Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Wniosek o dodatek energetyczny. Mamy rządowy wzór wniosku. Podpowiadamy, jak go wypełnić i złożyć

Wzór wniosku o dodatek energetyczny pojawił się już na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL). O wsparcie finansowe będą mogły ubiegać się gospodarstwa domowe, które ogrzewają swoje domy m.in. drewnem, LPG, pelletem oraz olejem opałowym. Sprawdź, co należy wpisać w dokumencie i gdzie go złożyć. Wzór wniosku o dodatek energetyczny znajdziesz w naszym artykule.

Wniosek o dodatek energetyczny. Mamy rządowy wzór wniosku. Podpowiadamy, jak go wypełnić i złożyć
Dodatek energetyczny to kolejna forma pomocy finansowej od rządu. Fot.123RF/gov.pl

Spis treści:

Kto może złożyć wniosek o dodatek energetyczny?

Dodatek energetyczny przeznaczony jest dla osób, które ogrzewają swoje domy innym paliwem niż węgiel. Jest to rządowe dofinansowanie dla ogrzewających się gazem, pelletem, olejem opałowym, drewnem czy innym rodzajem biomasy.

Wniosek o dodatek energetyczny mogą składać osoby, w domach których głównym źródłem ciepła jest:

 • kocioł na paliwo stałe;

 • kominek;

 • koza;

 • ogrzewacz powietrza;

 • trzon kuchenny;

 • piecokuchnia;

 • piec kaflowy na paliwo stałe;

 • kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;

 • kocioł olejowy.

Należy jednak pamiętać, że wniosek i dodatek energetyczny mogą złożyć jedynie gospodarstwa domowe, które wcześniej zgłosiły swoje główne źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Przypominamy, że termin na złożenie deklaracji do CEEB dla istniejących budynków minął 30 czerwca 2022 roku.

Przeczytaj również: Wypełnij i złóż wniosek o dodatek węglowy. WZÓR WNIOSKU i instrukcja, jak go wypełnić

Wysokość dodatku energetycznego

Wysokość dodatku energetycznego zależy od rodzaju opału, jaki stosujemy w domu do ogrzewania. Przyjęta przez rząd ustawa przywiduje następujące kwoty:

 • 3000 zł – gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy (z wyłączeniem drewna kawałkowego);

 • 2000 zł – jeśli głównym źródłem ogrzewania jest kocioł olejowy;

 • 1000 zł – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stale kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym;

 • 500 zł – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.

Warto jednak zaznaczyć, że dodatek energetyczny jest świadczeniem jednorazowym, które będziemy mogli otrzymać w formie przelewu na konto bankowe lub odebrać w kasie rzędu. Jest wypłacane przez gminy ze względu na nasze miejsce zamieszkania.

wzór wniosku o dodatek energetyczny Dodatek będą mogli otrzymać ogrzewający swoje domy m.in. drewnem, pelletem, LPG, czy olejem opałowym. Fot.123RF.com

Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła – nowy wzór do pobrania

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia wprowadzającego wzór wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła. Jeśli chcesz ubiegać się o dodatek energetyczny, należy pobrać i wypełnić obowiązujący formularz. Ten dokument jest dostępny na stronie gov.pl oraz w urzędach gmin. TUTAJ zamieszczamy przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wzór wniosku o dodatek energetyczny.

Gdzie złożyć wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła? Dokument można składać osobiście w urzędzie gminy lub miasta albo w formie elektronicznej na stronie e-PUAP.

Podobnie jak przy dodatku węglowym, wnioski o wypłatę dodatku energetycznego będą przyjmowane do 30 listopada. Gminy z kolei mają 30 dni na rozpatrzenie dokumentu i wypłatę pieniędzy. Informację o przyznaniu dodatku energetycznego otrzymamy mailowo (jeśli podamy swój adres e-mai) lub bezpośrednio w urzędzie gminy.   

Jak wypełnić wniosek o dodatek energetyczny?

Wypełnienie wniosku o dodatek energetyczny jest łatwe i zajmuje zaledwie parę chwil. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że formularz należy wypełnić wielkimi literami. Z kolei pola do wyboru należy zaznaczać V lub X.

W pierwszej części wniosku o dodatek energetyczny podajemy dane dotyczące wnioskodawcy i jego gospodarstwa domowego. Chodzi o imię, nazwisko, numer PESEL,  oraz serię i numer dowodu osobistego. Kolejnym krokiem jest podanie dokładnego adresu gospodarstwa domowego, którego głównym źródłem ciepła jest źródło wskazane we wniosku. Wypełniając formularz o dodatek energetyczny, trzeba będzie też podać numer rachunku bankowego, na który zostanie przelana odpowiednia kwota.

Ponadto we wniosku należy też określić, czy gospodarstwo domowe jest jednoosobowe, czy wieloosobowe (w tym przypadku trzeba będzie podać dane osób wchodzących w skład gospodarstwa). Osoby ubiegające się o dodatek energetyczny będą musieli również wskazać rodzaj wykorzystywanego źródła ciepła w domu. Poza tym muszą zaznaczyć, jaki rodzaj paliwa jest wykorzystywany do ogrzewania, m.in. m.in. pellet, drewno kawałkowe, gaz LPG (we wniosku znajduje się adnotacja, że jest to mieszanina propanu i butanu), olej opałowy czy inny rodzaj biomasy.      

Warto pamiętać, że osoby składające wniosek o wypłatę dodatku energetycznego muszą mieć świadomość, że podane informacje składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Przeczytaj również: Jeden dodatek węglowy na jeden piec. Kto dostanie dopłatę do węgla? W jakiej formie będzie wypłata dodatku węglowego?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.