Spis treści:
- Jak wysoki płot można postawić bez pozwolenia?
- Czy na budowę płotu trzeba mieć pozwolenie?
- Jaka jest kara za postawienie płotu bez zgody?
- Co trzeba wiedzieć o budowie płotu?
Budowa ogrodzenia w większości przypadków nie wymaga żadnych wcześniejszych formalności. Sprawdź, czy na twojej posesji także możesz postawić płot bez problemu.
Jak wysoki płot można postawić bez pozwolenia?
Nowelizacja prawa budowlanego zniosła obowiązek zgłaszania budowy ogrodzenia w organie administracyjnym oraz ubiegania się o pozwolenie na budowę. Obowiązuje ona jedynie ogrodzeń o wysokości maksymalnie 2,2 m od poziomu gruntu. Jeśli ta norma zostanie przekroczona, należy zgłosić budowę jeszcze przed rozpoczęciem prac. Pismo powinno zawierać informacje o rodzaju ogrodzenia, sposobie jego budowy oraz terminie rozpoczęcia prac. Jeśli urząd nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 30 dni, uznaje się jego milczącą zgodę. Można wtedy przystąpić do budowy.
W przypadku ogrodzenia od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych oraz innych miejsc użytku publicznego, również będzie wymagane zgłoszenie. Należy go dokonać u starosty lub prezydenta.
Przeczytaj również: Idealne ogrodzenie dla twojego domu. O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę?
Czy na budowę płotu trzeba mieć pozwolenie?
Nie każde ogrodzenie wymaga uprzedniego zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę.
Uzyskanie pozwolenia jest wymagane, jeśli ogrodzenie ma mieć funkcje podtrzymywania gruntu przed osuwaniem się. Budowę muru oporowego do 1,2 m wysokości można wykonać samodzielnie przy wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia. Powyżej tej wysokości projektem będzie musiała zająć się osoba z odpowiednimi uprawnieniami.
Budowa ogrodzenia może być problemem, jeśli ma się odbyć na działce lub przy budynku wpisanym do rejestru zabytków. W takim wypadku konieczne będzie uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego. W przypadku ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m na terenach objętych ochroną konserwatorską konieczna będzie zgoda miejscowego organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Przeczytaj również: Wspólne ogrodzenie z sąsiadem. Jakie masz prawa i obowiązki?
Jaka jest kara za postawienie płotu bez zgody?
Kiedy zgłosimy chęć postawienia ogrodzenia do starosty lub prezydenta miasta, można liczyć się z koniecznością rozbiórki go. Będziemy do tego zmuszeni także kiedy ogrodzenia nie spełnia przepisowych norm. Każde ogrodzenie obowiązują przepisy o planie zagospodarowania przestrzennego, miejscowego planu zagospodarowania. W przypadku samowoli budowlanej uratować nas przed rozbiórką płotu może opłata legalizacyjna. W przypadku płotu wynosi ona 2500 zł.
Co jeśli uzyskamy nakaz przerwania prac budowlanych albo nakaz rozbiórki ogrodzenia? W sytuacji kiedy będziemy w dalszym ciągu je prowadzić lub pozostawimy płot na naszej posesji, możemy spodziewać się kary grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do dwóch lat. W takim przypadku wymagana jest decyzja sądu, który wymierza karę i ustala ją na podstawie dochodów oraz sytuacji rodzinno-majątkowej.
Co trzeba wiedzieć o budowie płotu?
Jak postąpić w przypadku sąsiadujących ze sobą działek? Jeśli zamierzamy postawić ogrodzenie na linii, która rozgranicza działki, będzie ono służyć obu stronom. Przepisy nie regulują jednak, który sąsiad jest właścicielem płotu. Bezpiecznie jest uznać, że to własność wspólna. Wtedy nie można wybudować ogrodzenia bez zgody sąsiada. Z sąsiadem należy także uzgodnić szczegóły jego budowy. Ustalenia mogą przyjąć formę pisemnej umowy. Jeśli płot powstanie bez wiedzy oraz zgody sąsiada, grozi nam nawet ryzyko jego rozbiórki.
Ogrodzeniem jest także żywopłot. Obowiązują go takie same zasady, jak klasyczny płot. Zgłoszenia nie będzie wymagał ten, który nie przekracza wysokości 2,2 metra.
Większość ogrodzeń jest wykończonych bramą ogrodzeniową lub furtką. Prawo budowlane zakłada także ich minimalną szerokość. W przypadku bramy wynosi ona 2,4 m, a furtki 0,9 m.
Przeczytaj również: Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz
Przeczytaj również: Jak odnowić siatkę ogrodzeniową? Etapy i koszt odnawiania siatki ogrodzeniowej
Metalowa siatka stanowi jeden z najczęściej wybieranych rodzajów ogrodzenia, ponieważ jest stosunkowo tania i wytrzymała. Żeby jednak wyglądała efektownie i właściwie spełniała swoje zadanie, warto odświeżać ją raz na kilka lat. Fot.123RF.com
Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.