Artykuły

Altana, szklarnia lub domek letniskowy. Sprawdź, co można postawić na działce rekreacyjnej 2023

Dla mieszkańców miast działka rekreacyjna to świetny sposób na ucieczkę od zgiełku. Szukanie odpoczynku wśród natury jest popularną i bardzo skuteczną praktyką. Jeśli spędzasz dużo czasu na swojej posesji i zastanawiasz się, w jaki sposób można ją ulepszyć, sprawdź co można postawić na działce rekreacyjnej 2023.

Altana, szklarnia lub domek letniskowy. Sprawdź, co można postawić na działce rekreacyjnej 2023
Działka o charakterze rekreacyjnym może dawać złudzenie ograniczającej. W rzeczywistości taki teren jest miejscem, które daje wiele możliwości. Fot.WOJCIECH STROZYK/REPORTER/Stanislaw Bielski/REPORTER
REKLAMA

Spis treści:

Działka rekreacyjna – czym się charakteryzuje?

Działka rekreacyjna to teren, który w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jest przeznaczony do sportu i rekreacji. Dzielą się one na dwa rodzaje - tereny, które znajdują się na obszarze Rodzinnych Ogródków Działkowych oraz samodzielne działki rekreacyjne. Są one przeznaczone pod budownictwo rekreacyjno-mieszkaniowe.

Jeśli planujesz zakup działki na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych, powinieneś pamiętać, że będziesz jej użytkownikiem bez prawa własności. Przeniesienie prawa do dzierżawy działki lub umowa dzierżawy z ROD umożliwi ci korzystanie z gruntu, jednak nie będziesz jego właścicielem. Działka stanowi własność Skarbu Państwa i podlega samorządowi terytorialnemu, co oznacza, że w przyszłości nie będziesz mógł jej sprzedać.

Przeczytaj również: Jak zostać działkowcem w ROD? Czy każdy może zostać właścicielem takiego ogródka?

Co można postawić na działce rekreacyjnej 2023

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co można postawić na działce rekreacyjnej. Nasze ograniczenia są uwarunkowane Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. To tam znajdziemy informacje dotyczące przeznaczenia terenu, tego jak duży może być stawiany przez nas na nim budynek oraz jak daleko od drogi możesz go postawić. 

Informacje dotyczące zagospodarowania działki możesz także znaleźć w warunkach zabudowy. Są one wydawane nie tylko właścicielom działek. Wystarczy złożyć właściwy wniosek, aby mieć do nich wgląd. To właśnie decyzja o warunkach zabudowy pomoże ci ocenić i zaplanować, jak wykorzystać teren działki.

Posesje, które znajdują się na terenie ogrodów działkowych, należą do Skarbu Państwa. To oznacza, że podlegają one nie tylko prawu budowlanemu, ale także osobnemu regulaminowi. Może on się różnić zależnie od samorządu terytorialnego lub stowarzyszenia działkowców, które takim ogrodem zarządza. To oni decydują, jakie elementy zabudowy są dopuszczalne, jakiego typu ogrodzeniem możesz się odgrodzić oraz wprowadzają decyzje dotyczące wycinania, palenia i stosowania poszczególnych upraw. Dlatego jeśli zależy nam na swobodzie zarządzania działką, warto jest postawić na teren samodzielny.

Najczęściej można spotkać się z domkami letniskowymi na działkach rekreacyjnych. Można w nich zorganizować miejsce do spania lub małą kuchnię. 

DZIAŁKA rod Szacuje się, że w Polsce jest prawie 5 tys. Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Fot.Marek BAZAK/East News

Na działce rekreacyjnej można budować wszelkie budynki, na które nie jest wymagane pozwolenie. To oznacza, że dozwolona jest zabudowa o powierzchni nie większej niż 35 m2, przeznaczona do wypoczynku okresowego lub altany wolnostojące. Budowa nie wymaga zezwolenia, trzeba ją jednak zgłosić do starostwa powiatowego lub do wydziału urzędu miasta lub gminy, który się tym zajmuje. Brak zgłoszenia może zostać potraktowany jako samowola budowlana. W takim przypadku zostaje wszczęte postępowanie przez inspektora nadzoru budowlanego, które wstrzymuje budowę i obciąża właściciela opłatą legalizacyjną, która zależy od kategorii obiektu i współczynniku jego wielkości.

Przeczytaj również: Jak sobie radzić z uciążliwym sąsiadem na działkach ROD? Tak rozwiązuje się spory między działkowcami

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki rekreacyjnej?

Jeśli planujesz zakup działki pod budowę domku letniskowego, musisz pamiętać, aby sprawdzić, czy na jej teren może być doprowadzona woda i prąd. Upewnij się, że jest także wyposażona w szambo. Jeśli grunt nie będzie wyposażony w podstawowe media, może warto zmienić zamysł. Co prawda domek letniskowy nie musi spełniać tych samych wymogów, co dom jednorodzinny. Budynek letniskowy nie jest przeznaczony do mieszkania całorocznego, dlatego niewymagana jest instalacja ogrzewania oraz nie dotyczą go restrykcje w kwestii warstw izolacji. Należy jednak pamiętać, że jeśli twoim celem jest nocowanie w nim podczas okresu letniego, warto zapewnić sobie podstawowy komfort.

Czego nie można postawić na działce rekreacyjnej?

Działka rekreacyjna to nie jest grunt pod budowę domu całorocznego. Przepisy mówią, że nie można na niej stawiać budynków do stałego przebywania. Regulują także zasady dotyczące zabudowy, która może być postawiona na takiej działce:

  • w altanach nie można mieszkać oraz prowadzić działalności gospodarczej;
  • nie wolno bez pozwolenia prowadzić wycinki drzew, jeśli obwód rośliny ma więcej niż 35 cm lub 25 cm;
  • zabronione jest palenie ognisk i wypalanie traw;
  • murowany grill oraz płot lub żywopłot nie mogą przekraczać wysokości 1 m;
  • zabronione jest zakładanie uli oraz hodowla pszczół.

Działka o charakterze rekreacyjnym może dawać złudzenie ograniczającej. W rzeczywistości taki teren jest miejscem, które daje wiele możliwości. Bez żadnego problemu można na nim stawiać szklarnie, pergole, huśtawki lub piaskownice. Można wykopać oczko wodne lub basen. Przy odpowiedniej dozie wyobraźni działka rekreacyjna może stać się twoim wymarzonym miejscem do odpoczynku.

Przeczytaj również: Skorzystać mogą cztery miliony Polaków. 50 mln zł dla działkowców z ROD

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Altana, szklarnia lub domek letniskowy. Sprawdź, co można postawić na działce rekreacyjnej 2023"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.