Porady domowe

„Ciepłe mieszkanie”. Kto może dostać 37 tys. zł dofinansowania?

„Ciepłe mieszkanie” – dla kogo jest program i na co dopłaty to największe wątpliwości, które pojawiają się wraz z nowym, antysmogowym programem. Ten ma być uzupełnieniem programu ”Czyste powietrze”, dlatego nie każdy będzie mógł z niego skorzystać. Sprawdzamy więc, dla kogo jest program ”Ciepłe mieszkanie”, na co można przeznaczyć dopłaty i gdzie składać wnioski.

„Ciepłe mieszkanie”. Kto może dostać 37 tys. zł dofinansowania?
Program ”Ciepłe mieszkanie” jest przeznaczony dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych oraz wspólnot mieszkaniowych fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści:

”Ciepłe mieszkanie” – dla kogo jest program?

Dla kogo jest program ”Ciepłe mieszkanie”? Ten dedykowany jest dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych oraz wspólnot mieszkaniowych. To oznacza, że „Ciepłe mieszkanie” omija właścicieli domów jednorodzinnych i jest uzupełnieniem programu „Czyste powietrze”, z którego właściciele domów ciągle mogą korzystać.

Fundusze z programu „Ciepłe mieszkanie” najpierw trafią do gmin, skąd popłyną do kieszeni wspomnianych właścicieli mieszkań wielorodzinnych oraz wspólnot mieszkaniowych. Program będzie prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Na co dopłaty w programie „Ciepłe mieszkanie”?

To, na co dopłaty w programie „Ciepłe mieszkanie” mogą zostać wykorzystane, na pewno nikogo nie zaskoczy. Dotacje będą mogły być przeznaczone na wymianę okien i drzwi, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej. Ogólnie rzecz ujmując, dopłaty w programie ”Ciepłe mieszkanie” to fundusze na termomodernizację budynków.

To jednak nie wszystko. Oto, na co dopłaty w programie „Ciepłe mieszkanie” mogą zostać jeszcze wykorzystane:

  • wykonanie wentylacji mechanicznej i dokumentacji;
  • gazowy piec kondensacyjny;
  • piec na pellet;
  • ogrzewanie elektryczne;
  • podłączenie lokalu do wspólnego źródła ciepła.

To, na co dopłaty w programie „Ciepłe mieszkanie” zostaną wykorzystane, zależy ostatecznie od właścicieli mieszkań i wspólnot mieszkaniowych.

Dofinansowanie w ramach programu „Ciepłe mieszkanie", będzie zależeć od dochodów ubiegającej się o nie osoby Fot. 123RF/PICSEL 

Jakie będzie dofinansowanie na „Ciepłe Mieszkanie”?

To, jakie będzie dofinansowanie programu „Ciepłe mieszkanie", będzie zależeć od dochodów ubiegającej się o nie osoby. Podstawowa wysokość ma wynieść do 30 procent kosztów inwestycji. To oznacza dofinansowanie do 15 tysięcy zł. Jakie będzie dofinansowanie na „Ciepłe Mieszkanie” przy niższych dochodach?

Dla osób o niższych dochodach przewidziano dotacje sięgające 60 procent, co daje dofinasowanie w wysokości do 25 tys. zł. Jakie będzie dofinansowanie na ”Ciepłe Mieszkanie” dla najuboższych? Ci, którzy zarabiają najmniej, dostaną najwięcej. Najubożsi mogą liczyć na wsparcie wynoszące nawet 90 procent poniesionych kosztów, co daje maksymalne dofinansowanie w wysokości  37,5 tys. zł.

Zobacz także: Jak budować ekologicznie? Przegląd naturalnych materiałów budowlanych

Co ważne, miejscowości najbardziej zanieczyszczone smogiem będą miały limity dofinansowania podniesione o 5 procent wartości przedsięwzięcia. Rząd planuje również oddzielny program dotacji, z którego samorządy będą mogły otrzymać dofinansowanie na termomodernizację mieszkań komunalnych.

Od kiedy program „Ciepłe mieszkanie”?

Obecnie trwa proces zatwierdzania programu przez NFOŚiGW i wciąż nie znamy konkretnej daty. Od kiedy program „Ciepłe Mieszkanie”? Warto śledzić poczynania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, ponieważ przewidziany nabór wniosków to koniec drugiego kwartału 2022 roku. To oznacza, że program „Ciepłe mieszkanie” powinien ruszyć już pod koniec czerwca.

Gdzie składać wnioski na „Ciepłe mieszkanie”?

Obecnie niewiele jeszcze wiadomo o szczegółach. Podpowiedź w szukaniu odpowiedzi na pytanie, gdzie składać wnioski na „Ciepłe mieszkanie”, dają takie programy jak „Czyste powietrze”, które są realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prawdopodobnie również w przypadku programu "Ciepłe mieszkanie" wnioski przyjmowane będą przez wojewódzkie oddziały NFOŚiGW. Same zaś dokumenty można będzie złożyć zarówno online, jak i w wersji papierowej. O tym, gdzie składać wnioski na ”Ciepłe Mieszkanie”, dowiemy się ostatecznie pod koniec czerwca.  

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "„Ciepłe mieszkanie”. Kto może dostać 37 tys. zł dofinansowania?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.