Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Wysokie kary za sprzedaż sadzonek truskawek. Sprawdź, jakich truskawek nie możesz samodzielnie rozmnażać

Sprzedaż samodzielnie rozmnożonych sadzonek truskawek bez posiadania licencji to pokusa, której ulegają ogrodnicy nieświadomi konsekwencji tego procederu. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że większość odmian truskawek podlega ochronie prawnej, a za nielegalne rozmnażanie i sprzedaż licencjonowanych odmian grożą wysokie kary. Sprawdźcie, jakich truskawek nie można rozmnażać nawet na własny użytek.

Wysokie kary za sprzedaż sadzonek truskawek. Sprawdź, jakich truskawek nie możesz samodzielnie rozmnażać
Wyjaśniamy, co grozi za nielegalne rozmnażanie i sprzedaż licencjonowanych sadzonek truskawek. Fot. 123RF.com/ Screen: olx.pl

Spis treści:

Samodzielne rozmnażanie truskawek i sprzedaż

Rozmnożenie truskawek i sprzedaż sadzonek to dla wielu osób wizja łatwego zarobku, która niestety może nieść za sobą opłakane konsekwencje. Wszystko ze względu na to, że truskawki bardzo łatwo rozmnożyć przez rozłogi, a rośliny potomne są genetycznymi klonami roślin matecznych. Oznacza to, że młode sadzonki dziedziczą wszystkie cechy t.j. wygląd i smak owoców, termin owocowania, pokrój krzewu czy odporność na szkodniki roślin.

Łatwe pozyskiwanie nowych sadzonek truskawek sprawia, że wiele osób ulega pokusie, by odsprzedać samodzielnie rozmnożone sadzonki czy wykorzystać je do powiększenia swojej plantacji i czerpania korzyści ze sprzedaży owoców. Przez to na lokalnych targach czy w serwisach z ogłoszeniami kwitnie proceder nielegalnej odsprzedaży sadzonek po cenach niższych niż rynkowe. Naraża to na straty hodowców posiadających licencje na legalne rozmnażanie i sprzedaż odmian podlegających ochronie prawnej.

Należy pamiętać, że nielegalne jest:

  • rozmnażanie licencjonowanych odmian truskawek i wykorzystywanie na własny użytek,
  • rozmnażanie licencjonowanych odmian truskawek i odsprzedaż — w internecie, na targowiskach itp.,
  • kupowanie prawnie chronionych odmian z nielegalnych źródeł celem uprawy i wprowadzenia owoców do obrotu handlowego.

Ochrona prawna odmian roślin

Trzeba mieć świadomość, że wiele odmian roślin ozdobnych, sadowniczych, warzywnych czy rolniczych objętych jest ochroną prawną i wpisanych Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa. W Polsce regulowane jest to poprzez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU), który ma wyłączne prawo do nadawania licencji. Istnieją również odmiany zgłoszone do ochrony w krajach Unii Europejskiej. W tym przypadku licencje na konkretne rośliny przyznaje Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin z siedzibą we Francji. Wpisane tam rośliny, objęte są ochroną we wszystkich krajach unijnych, nie tylko w Polsce.

Chronionych prawem odmian truskawek nie można samodzielnie rozmnażać bez posiadania stosownej licencji. Fot. 123RF.com

Co grozi za naruszenie wyłącznego prawa do odmiany?

Odmian wpisanych do rejestru krajowego i unijnego nie można samodzielnie rozmnażać ani wprowadzać do obrotu. W Polsce kwestie te reguluje ustawa z dnia 26 czerwca 2003 r. „O ochronie prawnej odmian roślin” z późniejszymi nowelizacjami. 

Zgodnie z art. 21 ustawy wyłączne prawo do odmiany obejmuje wytwarzanie lub rozmnażanie, przygotowanie do rozmnażania, oferowanie do sprzedaży, sprzedaż lub inne formy zbywania, eksport, import, przechowywanie – materiału siewnego odmiany chronionej. Natomiast art. 37 ustawy mówi, że naruszenie wyłącznego prawa do odmiany podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Hodowca, którego prawa zostały naruszone, może również dochodzić roszczeń na drodze cywilnej.

Maksymalna kwota grzywny za naruszenie wyłącznego prawa do odmiany na szeroką skalę wynosi ponad milion złotych. Tak wysokie grzywny skierowane są producentów, którzy wprowadzili w obrót sadzonki chronione prawem bez uzyskania stosownej licencji na rozmnażanie i handel oraz prowadzili uprawę bez kontroli fitosanitarnej, która pozwalałaby na utrzymanie wysokiej zdrowotności sadzonek.

Instytut Ogrodnictwa — Państwowy Instytut Badawczy, który jest hodowcą oraz właścicielem odmian prawnie chronionych prowadzi zakrojone na szeroką skalę kontrole sprzedaży sadzonek bez licencji.

"Systematycznie śledzimy wpisy i oferty sprzedaży sadzonek truskawki, porzeczki czarnej i maliny na portalach aukcyjnych, w ogłoszeniach na portalach lokalnych i na facebooku. Trzeba powiedzieć, że nielegalny handel kwitnie. Co gorsza, część sprzedających nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, iż ich działalność jest nielegalna.  — wyjaśnia dr hab. Agnieszka Masny, kierownik Zakładu Hodowli Roślin Ogrodniczych IO-PIB.

Jako potwierdzenie przeprowadzanych kontroli może posłużyć opublikowany na forum ogrodniczym w marcu tego roku komentarz:

"Witam, wsadziłem truskawki, na które trzeba mieć licencję. Jest to około 50 krzaków. Potem się rozrosły, wystawiłem je w internecie. Sadzonek nie sprzedałem, a ogłoszenie skasowałem. Teraz przyszło mi pismo od pana, który ma licencję i chce dogadać się polubownie. Nie wiedziałem, że nie wolno sprzedawać. Macie jakieś rady, co mam z tym zrobić?" - pisze ogrodnik nieświadomy konsekwencji nielegalnego rozmnażania sadzonek.

W przypadku wykroczeń przeprowadzonych na małą skalę zwykle sprawy kończą się polubownie. Najczęściej właściciel gospodarstwa musi zadeklarować zniszczenie wszystkich sadzonek pozyskanych w nielegalny sposób oraz liczyć się z kontrolami swojej działalności w kolejnych latach. Chcąc jednak uniknąć grzywny czy innych przykrych konsekwencji związanych z rozmnażaniem lub sprzedażą odmian chronionych prawem, należy całkowicie zrezygnować z pozyskiwania nowych sadzonek na własną rękę i oferowania ich sprzedaży. Ogrodnicy zainteresowani legalnym rozmnażaniem i sprzedawaniem truskawek mogą natomiast ubiegać się o uzyskanie stosownej licencji.

Warto pamiętać, że ochronie podlegają nie tylko sadzonki truskawek, ale też innych roślin ozdobnych czy rolniczych. Znana jest historia kobiety, która nielegalnie sprzedała patyczki licencjonowanej hortensji za 10 zł, za co otrzymała 5 tys. kary. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: 5 tys. zł kary za sprzedaż patyczków hortensji. Sprawdź, czym jest licencja na rozmnażanie roślin

Jakich truskawek nie można samodzielnie rozmnażać?

Listę odmian truskawek objętych ochroną prawną w Polsce można sprawdzić na stronie Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych — COBORU. Popularne odmiany wpisane do krajowego rejestru to m.in. Ambrozja, Dukat, Elkat, Grandarosa, Malwina, Kent, Rumba. Z kolei listę odmian chronionych prawem na terenie Unii Europejskiej prowadzi Wspólnotowy Urząd Ochrony Roślin — CPVO. Na jego liście znajduje się m.in. bardzo lubiana w Polsce odmiana San Andreas.

Istnieją jednak stare odmiany, których ochrona prawna już wygasła i można je legalnie rozmnażać. Bez obaw możemy rozmnażać takie odmiany jak: Honeoye, Senga Sengana, Polka, Elsanta.

Przeczytaj również: Najlepsze odmiany truskawek do gruntu i do donic

Wyjaśniamy, jakie odmiany truskawek będą najlepsze do uprawy w gruncie i donicach. Fot. 123RF.com

"Rolnicy": "Sadownikiem trzeba się urodzić" na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.