Prawo i finanse

Obowiązkowe kontrole domu. Jak często trzeba je przeprowadzać? Przepisy i kary

Czy wiesz, że po zamieszkaniu w domu właściciel ma obowiązek przeprowadzać w nim kontrole? To oznacza, że co pewien czas musi sprawdzać, czy wszystkie instalacje działają prawidłowo i czy nic nie zagraża życiu mieszkańców. Jest to ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale także z powodu przepisów prawnych i wymagań firm ubezpieczeniowych. Dlatego dowiedz się, jak często trzeba przeprowadzać kontrole domu.

Obowiązkowe kontrole domu. Jak często trzeba je przeprowadzać? Przepisy i kary
Regularne kontrolowanie budynków to nie tylko sposób na uniknięcie kar od nadzoru budowlanego. Dotrzymując terminów ustawowych, dbasz o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich! Fot.123RF.com

Spis treści:

Jaka kontrola domu jest obowiązkowa?

Prawo budowlane nakłada na właściciela konieczność utrzymywania nieruchomości w dobrym stanie technicznym i estetycznym. Ponadto należy dbać, aby budynek mógł być bezpiecznie użytkowany podczas groźnych zjawisk atmosferycznych, np. w trakcie silnych wiatrów czy intensywnych wyładowań atmosferycznych. Aby mieć pewność, że dom spełnia powyższe wymagania, nieruchomość musi przechodzić kontrole. Według przepisów przeprowadza się dwa rodzaje inspekcji: co roku i co 5 lat.

Coroczne kontrole domu — co należy sprawdzić?

Zasady corocznej kontroli domu są określone w art. 62 ust. 1 pkt. 1 Prawa budowlanego. Według tych przepisów właściciel ma obowiązek każdego roku sprawdzić stan techniczny:

  • instalacji gazowych i przewodów kominowych (bez względu na to, czy są to przewody wentylacyjne, dymowe czy spalinowe) — kontrola powinna być przeprowadzana równocześnie. Specjalista powinien sprawdzić drożność i szczelność instalacji;
  • urządzeń i konstrukcji, które przyczyniają się do ochrony środowiska — tutaj można wymienić m.in. przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Kontrola nie musi być przeprowadzana dokładnie co 12 miesięcy. Ważne jest, aby była zrobiona w każdym roku kalendarzowym. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedna odbyła się w styczniu, a następna dopiero w czerwcu kolejnego roku. Wyjątek stanowią przepisy dotyczące nieruchomości, które dopiero zostały oddane do użytku. Pierwsza kontrola powinna zostać przeprowadzona w kolejnym roku.

Kontrola domu co 5 lat — co obejmuje?

Oprócz corocznej kontroli należy przeprowadzać również określone inspekcje co 5 lat. Według art. 62 ust. 1 pkt. 2 prawa budowlanego w takim odstępie czasu należy sprawdzać:

  • instalację elektryczną i piorunochron — ważne jest to, czy połączenia są nadal dobrze wykonane oraz czy zabezpieczenia i środki ochrony od porażeń nie zostały uszkodzone. Ekspert powinien sprawdzić także, czy osprzęt działa prawidłowo oraz zweryfikować, czy oporność izolacji przewodów i uziemień aparatów jest właściwa;

  • stan techniczny obiektu budowlanego. Wówczas należy ustalić, jaka jest kondycja ścian zewnętrznych i elementów elewacji, balustrad, odwodnienia budynku, rynien, pokrycia dachowego, instalacji kanalizacyjnej, c.o. i c.w.u. Nie należy zapomnieć o urządzeniach, które są przymocowane do ścian i dachu.

Istnieją także kontrole doraźne, które można przeprowadzić przy okazji inspekcji co 5 lat. One dotyczą uszkodzenia nieruchomości w wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych, np. wichury.

Kto przeprowadza kontrole budynku?

Nie wiesz, komu zlecić przeprowadzenie kontroli budynku? Zdecydowanie nie należy robić tego samemu! Ingerencja w instalacje może zakończyć się ich uszkodzeniem lub narażeniem życia i zdrowia! To zadanie trzeba zlecić fachowcom. A zatem:

  • kontrolę budynku oraz instalacji, które są przeznaczone do ochrony środowiska, powinny przeprowadzać osoby z uprawnieniami budowlanymi. Specjaliści powinni mieć konkretną specjalność, np. instalacyjną, konstrukcyjno-budowlaną lub architektoniczną. Listę właściwych osób znajdziesz np. w centralnym rejestrze osób, które mają uprawnienia budowlane;
  • stan piorunochronów oraz instalacji elektrycznej i gazowej mogą sprawdzić osoby z kwalifikacjami do wykonywania dozoru nad tego typu konstrukcjami;
  • kontrolę przewodów kominowych powinny wykonywać osoby z kwalifikacjami mistrza w rzemiośle kominiarskim. Jeśli jednak w budynku jest zamontowana wentylacja mechaniczna, fachowiec musi mieć stosowne uprawnienia budowlane.

Pamiętaj, aby przed wpuszczeniem do domu specjalisty sprawdzić, czy ma stosowne uprawnienia do wystawiania protokołów. Inaczej stracisz tylko czas i pieniądze.

Co powinno się znaleźć w protokole kontroli budynku?

Po każdej kontroli specjalista powinien wydać protokół kontroli budynku. To ważny dokument, który potwierdza, że ekspert zbadał stan techniczny nieruchomości oraz instalacji. Powinny się w nim znaleźć m.in. informacje o:

  • znalezionych nieprawidłowościach;
  • zaleceniach odnośnie do koniecznych napraw wraz z terminem ich wykonania;
  • tym, które poprzednie wskazówki nie zostały wykonane zgodnie z wcześniejszym protokołem.

Jednak sam protokół nie wystarczy. Do dokumentu trzeba dołączyć kopię zaświadczenia o wpisie specjalisty na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Niezbędna jest także kopia decyzji o przyznaniu ekspertowi odpowiednich kwalifikacji lub uprawnień do kontrolowania budynków. Co ważne, protokoły z kontroli są sporządzane w formie elektronicznej. Następnie są zapisywane w systemie, który obsługuje centralną ewidencję emisyjności budynków.

Jak długo przechowywać dokument kontroli budynku?

Masz protokoły kontroli budynku w formie fizycznej? Nie wyrzucaj ich, pomimo że są dostępne w postaci elektronicznej! Wszystkie dokumenty, które dotyczą stanu technicznego nieruchomości, trzeba przechowywać tak długo, jak istnieje obiekt. Pamiętaj, że należy do nich dołączyć także m.in. ekspertyzy ze stanu technicznego budynku, świadectwa charakterystyki energetycznej, a także dokumentację budowy i powykonawczą.

Wszystkie wspomniane protokoły i zaświadczenia powinny znajdować się w bezpiecznym miejscu. Jednocześnie właściciel musi mieć do nich cały czas dostęp, aby w razie potrzeby móc je przedstawić osobom z nadzoru budowlanego czy z innych organów przeprowadzających kontrole.

Kary za brak kontroli budynku — ile wynoszą?

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio miała miejsce kontrola twojego budynku? W natłoku codziennych obowiązków łatwo o tym zapomnieć. Warto jednak mieć na uwadze, że brak inspekcji może skutkować karą! Według art. 93 prawa budowlanego nadzór budowlany może nałożyć na właściciela grzywnę w formie mandatu, który nie przeprowadza kontroli budynku. Mandat można otrzymać także, jeśli nie przechowujesz dokumentacji z inspekcji i nie masz książki obiektu budowlanego. Kara może wynieść do 500 zł. Musi być jednak nałożona przez pracownika inspektoratu, który ma stosowne uprawnienia udzielone przez wojewodę.

Jeśli kontrola została przeprowadzona, jednak nie usunięto uszkodzeń wymienionych w protokole, także może spotkać cię kara. Grożą za to grzywna, ograniczenie wolności lub nawet areszt. Wszystko zależy od tego, jak poważna jest nieprawidłowość oraz czy zagraża ona życiu i zdrowiu mieszkańców.

Regularne kontrolowanie budynków to nie tylko sposób na uniknięcie kar od nadzoru budowlanego. Dotrzymując terminów ustawowych, dbasz o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich! 

Źródła:

  • deccoria.pl
  • sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-budowlane-16796118/art-62
  • sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-budowlane-16796118/art-93
  • sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-budowlane-16796118/roz-6
  • www.gunb.gov.pl/strona/kontrole-stanu-technicznego-obiektow

Przeczytaj również: 

Kto ma prawo wejść do naszego domu. Kogo musimy wpuścić, komu możemy zamknąć drzwi przed nosem?

Mostek termiczny. Co to jest, gdzie najczęściej powstaje i czym grozi?

Ceny węgla i ekogroszku spadają na koniec roku. Sprawdzamy, ile trzeba zapłacić za tonę

Czym można palić w kominku? Jakie drewno jest najlepsze, czego nie wolno wrzucać do kominka?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.