Rachunek za prąd — składowe
Każda faktura za energię składa się z dwóch rodzajów kosztów:
- koszty związane ze sprzedażą
- koszty związane z dystrybucją (dostarczeniem energii do naszego licznika)
Na każdej fakturze znajduje się Grupa taryfowa, zgodnie z którą rozliczany jest klient. Grupa taryfowa uzależniona jest od mocy zamówionej i planu taryfowego. W Polsce funkcjonują grupy taryfowe dla klientów indywidualnych G oraz klientów biznesowych A, B, C.
Plan taryfowy to najczęściej taryfa narzucana przez Dystrybutora, na podstawie zamówionej Mocy. Odpowiednia analiza zużycia jest w stanie pomóc właściwie personalizować taryfę. Właściwe dobranie taryf jest jednym ze skutecznych sposobów na obniżenia rachunków za prąd. Bez znaczenia czy mówimy o fakturach dla klienta biznesowego, czy indywidualnego podział na grupy taryfowe wygląda bardzo podobnie.
Wyróżniamy taryfy:
- G11, C11, C21, B11, B21 - to taryfa płaska gdzie przez cały dzień płacimy tyle samo za energię.
- G12, G12e, G12w, C12a, C12b, C22a, C22b, B22 - w tej grupie tarf doba jest podzielona na dwie strefy, w których płacimy dwie określone ceny w zależności od godzin, w których pobieramy energię.
- Najpopularniejszą grupą taryf i najczęściej występujących jest G13, C13, C23, B23 - w tym wypadku doba podzielona jest na trzy strefy godzinowe i zgodnie z nimi rozliczony jest prąd.
- Istnieją też różne inne taryfy, ale stanowią one promil tych powyżej wymienionych.
Rachunek za prąd — jak czytać?
Wysokie rachunki za prąd — jak sprawdzić koszty? Pozycje związane ze sprzedażą na fakturze to:
- Licznik energii czynnej – ta pozycja pokazuje, ile energii pobraliśmy i ile należy za nią zapłacić. Funkcjonują dwa rodzaje odczytów licznika: prognozowy i rzeczywisty. Prognozowy najczęściej to okres obejmujący okres 6 miesięcy i tutaj sprzedawca zakłada pewne średnie wartości zużycia, na które opiewa faktura. W kolejnym okresie mamy nadpłatę, jeśli zużyjemy mniej niż zaprognozowano, albo dopłatę, jeśli zużyjemy więcej prądu. Następna prognoza jest już oparta na tej poprzedniej. Główną zaletą jest odroczona płatność, wadą — brak wiedzy ile prądu faktycznie zużywamy, przynajmniej przez okres pierwszego roku. Przy pozycji Licznik energii czynnej widnieje jeszcze numer naszego licznika, zgodnie z odczytami, którego wystawiane są faktury.
- Opłata handlowa – opłata pobierana przez zakład energetyczny za obsługę odbiorców, czyli prowadzenie rozliczeń, odczytów licznika, wystawianie faktur. Każdy sprzedawca ma inną wysokość opłaty handlowej, w zależności od grupy taryfowej.
Powyższe pozycje znajdujące się na fakturze za prąd są tymi związanymi ze sprzedażą energii. Bez znaczenia, z którym przedsiębiorstwem mamy umowę — nie mogą one naliczać innych kosztów związanych ze sprzedażą. Urząd Regulacji Energetyki wnikliwie weryfikuje sytuację związaną z uwolnieniem rynku energii w Polsce, więc wszelkie przejawy nieuczciwości piętnowane są milionowymi karami.
W dalszej części artykułu omówimy koszty związane z dystrybucją energii. Sprzedawcę energii można zmienić i tutaj głównym bodźcem do zmiany będzie cena, długość kontraktu, dodatkowe benefity. Dystrybutor ma monopol na świadczenie swoich usług, gdyż jest właścicielem całej infrastruktury — np. najbardziej rozpoznawalnych słupów energetycznych. Spółki Dystrybucyjne są Spółkami należącymi na Państwa, to wynika ze stosownych przepisów, głównym ich celem jest zabezpieczenie Polakom ciągłości dostaw energii.