Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Fotowoltaika na balkonie. Czy opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne na balkonie i ile to kosztuje

Rosnące ceny prądu, a wraz z nimi rachunki za energię elektryczną wpływają na budżety gospodarstw domowych. Jednym z rozwiązań, które może pomóc zmniejszyć koszty w domu, jest inwestycja w odnawialne źródła energii, a przede wszystkim w panele solarne. Sprawdź, czy można założyć fotowoltaikę na balkonie, ile to kosztuje i czy się opłaca.

Fotowoltaika na balkonie. Czy opłaca się zakładać panele  fotowoltaiczne na balkonie i ile to kosztuje
Fotowltaika na balkonie - ekoblok na osiedlu w Szczytnie. Fot. Hubert Hardy/Reporter/East News

Spis treści:

Czy można zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie?

Fotowoltaika w bloku to coraz popularniejszy sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Do tej pory instalacje PV kojarzyły się przede wszystkim z panelami na dachach domów jednorodzinnych czy też z ogromnymi farmami słonecznymi. Jednak od pewnego czasu zaczynają pojawiać się na budynkach wielorodzinnych. I to nie tylko na ich dachach, ale także na balkonach.

Przeczytaj również: Pompa ciepła i fotowoltaika – czy takie połączenie się opłaca? Sprawdzamy

Fotowoltaika na balkonie nie różni się podzespołami oraz metodą działania od tych, które montuje się w domach jednorodzinnych czy na farmach solarnych. Składa się ona z odpowiedniej ilości modułów fotowoltaicznych oraz falownika. Ze względu na zwykle dość ograniczoną ilość i moc paneli na balkonie montuje się najczęściej instalację off-grid, która nie jest podłączona do wspólnej sieci elektroenergetycznej, a jedynie wytwarza prąd na potrzeby właściciela.

Co trzeba zrobić, aby zainstalować fotowoltaikę na balkonie?

Przed instalacją fotowoltaiki na balkonie należy spełnić odpowiednie warunki formalne. Ze względu na fakt, że balkon jest uważany jako część nieruchomości wspólnej, zgodę na instalację PV musi wyrazić wspólnota mieszkaniowa, czy też spółdzielnia.

Do wniosku należy dołączyć przede wszystkim projekt instalacji. Powinny się w nim znaleźć takie elementy, jak:

  • analiza miejsca i warunków montażu,
  • dobór i opis wybranych podzespołów,
  • zabezpieczenia i kwestie bezpieczeństwa.

W większości przypadków projekt instalacji tworzy firma, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie montażu. Jeśli jednak chcemy sami wykonać instalacje, musimy zlecić stworzenie projektu. Cena standardowego projektu fotowoltaiki na balkonie może wynieść ok. 1000 złotych.

Fotowoltaika na balkonie - jak korzystać?

Instalacja fotowoltaiczna na balkonie nie różni się niczym w użytkowaniu od klasycznych paneli umieszczonych na dachu. W większości przypadków jest to jednak mikroinstalacja typu off-grid. Wynika to z faktu, że panele umieszczone na balkonie nie będą w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię, a co za tym idzie, nie jest konieczne podłączenie instalacji do sieci wspólnej.

Warto również być świadomym, że montaż fotowoltaiki na balkonie nie zwalnia nas z rozsądnego korzystania z energii elektrycznej. Jeśli zamontujemy panele PV oraz wdrożymy małe zmiany, które mają na celu oszczędzanie prądu, możemy uzyskać znacznie bardziej zadowalający wyniki, niż w przypadku samej fotowoltaiki.

Na balkonie starej kamienicy zainstalowany został panel słoneczny. Fot. Marek BAZAK/East News

Wady i zalety fotowoltaiki na balkonie

Największą wadą fotowoltaiki na balkonie jest jego usytuowanie. W przeciwieństwie do większości dachów domów jednorodzinnych, na balkonie ułożenie PV jest możliwe jedynie po stronie balustrady. Jeśli jest ona naświetlona od strony południowej, to jest to najlepsza z możliwych sytuacji do montażu fotowoltaiki. Jednak w przypadku ekspozycji od północy ilość wytworzonego przez panele prądu może być niewystarczające w stosunku do wydatków.

Dwie kolejne wady, które są najczęściej podnoszone przez przeciwników montażu fotowoltaiki na balkonie, to cena instalacji oraz konieczność konserwacji. W Polsce powinno się czyścić instalację PV przynajmniej raz w roku. Jednak w przypadku fotowoltaiki na balkonie jest to łatwiejsze, niż przy panelach zamontowanych na dachu.

Przeczytaj również: Jak zwiększyć wydajność paneli słonecznych? Ten sposób jest mało znany

Najważniejszą zaletą fotowoltaiki na balkonie jest możliwość uniezależnienia się od zmiennych cen energii elektrycznej oraz zabezpieczenie przed ewentualnymi przerwami w dostawach prądu. Dodatkowo do zalet instalacji PV należy dodać jej trwałość — standardowa gwarancja jest udzielana na 25 lat, jednak wysokiej jakości panele powinny utrzymywać sprawność nawet przez 40 lat.

Warto również podkreśli, że montaż fotowoltaiki na balkonie podniesie wartość nieruchomości. Przy potencjalnej sprzedaży mieszkania, nabywca z pewnością będzie zadowolony z możliwości płacenia niższych rachunków za energię elektryczną.

Ile kosztuje zamontowanie fotowoltaiki na balkonie?

Koszt instalacji fotowoltaiki na balkonie zależy przede wszystkim od wielkości balustrady, jaką dysponujemy. Do zamontowania jednego panelu PV potrzebne jest ok. 2 m2 powierzchni. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na cenę instalacji jest jej moc. Najczęściej w dostępnych na rynku produktach ta wartość waha się między 270 a 600 W. Różnica w cenie najsłabszego i najmocniejszego panelu może wynosić nawet 50%. 

Do całkowitej ceny instalacji należy doliczyć również koszt zakupu falownika wyspowego, czyli urządzenia odpowiedniego do instalacji off-grid. Ceny inwerterów zaczynają się od około 1000 złotych. Szacunkowy koszt instalacji dwóch paneli z montażem to 4 000 złotych. Zwrotu z inwestycji należy się spodziewać po 10 latach.

Przeczytaj również: Wniosek o zamrożenie cen prądu. Jakie dokumenty trzeba złożyć, by płacić mniej za prąd w 2023 roku?

Czy fotowoltaika na balkonie ma sens?

Fotowoltaika na balkonie to w większości przypadków mikroinstalacja. Do pokrycia zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną potrzebnych może być nawet 10 paneli słonecznych, co jest praktycznie niewykonalne na balkonie.

Jednak decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie, możliwa jest oszczędność energii na poziomie 25%. Warto również pamiętać o tym, że po upływie określonego okresu instalacja produkuje czysty zysk i obniża rachunki za prąd. Podstawą decyzji o montażu fotowoltaiki na balkonie powinny być kwestie finansowe, czyli możliwość przeznaczenia środków na taką inwestycję.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić, co zużywa najwięcej prądu? Jak oszczędzać prąd, by nie przekroczyć limitu 2000 kWh

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.