Spis treści:
- Kto może skorzystać z ulgi mieszkaniowej w rozliczeniu PIT? Trzeba spełnić kilka warunków
- Co można odliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej w deklaracji PIT?
- Jak odliczyć meble i sprzęt AGD w ramach ulgi mieszkaniowej w rozliczeniu PIT?
Termin składania zeznań podatkowych zbliża się wielkimi krokami. Podczas rozliczenia deklaracji PIT można skorzystać z wielu różnych ulg. Jedną z nich jest ulga mieszkaniowa, dzięki której można odliczyć zakup sprzętów AGD. Należy jednak podkreślić, że nie każdy, kto kupuje pralkę, lodówkę czy zabudowę kuchenną, może skorzystać z ulgi mieszkaniowej.
Kto może skorzystać z ulgi mieszkaniowej w rozliczeniu PIT? Trzeba spełnić kilka warunków
Ulga mieszkaniowa może zostać zastosowana tylko w przypadku podatników, którzy w ciągu ostatnich trzech lat sprzedali nieruchomość, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczyli na własne cele mieszkaniowe. Z tej grupy wyłączeni są jednak podatnicy, którzy nieruchomość kupili lub otrzymali ponad pięć lat temu. Oznacza to, że każdy, kto posiada lokal mieszkalny i pozostaje jego właścicielem dłużej niż pięć lat, po sprzedaży swojej nieruchomości, może skorzystać z ulgi mieszkaniowej.
Wysokość ulgi mieszkaniowej jest limitowana i zależy od tego, w jakiej części uzyskany przychód będzie spożytkowany na cele mieszkaniowe. Zwolniony z podatku jest dochód w kwocie, która jest iloczynem dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie ze sprzedaży lokum. Należy pamiętać o zachowaniu całej dokumentacji ze wszystkich poniesionych kosztów w celu przedstawienia jej przed fiskusem.
Przeczytaj również: Zwrot 125 zł za prąd. Komu należy się obniżka i jak ją dostać?
Co można odliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej w deklaracji PIT?
Ulga mieszkaniowa (art. 21 ust. 25 ustawy o PIT) obejmuje m.in.:
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego (niemieszkalnego), jego części lub własnego lokalu mieszkalnego i niemieszkalnego;
- nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w nim;
- nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość oraz udziału w nim;
- nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie;
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w nim;
- koszty notarialne lub wkład własny poniesione w związku z nabyciem nowego lokum.
Zgodnie z najnowszą interpretacją Ministerstwa Finansów, oprócz wydatków na kupno czy remont nieruchomości, w ramach ulgi mieszkaniowej w rozliczeniu z urzędem skarbowym za 2023 rok możemy również odliczyć sprzęt, taki jak:
- kuchenka gazowa;
- kuchenka elektryczna lub gazowo-elektryczna;
- płyta indukcyjna;
- piekarnik;
- okap;
- zmywarka;
- pralka;
- lodówka;
- szafka, która jest elementem mocowania umywalki w ramach kompletu;
- oświetlenie sufitowe i ścienne wewnętrzne;
- meble charakteryzujące się trwałym związkiem z lokalem mieszkalnym, wykonane na indywidualne zlecenie (np. szafy wnękowe, pawlacze);
- meble w zabudowie kuchennej.
Jak odliczyć meble i sprzęt AGD w ramach ulgi mieszkaniowej w rozliczeniu PIT?
Aby rozliczyć ulgę mieszkaniową w deklaracji podatkowej, należy wypełnić formularz PIT–39. Kwotę obliczonej ulgi mieszkaniowej podatnik ujmuje w tabeli D w komórce nr 25 opatrzonej opisem kwota dochodu zwolnionego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.
Trzeba pamiętać, że nie wolno wyrzucać faktur, paragonów, umów z wykonawcami i innych papierów, które stanowią dokumentację wydatków na cele mieszkaniowe. W zaświadczeniach powinny się pojawić nasze pełne dane, daty oraz zapłacone kwoty. Należy też udokumentować wszystkie zaliczki, żeby później nie było problemu z odliczaniem ulgi mieszkaniowej.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Gminy dopłacają mieszkańcom do kompostownika. Ile można zyskać, jak dostać dopłatę?