Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz

Palenie śmieci w ogrodzie jest kategorycznie zabronione przez przepisy prawa. Podobnie jak palenie liści czy gałęzi. Jednak jeśli chodzi o rekreacyjne przygotowanie ogniska czy grilla, to przepisy są nieco bardziej skomplikowane i mniej jednoznaczne. Zapoznaj się z nimi, aby uniknąć mandatów za wykroczenie.   

Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz
Czy można palić ognisko w ogrodzie i na działce? Fot.123RF.com

Spis treści:

Czy wolno palić ognisko w ogrodzie?  

Odpowiedź na pytanie o to, czy wolno palić ognisko w ogrodzie, jest uzależniona od tego, jaki miałby być cel takiego przedsięwzięcia. Jeśli chodzi o przygotowanie go w celu spalenia resztek liści, odpadów roślinnych, gałęzi czy pozostałości warzyw, to jest ono zakazane. Regulują to przepisy ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku. Zgodnie z nią można spalać pozostałości roślinne, ale pod warunkiem, że nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.  

Taki obowiązek został jednak wprowadzony na mocy Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów: Selektywnie zbiera się:

 • papier;
 • szkło;
 • metale;
 • tworzywa sztuczne;
 • odpady opakowaniowe wielomateriałowe;
 • bioodpady.  

Jako bioodpady należy rozumieć skoszoną trawę, liście, drobne gałęzie czy chwasty. Zgodnie z kodeksem wykroczeń za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości 500 złotych — art. 145 wspomnianej ustawy: Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany

Palenie ogniska w ogrodzie nie jest zakazane. Fot.123RF.com

Czy można palić ognisko na działce w celach rekreacyjnych? 

O ile kwestia palenia ogniska w celu pozbycia się odpadów roślin jest jasna, to poważne wątpliwości budzi kwestia palenia ogniska w celach rekreacyjnych. Kiedy nadchodzi lato, Polacy masowo korzystają z relaksu przy przysmakach z grilla. Jednak czy jest to legalne? Odpowiedź jest dosyć lakoniczna: to zależy. Ocena prawna takiego działania jest bowiem uzależniona od tego, w jaki sposób takie ognisko się odbywa.  

Za ogólnym zakazem palenia ogniska przemawia art. 144 Kodeksu cywilnego o zakazie immisji. Zgodnie z nim właściciele nieruchomości mają obowiązek powstrzymania się od działań, które zakłócają właścicielom sąsiednich nieruchomości korzystanie z nich. Prawda jest jednak taka, że ognisko można spokojnie palić tak, aby nie zakłócało trybu życia sąsiadów.  

Można więc powiedzieć, że wolno palić ognisko w celach rekreacyjnych, ale po spełnieniu kilku warunków i zastosowaniu się do przepisów przeciwpożarowych. Dowiedz się, jak legalnie korzystać z uroków grillowania, aby nie narazić się na nieprzychylne spojrzenia sąsiadów i nieoczekiwaną wizytę służb porządkowych.  

 • Odpowiedni opał  

Istnieje możliwość zapalenia ogniska w celu przygotowania kiełbasy, warzyw czy pieczywa. Jednak aby było to legalne, trzeba sięgnąć po odpowiedni opał. Nie wolno korzystać z drobnych gałęzi, suchych liści czy innych odpadów. Powinny zostać one wykorzystane do przygotowania kompostu lub oddane wraz z innymi zielonymi odpadami.  

Należy przy tym pamiętać, że liście nie nadają się do palenia ogniska, ponieważ wydzielają dużo dymu. Z tego powodu zdarzenie mogłoby być uciążliwe dla właścicieli sąsiednich posesji lub stanowić zagrożenie dla ruchu pieszego i samochodowego.  

Przeczytaj również: Palenie gałęzi i liści w ogrodzie - przepisy 2023. Co robić, gdy gałęzie są porażone przez choroby?

Do palenia ogniska należy wykorzystać brykiet lub specjalne drewno, którego wilgotność będzie wynosiła 20-30%. Dzięki temu w trakcie spalania będzie wydzielana niewielka i bezpieczna ilość dymu. Materiały powinny być opatrzone stosownymi certyfikatami, dzięki którym grille będą nie tylko zgodne z prawem, ale i bezpieczne dla zdrowia: w trakcie spalania do jedzenia nie będą przedostawały się szkodliwe substancje. 

Palenie ogniska a przepisy przeciwpożarowe  

Poza normami odnośnie do paliw wykorzystywanych podczas ogniska czy grillowania, ogromne znaczenie mają także przepisy przeciwpożarowe, o których stosowaniu należy pamiętać. Przede wszystkim trzeba sięgnąć tutaj do regulacji pochodzących z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.  

Zgodnie z nim należy wyznaczyć miejsce na palenie ogniska, które będzie oddalone co najmniej 100 metrów od granicy lasu. To bardzo ważne, ponieważ w trakcie susz i upałów ogień może szybko się rozprzestrzeniać i być trudny do opanowania. Im dalej od zalesionych terenów będziesz oddawał się relaksowi i grillowaniu, tym lepiej i bezpieczniej.  

Przeczytaj również: Czy w ogrodzie można palić liście?

Należy także pamiętać o tym, że palenisko nie powinno znajdować się bliżej niż 4 metry od granicy sąsiedniej działki. Ogień to żywioł, który jedynie w pewnym stopniu kontrolujesz. Takie ograniczenia mają maksymalnie zabezpieczyć posesje Twoich sąsiadów przed działaniem pożaru.  

Pamiętaj również, aby nie palić ogniska ani grilla w niewielkiej odległości od materiałów łatwopalnych: 

 • paliw stałych, ciekłych i formie gazowej,  
 • alkoholu,  
 • pluszaków czy styropianu,  
 • plastikowych elementów.

Pamiętaj, że powyższe przepisy obowiązują wszystkich, a za ich nieprzestrzeganie grożą ci poważne konsekwencje. Przede wszystkim chodzi jednak o bezpieczeństwo uczestników ogniska, ich sąsiadów czy zwierząt żyjących w lesie. 

Ogniska nie wolno palić w pobliżu materiałów łatwopalnych. Fot. Pexels

Bezpieczne palenie ogniska

Palenie ogniska w ogrodzie nie jest zakazane, a dla wielu osób jest ciekawym urozmaiceniem weekendów. Warto przy tym pamiętać, że najważniejszym aspektem zawsze powinno być bezpieczeństwo, dlatego oprócz obostrzeń prawnych warto pamiętać o kilku zasadach.  

 • Nie należy palić ogniska, gdy jest wietrznie, ponieważ w takich warunkach ogień szybko się rozprzestrzenia.  
 • Palenisko powinno znajdować się pod stałą kontrolą dorosłych osób. Nie wolno zostawiać dzieci samych z problemem, ponieważ mogą one nie być przygotowane fizycznie, a tym bardziej psychicznie na to, aby podjąć się natychmiastowej walki z żywiołem. 
 • Podczas palenia ogniska co najmniej jedna osoba powinna być trzeźwa, aby móc w razie potrzeby zarządzać gaszeniem ognia.  
 • Wokół paleniska należy ustawić co najmniej kilka lub kilkanaście (w zależności od rozmiaru ogniska) litrów wody, aby móc natychmiast zareagować, gdyby ogień się rozprzestrzeniał.  
 • Powinno się zrezygnować z ogniska, jeśli temperatura jest wyjątkowo wysoka i od wielu dni nie pojawiły się deszcze. W takiej sytuacji trawy często są wysuszone i podatne na zaprószenie ognia. 
 • Należy zostać przy palenisku do czasu, kiedy ogień zostanie całkowicie ugaszony. Nawet jeśli wydaje ci się, że to tylko drobny dym, to nadejście wiatru może bardzo szybko wzniecić pożar, który będzie zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi.  

Palenie ognisk w celach rekreacyjnych jest prawnie dozwolone, ale zawsze w takiej sytuacji priorytetem powinno być bezpieczeństwo uczestników zabawy, ich sąsiadów czy ekosystemu, który znajduje się na około. Należy brać odpowiedzialność za swoje działania i pamiętać, że ogień to żywioł, z którym starcie może być niezwykle trudne, a dla wielu ludzi i zwierząt nawet śmiertelne.  

Ognisko w ogrodzie może być dużą rodzinną atrakcją. Choć jest legalne, to wymaga znajomości obowiązujących przepisów i zastosowania się zarówno do nich, jak i do działania zgodnie z rozsądkiem. 

Przeczytaj również: Te drzewa można wyciąć bez pozwolenia. Nie musisz bać się donosu i mandatu 

Za palenie gałęzi i liści w ogrodzie można otrzymać wysoką grzywnę. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również: 

Kilka tysięcy złotych grzywny, a nawet więzienie. Co grozi za palenie śmieci?

Czy można palić papierosy na balkonie i klatce schodowej? W tych sytuacjach możesz dostać mandat

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.