Prawo i finanse

Czy najemca może ubezpieczyć mieszkanie, które do niego nie należy?

Obecne ceny na rynku nieruchomości oraz warunki niesprzyjające zaciąganiu kredytów hipotecznych sprawiają, że coraz więcej osób zwleka z zakupem własnych czterech kątów. A to oznacza, że coraz popularniejszą opcją jest wynajem. Czy w takiej sytuacji możemy skorzystać z ubezpieczenia, by zapewnić sobie większe poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania?

Czy najemca może ubezpieczyć mieszkanie, które do niego nie należy?
Dla wielu młodych Polaków wynajem mieszkania jest jedyną opcją pozwalającą na samodzielność /123RF/PICSEL

Artykuł z ekspozycją partnera

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – sprawa właściciela czy najemcy?

Wpisując w wyszukiwarkę hasło „ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania”, natrafimy na mnóstwo porad dla wynajmujących. Oczywiście będąc właścicielem mieszkania, bezwzględnie powinniśmy je ubezpieczyć. Taką ochronę zawsze warto mieć, a oddając swój majątek w ręce – jakby nie było – obcych osób, tym bardziej jest to wskazane.

Ale co z samymi najemcami? Czy wynajmując mieszkanie, którego nie jesteśmy właścicielem, ale trzymamy w nim swoje rzeczy, otrzymamy odszkodowanie na przykład w przypadku kradzieży z włamaniem? Czy jeśli mieszkanie jest ubezpieczone przez właściciela, to czy rzeczy, które się w nim znajdują, ale należą do najemcy, również są objęte ochroną?

Poczucie bezpieczeństwa w wynajmowanym mieszkaniu

Trudno powiedzieć dokładnie, ile osób w Polsce najmuje mieszkania. Oficjalnie (według danych Eurostatu z 2022 r.) jest to ok. 13 proc. Polaków. To nie tylko studenci. Najemcami są również młodzi pracujący, obcokrajowcy, a także rodziny lub osoby samotne, które na chwilę obecną nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego domu czy mieszkania.

Z jednej strony rozwiązanie jest wygodne – w razie wydatków spowodowanych skutkami wadliwie działającej instalacji hydraulicznej czy elektrycznej, naprawami musi zająć się właściciel mieszkania. Jeśli właściciel posiada ubezpieczenie, możemy liczyć na to, że wszelkie szkody wyrządzone z naszej winy, zostaną pokryte właśnie z tej polisy. Na przykład gdy zapomnimy zakręcić wodę i wskutek tego zostaną zniszczone panele, właściciel opłaci naprawy z ubezpieczenia. Choć w tej sytuacji prawdopodobnie koszty naprawy szkody potrąci nam z kaucji…

Jak najemca może zabezpieczyć swoje mienie?

Ale niestety, odpowiadając na pytania postawione na początku, jeśli do mieszkania ktoś się włamie i zostanie skradziony nasz prywatny laptop, biżuteria czy meble, ubezpieczenie, które wykupił właściciel, nie obejmie naszej szkody. Podobnie będzie w przypadku przepięcia w instalacji elektrycznej – ubezpieczony właściciel otrzyma odszkodowanie za zniszczoną lodówkę, która należała do niego, ale jeśli w wyniku zdarzenia ucierpi komputer najemcy, nie może liczyć na pomoc.

Brak poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji jest jedną z głównych bolączek najemców. Ale istnieje rozwiązanie tego problemu – ubezpieczenie ruchomości domowych, które sprawi, że będziemy mogli poczuć się pewniej. Taka polisa zabezpieczy m.in. naszą własność od kradzieży czy zniszczenia podczas zalania czy pożaru. Z kolei ubezpieczenie OC w życiu prywatnym zapewni nam ochronę w przypadku, gdy z naszej winy przykładowo zalejemy sąsiadów. Tego typu ubezpieczenia znajdziemy w ofercie PZU Dom.

Warto zatem pamiętać o tym, że jeśli sami nie zadbamy o ubezpieczenie jako najemcy, to nasz dobytek nie będzie objęty ochroną, nawet wtedy, gdy właściciel ma wykupioną dodatkową polisę na mieszkanie. Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z naszych podstawowych potrzeb, dlatego nie należy oszczędzać na ubezpieczeniu. Posiadanie polisy może zapewnić bezcenne wsparcie w trudnych sytuacjach.

Artykuł z ekspozycją partnera

Materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.