Fot.123RF.com
Przygotuj ziemię
Pod kwietną łąkę nada się właściwie każda ziemia. Najlepsze będą jednak grunty o małej żyzności, gdyż łąkowe rośliny nie potrzebują wielu substancji odżywczych, a ich lwia część doskonale czuje się w ubogiej glebie. Unikaj więc intensywnego nawożenia – jedynie zaraz po wysiewie możesz zastosować nieco azotu, potasu i fosforu lub użyć któregoś z nawozów naturalnych. Kwiaty i zioła możesz zasiać też na istniejącym już trawniku, ale nie spodziewaj się wtedy naprawdę dobrych rezultatów. Trawa zabierze im bowiem światło i substancje odżywcze, przez co mniej roślin będzie mogło się rozwinąć.
Autor: makeyourlifegreener
Jakie rośliny?
Przy wyborze roślin łąkowych najlepiej kierować się warunkami panującymi w miejscu, w którym planujesz je zasiać. Jeśli przyszła łąka jest dobrze nasłoneczniona, warto zdecydować się na floksy, bodziszki i macierzanki, a dla złamania fioletowej tonacji dodać kilka nasion żółtego jastrzębca. Ozdobą zacienionego miejsca okaże się zaś konwalia majowa, której białe kwiaty i czerwone owoce nieco je ożywią.
Na mniej nasłonecznionej łące dobrze będą się czuły także barwinki i koniczyny. Przydomowej łączce uroku dodadzą natomiast: rumianek, maki, rozchodniki, chabry i goździki. Dobrym pomysłem będzie też zasianie roślin jadalnych. Nagietek wyśmienicie smakuje w sałatkach, a mięta i szałwia, poza tym, że są aromatycznymi przyprawami, mają właściwości lecznicze.
Skąd wziąć nasiona?
Teoretycznie nasiona możesz zebrać z naturalnych siedlisk, ale chcąc zebrać ich wystarczająco dużo, powinieneś przygotować się na długą i żmudną pracę. Jeśli jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj, by na poszukiwania wyruszyć w suchy i ciepły dzień. W przeciwnym wypadku zbierzesz wilgotne nasiona, które zgniją, zanim zdążysz je wysiać. Lepszym rozwiązaniem będzie zaś wybór nasion paczkowanych.
Wysiej roślin
Zakładając łąkę, staraj się nie siać zbyt gęsto – dzięki temu kwiaty będą miały odpowiednie warunki do wzrostu. Najlepiej będzie, jeśli na jeden metr kwadratowy ziemi użyjesz około trzech gram nasion. To właściwie wszystko, o czym powinieneś pamiętać, bo resztę zrobi natura. Niektóre rośliny wyrosną jeszcze w tym samym roku, ale na pełen efekt będziesz musiał poczekać do następnego sezonu.
Fot.123RF.com
Jak pielęgnować łąkę?
Zapomnij o zasadach pielęgnacji trawnika. Stosując się do nich, możesz tylko zaszkodzić przydomowej łące. Chabry i wiele innych kwiatów łąkowych nie znosi częstego koszenia, ogranicz zatem tę czynność do niezbędnego minimum – najlepiej rób to tylko dwa razy w roku. Jeśli to możliwe, nie używaj kosiarki, a sięgnij po nią dopiero, gdy kwiaty zdążą już przekwitnąć. Ścięte rośliny pozostaw na jakiś czas w tym samym miejscu, by opadły z nich nasiona, z których następnego roku wykiełkują nowe okazy.
Kwietnej łąki nie musisz też podlewać zbyt często. Tylko jeśli długo nie pada, od czasu do czasu sięgnij po zraszacz. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość wody może zaszkodzić tym przystosowanym do trudnych warunków roślinom.
Kolorowy krajobraz możesz wyczarować z niewielką pomocą natury i cieszyć się nim już w następnym sezonie po wysiewie. Zamieniając trawnik w kwietną łąkę, nie tylko odmienisz otoczenie swojego domu, ale też zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy, które musiałbyś poświęcić na pielęgnację zwykłego trawnika.
Dziękujemy, że przeczytałeś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z tematami związanymi z domem i ogrodem, zapraszamy do naszego serwisu ponownie.
Deccoria.pl