Prawo i finanse

Uważaj, co siejesz i sadzisz. Czego nie wolno uprawiać na działce ROD? Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów?

Działka ROD, czyli „Rodzinny Ogród Działkowy” to miejsce, w którym można zrelaksować się, wypocząć i pobyć w otoczeniu przyrody. Wiele osób zastanawia się jednak jak zagospodarować działkę ROD, by nie złamać regulaminu. Czego nie wolno na niej siać, a czego sadzić? Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów na działce ROD? Sprawdź w naszym artykule.

Uważaj, co siejesz i sadzisz. Czego nie wolno uprawiać na działce ROD? Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów?
Na działce ROD nie można prowadzić m.in. uprawy o charakterze produkcyjnym. Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER;Marek BAZAK/East News

Spis treści:

Działka ROD – co to znaczy?

ROD to skrót od nazwy „Rodzinny Ogród Działkowy”. Przepisy definiują działkę ROD jako wydzielony obszar czy obszary, przeznaczone na cele rodzinnych ogrodów działkowych, które składają się z działek i części wspólnej. Służą do wspólnego korzystania z nich przez działkowców i są wyposażone w infrastrukturę ogrodową. Działkowcem może zostać pełnoletnia osoba fizyczna, uprawniona do korzystania z działki ROD. Nabywa prawo do niej po podpisaniu umowy dzierżawy działkowej z zarządem ROD i wydaniu przez niego uchwały.

Działka ROD służy przede wszystkim celom wypoczynkowym i rekreacyjnym, choć jej zadaniem jest też między innymi integracja czy kształtowanie zdrowego otoczenia człowieka. Niektórzy działkowcy myślą jednak, że swoją działką mogą zarządzać zgodnie z własną wolą i zasiać lub posadzić na niej wszystko, co tylko zechcą. Nie jest to prawda – istnieją przepisy, dotyczące ROD, których należy przestrzegać.

Czego nie wolno siać na działce ROD?

W Polsce obowiązuje zakaz uprawy maku – nie można więc uprawiać tej rośliny zarówno na działce ROD, jak i jakiejkolwiek innej. Podobnie jest z konopiami włóknistymi. Wyjątek stanowią osoby fizyczne lub przedsiębiorcy, którzy uzyskali wpis do odpowiedniego rejestru, prowadzonego przez dyrektora oddziału terenowego KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa).

Nie wolno również siać roślin inwazyjnych, których uprawa zakazana jest przez polskie prawo. Chodzi tu między innymi o trojeść amerykańską (uznaną za inwazyjną i zagrażającą polskiej przyrodzie) czy bożodrzew gruczołowaty (nie wolno go sadzić bez pozwolenia i wprowadzać do środowiska naturalnego).

Są i takie rośliny, których uprawa nie jest zakazana, jednak lepiej z niej zrezygnować, ponieważ nadmiernie się rozrastają lub mogą okazać się kłopotliwe. Do podobnych roślin należy na przykład sumak octowiec, którego nazwa potoczna to „zemsta sąsiada”. Roślina nie tylko szybko się rozmnaża przez nasiona, lecz wytwarza też liczne odrosty korzeniowe, których przybywa, gdy próbujemy je usunąć.

Czego nie wolno sadzić na działce ROD?

Wytyczne, dotyczące tego, co można, a czego nie można robić na działce ROD, znajdziemy w regulaminie. Lista zakazów jest naprawdę długa. Przede wszystkim nie wolno prowadzić na działce uprawy jednorodnej o charakterze produkcyjnym. Co to w praktyce oznacza? Możemy przeznaczyć grządkę czy dwie na przykład na uprawę ogórków, ale nie możemy przeznaczyć całej działki na przykład na uprawę ziemniaków.

Przeczytaj również: Jak sobie radzić z uciążliwym sąsiadem na działkach ROD? Tak rozwiązuje się spory między działkowcami

 Drzewa owocowe na działce ROD należy sadzić w odpowiedniej odległości od granicy działki. Fot. Marek BAZAK/East News

Krzewy i drzewa na działce ROD

W regulaminie ROD ujęto nie tylko rośliny, których nie wolno siać czy sadzić, ale też ich wielkości czy odległości między nimi. Warto więc wiedzieć, że drzewa na działce ROD należy sadzić co najmniej 2 metry od granicy działki. Morele powinny znajdować się co najmniej 3 metry od niej, a czereśnia i orzech włoski co najmniej 5 metrów od granicy działki. Chyba że chodzi o rośliny szczepione na podkładach słabo rosnących – wówczas odległość tak w przypadku orzecha, jak i czereśni można zmniejszyć do minimalnie 3 metrów.

Drzewa ozdobne można posadzić na działce ROD wyłącznie w sytuacji, gdy wybierzemy gatunki słabo rosnące i zadbamy o odpowiednią odległość od granicy działki oraz o ich wysokość. Jeśli posadzimy je 2 metry od końca działki, trzeba pilnować, by nie przekroczyły 3 metrów wysokości. Wytyczne dotyczą też krzewów owocowych. Powinny zostać posadzone co najmniej 1 metr od granicy działki.

Żywopłot na działce ROD

Na działkach ROD dosyć często pojawiają się żywopłoty. Oczywiście, nie jest to zabronione, jednak jeśli chcemy oddzielić się nim od sąsiada, trzeba najpierw uzyskać jego pisemną zgodę. Żywopłot rosnący na granicy działek nie może być wyższy niż 1 metr, choć jego dokładną wysokość mogą uzgodnić między sobą zainteresowane strony.

Taka sama maksymalna wysokość obowiązuje, jeśli żywopłot rośnie na granicy działki z alejką, która jest częścią wspólną ROD. Jeśli granica konkretnej działki jest też granicą ROD, żywopłot nie może przekroczyć 2 metrów wysokości.

Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów na działce ROD?

Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących działek ROD może wpłynąć negatywnie na stosunki między sąsiadami. Regulamin został bowiem tak opracowany, aby działkowcy nie przeszkadzali sobie wzajemnie. Zarząd ROD sprawuje nadzór nad prawidłowym zagospodarowaniem ogrodu i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości podejmuje działania przywracające stan zgodny z przepisami.

Każdy działkowiec zobowiązany jest zarówno do przestrzegania regulaminu stowarzyszenia ogrodowego, jak i objęty powszechnie obowiązującymi przepisami – w tym ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku. Nieprzestrzeganie przepisów czy dopuszczanie się wykroczeń może zostać ukarane mandatem. Stowarzyszenie ogrodowe może też wypowiedzieć takiej osobie umowę dzierżawy działkowej.

Przeczytaj również: Altana, szklarnia lub domek letniskowy. Sprawdź, co można postawić na działce rekreacyjnej 2023

Działka o charakterze rekreacyjnym może dawać złudzenie ograniczającej. W rzeczywistości taki teren jest miejscem, które daje wiele możliwości. Fot.WOJCIECH STROZYK/REPORTER/Stanislaw Bielski/REPORTER East News

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.