Artykuły

Ulga na remont domu 2023 to nawet 106 tys. zł. Jak ją odliczyć i kiedy przysługuje?

Czy remont domu można odliczyć od podatku 2023? Ulga na remont w 2023, czyli inaczej ulga termomodernizacyjna to 53 tys. lub, w zależności od sposobu rozliczenia, nawet 106 tys. zł. Trzeba jednak wiedzieć, że pieniądze nie należą się za każdy rodzaj renowacji czy konserwacji budynku. Sprawdzamy jak rozliczyć ulgę na remont 2023, jakie usługi można odliczyć w ramach ulgi oraz jakie dokumenty są potrzebne.

Ulga na remont domu 2023 to nawet 106 tys. zł. Jak ją odliczyć i kiedy przysługuje?
Ulga na remont domu 2023. Czy remont domu można odliczyć od podatku 2023?
REKLAMA

Komu przysługuje ulga na remont?

Ulga termomodernizacyjna, bo tak definiuje ulgę na remont ustawodawca, skierowana jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych wolnostojących. W praktyce oznacza to, że z odliczenia mogą skorzystać także właściciele domów w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej. Takie osoby również są objęte prawem do skorzystania z ulgi na remont.

Czy ulga na remont przysługuje w czasie trwania budowy? Tu niestety odpowiedź jest przecząca. Z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać dla istniejącego już budynku. Dobra informacja jest taka, że można z niej skorzystać, nawet jeśli nie przeprowadzono audytu energetycznego przed termomodernizacyjną budynku.

Przeczytaj także: Tyle kosztuje budowa domu w 2023. Czy opłaca się budować dom?

Kwota odliczenia w wysokości 53 tysiące zł przysługuje współmałżonkom. Ci, jeśli są współwłaścicielami domu jednorodzinnego i wspólnie ponoszą wydatki objęte ulgą termomodernizacyjną, łącznie mogą odzyskać 106 tys. zł. Posiadanie więcej niż jednego domu nie oznacza zwielokrotnienia ulgi na remont.

Komu przysługuje ulga na remont? Co zrozumiałe, można ją wykorzystać pod warunkiem, że wcześniej inwestor poniósł wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego. Sprawdźmy więc, co kryje definicja termomodernizacji według ustawodawcy. 

Czego dotyczy ulga na remont domu 2023?

W liście ulgi na remont znajdują się te, które poprawią termikę budynku. W praktyce dotyczy więc inwestycji, które wpłyną na zmniejszenie zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania wody użytkowej i mieszkania. Czego dotyczy ulga na remont domu 2023? Na liście wymienione są całkowita lub częściowa zamiana źródła energii na źródła odnawialne

Jakie usługi można odliczyć w ramach ulgi na remont?

Ustawodawca przewiduje kilkanaście przypadków usług, które można odliczyć. Pierwszy z nich to wspomniany wcześniej audyt energetyczny. Kolejne to wykonanie analizy termograficznej budynku oraz dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi. Jakie usługi można odliczyć w ramach ulgi na remont jeszcze? Są to:

 • wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej;
 • docieplenie przegród budowlanych, płyt balkonowych lub fundamentów;
 • wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych;
 • montaż kotła gazowego kondensacyjnego lub olejowego kondensacyjnego;
 • montaż pompy ciepła oraz kolektora słonecznego;
 • montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego;
 • montaż instalacji fotowoltaicznej;
 • uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin;
 • regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji;
 • demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.

Jakie usługi można odliczyć w ramach ulgi na remont? Liczą się również wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej. Odliczyć można także wymianę instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania i instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Ulga na remont 2023: co można odliczyć? 

Odliczeniu podlegają również wydatki na materiały budowlane i urządzenia. Ulga termomodernizacyjna zakłada, że są to materiały wykorzystane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów. To również materiały wchodzące w skład instalacji ogrzewczej, instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej czy systemu ogrzewania elektrycznego.

Co można odliczyć? Na rządowej liście znajdują się także materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu. Odliczyć w uldze termomodernizacyjnej można także:

 • węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;
 • kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
 • kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
 • zbiornik na gaz lub zbiornik na olej;
 • kocioł przeznaczony wyłącznie do spalania biomasy;
 • przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
 • pompa ciepła wraz z osprzętem;
 • kolektor słoneczny wraz z osprzętem;
 • ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem.

Co można odliczyć w uldze na remont 2023? Zgodnie z ustawą można także odliczyć stolarkę okienną i drzwiową.

Ulga na remont 2023: dokumenty

Chcąc odliczyć 53 lub 106 tys. zł, niezbędne są faktury. Te muszą dokumentować poniesione wydatki na termomodernizację budynku. O jakie konkretnie dokumenty chodzi? Wymagane są tylko i wyłącznie faktury VAT. Na tych muszą znaleźć się dane inwestora, szczegóły co do tego, na co poniesiono wydatki, a sama faktura musi być wystawiona przez czynnego podatnika VAT.

Jakie zeznanie złożyć? Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach). W przypadku rozliczenia dotyczącego współmałżonków faktury VAT z poniesionymi wydatkami nie muszą być wystawione na oboje małżonków.

Przeczytaj również: Zapukają do domów Polaków. Tym razem kontrole będą obowiązkowe

Ulga na remont domu 2023: jak rozliczyć?

Kwota odliczenia ulgi nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Mowa o wszystkich budynkach, których inwestor jest właścicielem lub współwłaścicielem. Jak rozliczyć ulgę na remont? Ulga jest odliczana w zeznaniu podatkowym od:

 • dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, lub
 • dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym, lub
 • przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wydatki na termomodernizacje, które nie znalazły pokrycia w dochodzie (przychodzie) za rok podatkowy, można odliczyć w kolejnych latach. Jednak nie niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Przeczytaj także:

Jak czytać rachunek za prąd 2023?

Trwa wymiana liczników energii. Kto w 2023 roku dostanie inteligentny licznik i czy trzeba za niego płacić?

Odpady budowlane. Jakie są rodzaje gruzu i gdzie je wyrzucać?

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ulga na remont domu 2023 to nawet 106 tys. zł. Jak ją odliczyć i kiedy przysługuje?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.