Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Są piękniejsze od róż, ale mało popularne. Najpiękniejsze odmiany i sadzenie jaskrów

Wielka rodzina jaskrów obejmuje ponad 400 różnych gatunków tych pełnych, żywo wybarwionych kwiatów. To ogromna ilość, ale dzięki temu, że jest ich aż tyle, możesz bez trudu dopasować odmianę rośliny do kompozycji planowanych nie tylko w ogrodzie, lecz także w doniczkach na tarasie czy balkonie. Poznaj najpiękniejsze odmiany jaskrów odpowiednie na słoneczne rabaty, które kwitną późną wiosną i pozostają ozdobą ogrodu również latem. Podpowiadamy, jak je sadzić i jakiej pielęgnacji po posadzeniu wymagają nie tylko rośliny, ale i same kwiaty.

Są piękniejsze od róż, ale mało popularne. Najpiękniejsze odmiany i sadzenie jaskrów
Najpiękniejsze odmiany jaskrów kwitną późną wiosną i trzymają pełne, kuliste kwiaty aż do lata. Fot. JasonCordell/CanvaPro

Spis treści:

Najpiękniejsze odmiany jaskrów

Wielka rodzina jaskrów obejmuje wiele oryginalnie kwitnących gatunków oraz odmian wyhodowanych po to, by jeszcze dłużej prezentowały swoje barwne, kuliste kwiaty. Nowe odmiany mieszańcowe, które coraz częściej widać na ogrodowych rabatach, wyróżnia nie tylko ciekawe wybarwienie, kształt czy struktura płatków, lecz także dłuższe kwitnienie przy wyższej odporności na niekorzystne czynniki.

W Polsce wybrane odmiany jaskrów można spotkać w ich naturalnym środowisku m.in. na niewielkich torfowiskach oraz w skalnych szczelinach. W dogodnych warunkach te niewielkie skądinąd rośliny potrafią dorastać nawet do 40 cm wysokości, a ich pierzaste liście tworzą charakterystyczne kępy, nad którymi późną wiosną górują kuliste pąki w niezliczonych ilościach. Tak naprawdę to łatwo je policzyć, są duże i doskonale widoczne na tle zielonych, nieco niżej osadzonych liści rośliny, jednak gdy posadzisz na rabacie wiele sadzonek jaskrów, szybko stworzą kolorowy dywan kwiatów.

Za najpiękniejsze odmiany jaskrów uważane są m.in.:

  • jaskier azjatycki – w naturze rośnie do 40 cm wysokości i wypuszcza głównie kwiaty o barwie czerwonawej, ale w ogrodzie dominują piękne krzyżówki tej odmiany, mieszańce jednobarwne, wielobarwne i oryginalnie cieniowane; zwykle na łodydze tworzą po 2-3 kwiaty, które rozwijają się do kulistej postaci późną wiosną lub wczesnym latem;

  • jaskier ostry – zakwita zwykle pomiędzy majem a czerwcem; najciekawsza w uprawie ogrodowej jest jego odmiana 'Multiplex', która wypuszcza ogrom kwiatów już w maju i powtarza wielokrotnie kwitnienie przez całe lato, choć wówczas kwiatów jest nieco mniej; walorem odmiany 'Multiplex' są zadarniające, błyszczące liście oraz pomponowe, złocistożółte kwiaty z zazielenionym środkiem, które pojawiają się zawsze, gdy tylko dostaną słońca, nawet w ziemi niższej jakości.

jaskry Oryginalne odmiany jaskrów pięknie dekorują rabatę. Fot. natchas/123rf.com

Ciekawie wyglądają na swoich stanowiskach również jaskry alpejskie, górskie, rozłogowe, kosmate. Drobniutkimi kwiatkami zachwyca jaskier tojadolistny, choć od odmian o kulistych, pełnych, peoniowych kwiatach różni się on znacząco pokrojem oraz wyglądem kwiatowej korony. Wyróżnia się też jaskry polne, gajowe, bulwkowe, skalne, ale większość z nich kryje się w cieniu wielkiego uroku ogrodowego króla – jaskra azjatyckiego.

Im bardziej oryginalnie prezentuje się rabata z jaskrami, im więcej kolorów, im bardziej fantazyjnie poszarpane są płatki, tym większe prawdopodobieństwo, że porośnięta jest nowymi mieszańcami. Te, nie tak dawno specjaliści podzielili umownie na 4 grupy o określonych cechach wyglądu kwiatostanów, co miało ułatwiać ich rozpoznanie:

  • jaskry francuskie o kwiatach półpełnych,
  • jaskry peoniowe o kwiatach pełnych i olbrzymich,
  • jaskry perskie o kwiatach prostych i niskich,
  • jaskry tureckie o kwiatach pełnych, odrobinę wyciągniętych na środku.

Przeczytaj również: Rzadka bylina, która pięknie kwitnie i przyciąga pszczoły. Trojeść krwista – uprawa i zastosowanie w ogrodzie

Sadzenie jaskrów

Zanim posadzisz jaskry w ogrodzie, dobrze przemyśl stanowisko, jakie im przydzielisz. Te intensywnie kwitnące rośliny potrzebują dużo słońca, gdy go brakuje i są niedogrzane, potrafią dużo słabiej rosnąć, niekiedy żółkną i źle się prezentują. Zadbaj też o dobrą glebę. Powinna być żyzna. Najlepiej będzie, jeśli pod koniec sezonu poprzedzającego uprawę wymieszasz ją z dobrze przerobionym kompostem. Możesz też zasilić podłoże dawką biohumusu w płynnej, łatwo przyswajalnej formie. Ten drugi typ nawozu podaj do gleby w tym samym sezonie, niedługo przed posadzeniem. Jaskry do intensywnego wzrostu potrzebują stałej wilgotności podłoża, dbaj o to, by były regularnie podlewane, ale nie przelane. To ważne w słonecznych i ciepłych miejscach.

jaskry Kwitnący jaskier w oryginalnym kolorze w uprawie ogrodowej. Fot. hikaru1222/123rf.com

Jak przeprowadzić sadzenie jaskrów, gdy już wiesz, gdzie będzie im najlepiej? Zacznij od namoczenia cebulek kwiatowych przynajmniej przez 12 godzin. Włóż je do letniej wody (ani zimnej, ani ciepłej). Poczekaj, aż w kontakcie z wodą materiał napęcznieje. Namaczanie przed sadzeniem działa pobudzająco na rośliny, które dzięki niemu szybciej rosną. Co więcej, patent ten pozwoli ci ocenić przydatność cebul do wysadzenia. Przenieś na rabatę tylko te okazy, które po wodnej kąpieli przybrały większą formę. Cebule po wyjęciu z pojemnika osusz delikatnie ręcznikiem papierowym, a następnie zabezpiecz przeznaczonym do tego środkiem grzybobójczym.

Jak sadzić jaskry? Ważna jest nie tylko lokalizacja, lecz także sposób ich rozmieszczania. Trzymaj się poniższych wytycznych:

  • zaplanuj sadzenie na początek maja lub nawet koniec kwietnia, o ile temperatura podłoża wyniesie ok. 10°C i na tym poziomie utrzyma się dłużej;
  • przygotuj dołeczki o głębokości 4-5 cm;
  • zachowaj rozstawę ok. 10-12 cm w rzędzie i 15 cm pomiędzy rzędami;
  • uwzględnij podczas sadzenia fakt, że kwiaty te źle znoszą wykopywanie w okresie intensywnego rozwoju, dlatego sadź je od razu na właściwym miejscu, a wykopuj dopiero jakiś czas po przekwitnięciu i oczyszczeniu rabaty tj. we wrześniu.

W uprawie jaskrów nie sprawdza się podawanie szybko działających nawozów. Należy zastąpić je całkowicie produktami, które przez długi czas będą uwalniały cenne dla roślin składniki odżywcze. Dlatego właśnie zadbaj o zasilenie ziemi przed uprawami domowym kompostem. Trudno o łatwiej dostępne, ekologiczne i lepiej działające źródło pokarmowe dla twoich przyszłych roślin jednorocznych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Posadź zamiast hortensji. Latem będzie oszołamiać majestatem kwitnienia

Przycinanie budlei po zimie. Dobrze pilnuj terminu, by nie narobić szkód

Nawożenie magnolii na przedwiośniu. Czym ją podsypać, żeby wspaniale kwitła?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.