Artykuły

Skorzystać mogą cztery miliony Polaków. 50 mln zł dla działkowców z ROD

Dotacje dla działkowców 2022 mają być sposobem na zazielenienie polskich miast, walkę ze smogiem i ochronę zwierząt. Działkowcy w ramach grantu mogą liczyć na minimum 10 tysięcy zł. Sprawdzamy więc, jak złożyć wniosek o dotacje dla działkowców, na co przeznaczyć pieniądze i do kiedy można je wykorzystać.

Skorzystać mogą cztery miliony Polaków. 50 mln zł dla działkowców z ROD
Jest niewielu chętnych, a można zdobyć 100 tys. zł. Oto wszystko o dotacjach dla działkowców Fot.pixabay.com
REKLAMA

Spis treści:

Dotacje dla działkowców 2022. 50 milionów zł wsparcia

Dotacje dla działkowców to unijne wsparcie rodzinnych ogrodów działkowych, które mają zmienić je w zielone płuca polskich miast. Dlatego dotacje mają zostać przeznaczone głównie na zwiększenie zielonych terenów oraz na wsparcie ekologicznych działań ograniczających hałas i zanieczyszczenie powietrza.

Projekt nosi nazwę „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. To pierwszy raz w historii, kiedy fundusze europejskie są kierowane do właścicieli ogrodów. Dotacje dla działkowców to 50 mln złotych wsparcia. To kwota, która będzie do dyspozycji wszystkich, którzy korzystają na co dzień z ogródków działkowych.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że z finansowego wsparcia może skorzystać 4 miliony Polaków, a dotacje dla działkowców 2022 to rozwój 44 tysięcy hektarów powierzchni zielonej w miastach.

Dotacja dla działkowców. Ile wynosi i kto może po nie sięgnąć?

Pojedynczy grant to kwota od 10 do 100 tysięcy zł. Warto starać się o dotacje dla działkowców tym  bardziej, że nie pokrywane są w stu procentach koszty kwalifikowane. To mówiąc wprost oznacza, że niewymagany jest wkład własny.

Przeczytaj również: Jak zagospodarować działkę ROD?

Zagospodarowanie działki ROD Oto wskazówki, które pomogą w przygotowaniu działki i pozwolą cieszyć się nią w pełni.

O wsparcie sięgające 100 tysięcy zł mogą ubiegać się Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD). Nie jest to jednak maksymalna kwota, ponieważ można zyskać znacznie więcej. Jeżeli na ROD znajduje się więcej niż 400 działek, można starać się o wyższą dotację w maksymalnej wysokości 150 tysięcy zł.

Kiedy i jak składać wnioski o dotacje dla działkowców?

Wniosek o dotacje dla działkowców należy złożyć do Oddziału Regionalnego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce położenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Można go dostarczyć osobiście, przesyłką rejestrowaną lub w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą.

Formularz wniosku o dotacje dla działkowców oraz formularze załączników wraz z instrukcjami ich wypełniania są udostępnione na stronie internetowej gov.pl/arimr. Wnioski są oceniane pod względem formalnym oraz merytorycznym. Wniosek o dotacje dla działkowców nagradzany jest punktami, a żeby zdobyć pieniądze trzeba zdobyć ich minimum 20.

Przeczytaj również: Jak sobie radzić z uciążliwym sąsiadem na działkach ROD? Tak rozwiązuje się spory między działkowcami

Spory między działkowcami ROD Prowadzenie działki w ROD to popularne zajęcie Fot. 123RF/PICSEL

Kiedy składać wnioski o dotacje dla działkowców? Pierwszy etap już się zakończył i trwał od 30 maja do 30 czerwca 2022 r. Tych, którzy nie zdążyli, uspokajamy, będą kolejne, nowe terminy. Warto jednak zaznaczyć, że okres realizacji projektu nie może przekroczyć 12 miesięcy i nie może trwać dłużej niż do 31 sierpnia 2023 r.

Na co przeznaczyć dotację dla działkowców?

Lista, na co przeznaczyć dotację dla działkowców, jest naprawdę długa. Pod ogólnym sformułowaniem, że pieniądze mają służyć poprawie jakości powietrza i zwiększeniu zieleni w miastach, kryje się kilkadziesiąt pomysłów.

Według założeń programu maksymalnie 30 procent środków będzie można przeznaczyć na inwestycje infrastrukturalne. Pozostałe 70 procent należy wydać na inwestycje środowiskowe lub edukacyjne. Najważniejsze realizacje, na co przeznaczyć dotację dla działkowców, to między innymi:

  • tworzenie i odnowienie zieleni;

  • nasadzenie roślinności wieloletniej;

  • powiększenie ogrodu o sąsiadujące niezagospodarowane lub porzucone tereny;

  • tworzenie i odnowienie tzw. zielonych ścian;

  • budowa zielonych dachów;

  • usunięcie niepożądanych gatunków roślin;

  • budowa lub renowacja zbiorników wodnych;

  • zabezpieczenia wody opadowej do nawadniania;

  • stworzenie łąki kwietnej.

To jednak nie wszystko. Na co przeznaczyć dotację dla działkowców jeszcze? Dofinansowanie można przeznaczyć na budowę ogrodów deszczowych, budowę lub zakup kompostownika, karmników i budek lęgowych dla ptaków, w tym łowiących komary jak jeżyki.

Dotacje dla działkowców można wykorzystać na zagospodarowanie i rekultywację terenów jeszcze nieużytkowanych, a także na zazielenienie roślinami miododajnymi wszelkich powierzchni Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Przeczytaj również: Ranking lokat lipiec 2022. Czy opłaca się trzymać oszczędności?

Dotacje dla działkowców – zasady i warunki

W ramach konkursu na dotacje dla działkowców ROD jeden wnioskodawca może złożyć więcej niż jeden wniosek. Co ważne, jeden wniosek złożony do Oddziału Regionalnego ARiMR może obejmować więcej niż jeden ROD prowadzony przez to ogrodowe towarzyszenie.

Co do zasady, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi otwarty nabór wniosków, podzielony na rundy miesięczne. To z kolei oznacza,  że dotacje dla działkowców potrwają aż do momentu wyczerpania środków.

Przeczytaj również: Rekompensaty za prąd i gaz 2022. Kto może liczyć na 1150 złotych od rządu?

Rekompensaty za prąd i gaz 2022 Wysokość rekompensaty za prąd i gaz 2022 zależy nie tylko od miesięcznego dochodu na osobę, ale również od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym. Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Skorzystać mogą cztery miliony Polaków. 50 mln zł dla działkowców z ROD"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.