Artykuły

Rekompensaty za prąd i gaz 2022. Kto może liczyć na 1150 złotych od rządu?

Rekompensaty za prąd i gaz 2022 to odpowiedź rządu na podwyżki cen prądu i gazu, które znacznie uszczupliły domowy budżet polskich obywateli. Wyjaśniamy, komu przysługuje świadczenie wypłacane w ramach podatku osłonowego oraz tarczy antyinflacyjnej 2.0 i na jakie wysokości rekompensat za prąd i gaz 2022 można liczyć. Tłumaczymy również, jak złożyć wniosek o rekompensaty.

Rekompensaty za prąd i gaz 2022. Kto może liczyć na 1150 złotych od rządu?
Wysokość rekompensaty za prąd i gaz 2022 zależy nie tylko od miesięcznego dochodu na osobę, ale również od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym. Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
REKLAMA

Spis treści:

Koszty życia w Polsce stale rosną, przez co znaczna część obywateli narzeka na swój domowy budżet. Odpowiedzią rządu na kryzysową sytuację są obniżki podatków i dofinansowania w ramach dodatku osłonowego oraz tarczy antyinflacyjnej 2.0.

Wśród dopłat, o które warto się ubiegać, aby zmniejszyć wydatki w gospodarstwie domowym, są rekompensaty za prąd i gaz 2022. W ich ramach nie wszyscy mogą jednak liczyć na takie samo wsparcie finansowe. Wyjaśniamy, jakie wysokości rekompensat za prąd i gaz 2022 są przewidziane dla poszczególnych grup i podpowiadamy, co trzeba zrobić, aby móc z nich skorzystać.

Rekompensaty za prąd i gaz 2022 - formy dofinansowania dla najbardziej potrzebujących rodzin

Rekompensaty za prąd i gaz 2022 w ramach dodatku osłonowego to bezzwrotna pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin w dobie kryzysu energetycznego i rosnącej inflacji. 

Jest wypłacana w gotówce lub przelewem na wskazane konto bankowe. Polski rząd przeznaczył na ten cel już ponad 4 mld złotych na dopłaty dla ponad 7 mln gospodarstw domowych.

Rekompensaty za prąd i gaz 2022 - dla kogo rekompensaty za prąd i gaz?

Rekompensaty za prąd i gaz 2022 są przeznaczone dla polskich obywateli, zamieszkujących własne gospodarstwo domowe, których miesięczny dochód netto nie przekracza:

 • 2100 zł w przypadku osób, które prowadzą gospodarstwo jednoosobowe

 • 1500 zł w przypadku osób, które prowadzą gospodarstwo wieloosobowe

Osoby, które osiągają nieco wyższe dochody, również mają prawo ubiegać się o pomoc, jednak muszą pamiętać o zasadzie „złotówka za złotówkę” zgodnie z którą każda dodatkowa złotówka przekraczająca próg dochodowy zostaje odjęta od kwoty wypłacanej w ramach świadczenia.

Minimalna miesięczna kwota dodatku osłonowego wynosi 20 zł, a więc gospodarstwa domowe, którym należy się mniej pieniędzy, nie mogą liczyć na rekompensaty za prąd i gaz.

Przeczytaj również: Jak czytać rachunek za prąd? Nie daj się naciągnąć

Jak czytać rachunek za prąd? Jak czytać fakturę za prąd? Wyjaśniamy Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rekompensaty za prąd i gaz 2022 - jakie wysokości rekompensat w ramach dodatku osłonowego?

Na jakie wysokości rekompensat za prąd i gaz mogą liczyć polscy obywatele, którzy spełniają powyższe kryteria. Okazuje się, że można zaoszczędzić nawet 1500 złotych w skali roku, jednak dotyczy to niewielkiej grupy osób. Kto może liczyć na takie wsparcie?

 • 400 zł rekompensaty za prąd i gaz 2022 rocznie przysługuje osobom zamieszkującym jednoosobowe gospodarstwo domowe o miesięcznych dochodach do 2100 zł;

 • 600 zł rekompensaty za prąd i gaz 2022 rocznie przysługuje osobom zamieszkującym dwuosobowe lub trzyosobowe gospodarstwo domowe o miesięcznych dochodach do 1500 złotych na osobę;

 • 850 zł rekompensaty za prąd i gaz 2022 rocznie przysługuje osobom zamieszkującym czteroosobowe lub pięcioosobowe gospodarstwo domowe o miesięcznych dochodach do 1500 zł na osobę;

 • 1150 zł rekompensaty za prąd i gaz 2022 rocznie przysługuje osobom zamieszkującym sześcioosobowe lub większe gospodarstwo domowe o miesięcznych dochodach do 1500 zł na osobę.

Należy jednak pamiętać, że do dochodu rocznego nie wliczają się alimenty na dzieci, świadczenia uzupełniające ani zasiłek pielęgnacyjny. Podobnie zresztą jak dodatek energetyczny czy roczne świadczenie dla emerytów i rencistów.

Co ciekawe, osoby ogrzewające dom węglem, mogą liczyć na wyższe kwoty w ramach dodatku osłonowego, niż wynoszą rekompensaty za prąd i gaz 2022. W skali roku dostaną one zwrot w wysokości:

 • 500 zł w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach nieprzekraczających 2100 zł miesięcznie;

 • 750 zł w przypadku gospodarstw domowych dwuosobowych lub trzyosobowych o dochodach nieprzekraczających 1500 zł na osobę miesięcznie;

 • 1062,50 zł w przypadku gospodarstw domowych czteroosobowych bądź pięcioosobowych o dochodach nieprzekraczających 1500 zł na osobę miesięcznie;

 • 1437,50 zł w przypadku gospodarstw zamieszkiwanych przez minimum sześć osób o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Rekompensaty za prąd i gaz – wzór wniosku. Jak wypełnić wniosek?

Wzór wniosku o rekompensaty za prąd i gaz jest dostępny do pobrania na stronie GOV wraz z przydatnymi wskazówkami, jak go wypełnić. Warto z nich skorzystać, ponieważ znacznie ułatwia to wypełnianie dokumentów, na które składają się cztery zasadnicze części:

 • dane dotyczące wnioskodawcy i jego gospodarstwa domowego

 • oświadczenia

 • oświadczenie wnioskodawcy o dochodach swoich bądź członka gospodarstwa domowego innych niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

 • oświadczenie wnioskodawcy o wielkości gospodarstwa rolnego jego, lub członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy

Przy wypełnianiu wzoru wniosku o rekompensatę za prąd i gaz należy pamiętać o używaniu wielkich liter i zaznaczaniu poszczególnych pól odpowiednimi znakami – V lub X. Polecenia należy czytać dokładnie, aby nie popełnić błędu.

Osoby, które po zapoznaniu się z instrukcją, jak wypełnić wniosek o rekompensatę za prąd i gaz, wciąż nie czują się pewnie, powinny obejrzeć film instruktażowy zamieszczony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na YouTube.

Rekompensaty za prąd i gaz 2022: Do kiedy i gdzie złożyć wniosek o rekompensaty?

Wniosek o rekompensaty za prąd i gaz 2022 można składać w urzędzie gminy albo za pośrednictwem portalu ePUAP. Trzeba to zrobić najpóźniej do 31 października bieżącego roku.

Rekompensaty za prąd i gaz 2022: Kiedy zostaną wypłacone pieniądze?

Pierwsze pieniądze w ramach rekompensaty za prąd i gaz 2022 zostały już wypłacone w marcu osobom, które złożyły wniosek do 31 stycznia.

Druga tura zaczęła się 1 kwietnia i wciąż trwa. Osoby uprawnione do otrzymania pieniędzy w ramach dodatku osłonowego, rekompensaty za prąd i gaz otrzymają najpóźniej do 2 grudnia 2022 roku.

Rekompensaty za prąd i gaz 2022 – jak sprawdzić, czy zostały przyznane?

Osoby, które wypełniły i złożyły już wniosek o przyznanie rekompensaty za prąd i gaz 2022, mogą sprawdzić, czy została im ona przyznana, udając się do urzędu, lub sprawdzając wiadomości otrzymane na adres e-mail podany przy wypełnianiu dokumentów. Powinna tam zostać przesłana informacja o pozytywnym rozpatrzeniu prośby.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 - rekompensaty do końca lipca 2022

Rekompensaty za prąd i gaz 2022 to niejedyna forma wsparcia dla polskich obywateli. Rząd przygotował bowiem również inne rozwiązania, które weszły w życie w formie tarczy antyinflacyjnej 2.0. Jest to kontynuacja pierwszej tarczy antyinflacyjnej, która obowiązywała od 1 stycznia 2022 do 31 maja 2022 roku. Jej celem było zminimalizowanie skutków podwyżki cen paliw oraz surowców energetycznych.

tarcza antyinflacyjna 2.0 Tarcza antyinflacyjna 2.0 to lista rozwiązań przygotowanych przez polski rząd w odpowiedzi na kryzys energetyczny oraz wzrost inflacji w naszym kraju. Fot.Bartlomiej Magierowski/East News

Obecna tarcza antyinflacyjna 2.0 to rekompensaty do końca lipca, wśród których wymienić należy:

 • redukcję podatku VAT na paliwa do 8 procent

 • redukcję VAT-u na prąd do 5 procent

 • redukcję VAT-u na ciepło do 5 procent

 • zerowy VAT na gaz ziemny, a także nawozy i inne, wybrane środki do produkcji rolniczej

 • zerowy VAT na żywność, do tej pory objętą stawką 5 procent (mięso, nabiał, warzywa, owoce, pieczywo)

 • specjalne taryf dla takich placówek jak: szpitale czy szkoły.

Przeczytaj również: Ceny drewna opałowego i konstrukcyjnego 2022. Dlaczego jest tak drogo?

Ceny drewna opałowego i konstrukcyjnego 2022 Ceny drewna poszły w górę na całym świecie, a jego wysokie zapotrzebowanie zgłaszają USA, Niemcy czy Chiny. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rekompensaty za prąd i gaz 2022. Kto może liczyć na 1150 złotych od rządu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.