obniżony o koszty) wynosi 1200 zł miesięcznie, wystarczy pomnożyć tę kwotę o 8,5%. Kwotę 102 złotych należy przelać na indywidualny mikrorachunek. Ryczałt możesz rozliczać miesięcznie lub kwartalnie.
Przeczytaj również: Wynajmujesz komuś mieszkanie? Zabezpiecz się, bo będą kłopoty
Jak obniżyć podatek od wynajmu nieruchomości? Przejście na ryczałt ewidencjonowany uniemożliwia odliczanie od podatku kosztów związanych z remontem czy doposażeniem mieszkania. Możliwość taką mają jedynie właściciele prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający w jej ramach przychody za wynajem.
To jednak nie oznacza, że prywatni właściciele nie mogą obniżyć podatku. Mogą w koszty wrzucić opłaty za media, o ile w umowie najmu będzie zaznaczone, że to oni zobowiązują się do opłacania rachunków.
Możesz także rozliczać się z małżonkiem. Przychody z wynajmu mieszkania rozliczane są wówczas po połowie u każdego z małżonków. Możesz jednak złożyć stosowne oświadczenie do urzędu o opodatkowaniu najmu wyłącznie na jednego z małżonków. Należy je złożyć najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu z tytułu wynajmu. Wówczas pierwszy próg 8,5% zostanie podwyższony do 200 tysięcy złotych dla osoby wskazanej w oświadczeniu. Dotyczy to jedynie mieszkań, które są wspólną własnością mieszkańców.
Jeśli dana osoba uzyskuje przychody z umowy o pracę i wynajmu mieszkania musi złożyć dwie deklaracje PIT-28 i PIT-37. Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Jaki PIT za wynajem mieszkania?
Osoby uzyskujące dochód z tytułu wynajmu mieszkania muszą na koniec roku złożyć PIT w Urzędzie Skarbowym. Jaki PIT za wynajem mieszkania obowiązuje w 2024 roku? W tym roku właściciele mogą wypełnić jedynie PIT-28, co wynika z przymusowego przejścia na ryczałt. Jeśli dana osoba uzyskuje przychody z umowy o pracę i wynajmu mieszkania musi złożyć dwie deklaracje PIT-28 i PIT-37.
Jak rozliczyć PIT za wynajem mieszkania?
PIT za wynajem mieszkania rozlicza się dokładnie tak samo, jak w przypadku przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę czy innych. Możesz deklarację wypełnić na papierze i zanieść osobiście do odpowiedniego oddziału Urzędu Skarbowego, któremu podlegasz. PIT-28 możesz także wysłać przez internet, korzystając z jednej z wielu aplikacji obsługujących deklaracje PIT.
Przeczytaj również: Ulga na remont domu 2023 to nawet 106 tys. zł. Jak ją odliczyć i kiedy przysługuje?
W 2024 roku wypełnienie deklaracji PIT-28 jest znacznie prostsze, ponieważ częściowo wypełniony dokument czeka na ciebie w aplikacji rządowej Twój e-PIT. Logując się do aplikacji, możesz przejrzeć swoją deklarację. Będą w niej wypełnione kwoty podatku, wpłacanego do Urzędu Skarbowego w rozliczeniu miesięcznym lub kwartalnym – w zależności od wyboru podatnika. Wystarczy, że sprawdzisz wszystkie kwoty, uzupełnisz deklarację o brakujące dane i zaakceptujesz, a PIT-28 będzie w pełni wypełniony i gotowy do wysyłki. Możesz go złożyć za pośrednictwem aplikacji Twój e-PIT.
Do kiedy złożyć deklarację PIT-28?
PIT-28 należy złożyć do Urzędu Skarbowego najpóźniej do 30 kwietnia 2024 roku. W tym roku termin składania PIT jest taki sam dla wszystkich osób niezależnie od źródła dochodu.
Źródło: deccoria.pl, biznes.gov.pl, podatnik.info
Przeczytaj również:
Nie wszyscy wiedzą o tej uldze w PIT. Odliczysz pralkę, lodówkę, a nawet meble
Meble, oświetlenie, AGD? Sprawdź, jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej 2022 i co odliczyć od podatku
Podatek od wynajmu mieszkania. W 2023 roku zmieniają się zasady rozliczenia najmu