Spis treści:
- Gdzie nie wolno zbierać grzybów?
- Kary za zbieranie grzybów w niedozwolonych miejscach
- Jakie grzyby są pod ochroną?
Gdzie nie wolno zbierać grzybów?
Wiele Polaków ruszyło do lasów w poszukiwaniu grzybów. Jedni wychodzą z pełnymi koszykami, podczas gdy inni mają mniej szczęścia, gdyż znajdują jedynie kilka sztuk. Grzyby w polskich lasach można zbierać w zasadzie bez ograniczeń – nie musimy wyrabiać sobie żadnej licencji grzybiarza. Nie ma też wyznaczonych limitów na osobę. We Włoszech, aby zbierać grzyby, trzeba wyrobić sobie licencję grzybiarza, której wyrobienie kosztuje od 20 do 50 euro. Z kolei w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech obowiązują limity zbiorów na osobę.
Chociaż w Polsce zbieranie grzybów jest legalne i bezpłatne, są pewne wyjątki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że grzybobranie w naszym kraju wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Istnieje jednak wiele miejsc, w których obowiązuje zakaz zbierania grzybów. Na stronie Lasów Państwowych możemy przeczytać, że grzybów nie wolno zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu. Mowa tu o miejscach takich jak:
- uprawy leśne do 4 metrów wysokości;
- drzewostany nasienne i powierzchnie doświadczalne;
- ostroje zwierzyny;
- obszary chronione, czyli rezerwaty i parki narodowe;
- tereny wojskowe.
Warto również pamiętać, że grzybów nie wolno zbierać na prywatnych działkach, gdyż może to zostać potraktowane jako wtargnięcie na prywatną posesję, a nawet kradzież. Ponadto leśniczy mogą też wprowadzać okresowe zakazy wstępu do lasów, które stanowią własność Skarbu Państwa. Zgodnie z ustawą o lasach, nadleśniczy wprowadza zakaz wstępu do lasu, jeśli: wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego, występuje duże zagrożenie pożarowe, a także w sytuacji, gdy wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu czy pozyskaniem drewna. W takich miejscach również nie powinniśmy zbierać grzybów.
Wybierasz się na grzybobranie? Pamiętaj o tym. Fot.123RF.com
Kary za zbieranie grzybów w niedozwolonych miejscach
Za zbieranie grzybów w niedozwolonych miejscach, czyli tam, gdzie obowiązuje stały lub czasowy zakaz wstępu do lasu, można słono zapłacić. W tym przypadku grozi mandat w wysokości do 500 zł. Co więcej, strażnik może też skierować sprawę do sądu. Dlatego, przed wejściem do lasu warto zwrócić uwagę na wszelkie tablice informacyjne. Zgodnie z ustawą o lasach, lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu oznacza się tablicami z napisem „zakaz wstępu” oraz wskazaniem przyczyny i terminu obowiązywania zakazu.
Przeczytaj również: Jak rozsadzić grzyby z lasu we własnym ogrodzie. Grzybiarz pokazał dobry sposób
Jakie grzyby są pod ochroną?
Istnieje również wiele gatunków grzybów, których zbierać nie możemy. W tym przypadku należy sięgnąć do listy zawartej w Rozporządzeniu Ministra Środowisk z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów. Znajdują się na niej m.in. takie okazy, jak:
- smardz jadalny (Morchella esculenta) – najczęściej ma kolor beżowy lub szary. Jego struktura jest mocno pofałdowana, pełna głębokich wypustek;
- smardz wyniosły (Morchella elata) – ma stożkowaty owocnik osadzony na długim trzonie. Jego kapelusz może być ciemnobrązowy, a nawet czarny;
- flagowiec olbrzymi (Meripilus giganteus) – znany również jako wachlarzowiec olbrzymi, choć nie jest trujący, nie poleca się go do jedzenia. Choć może budzić podziw, jest pasożytem;
- opieńka torfowiskowa (Armillaria ectypa) – ten mały grzyb ma jasnobrązowy kapelusz z różowymi przebarwieniami;
- boczniak mikołajkowy (Pleurotus eryngii) – to wartościowy jadalny grzyb, który ma gruby i mięsisty trzon;
- borowik korzeniasty (Boletus radicans) – chociaż nie jest trujący, z uwagi na gorzki smak i nieprzyjemny zapach jest niejadalny;
- trufla wgłębiona (Tuber mesentericum) – należy do grzybów symbiotycznych, gdyż zazwyczaj współżyje z leszczynami, bukami, dębami, brzozami czy sosnami. Zaliczany jest do gatunków grzybów jadalnych.
Pełną listę gatunków chronionych w Polsce można znaleźć na stronie internetowej Lasów Państwowych. Kara za zerwanie tych grzybów może sięgać aż 5 tys. zł. Może ją nałożyć tylko sąd, z kolei strażnik leśny może ukazać nas jedynie mandatem. Dlatego unikaj niedozwolonych miejsc i zbieraj tylko te grzyby, które nie są chronione.
Źródła: Ustawa o lasach, lasy.gov.pl, deccoria.pl
Przeczytaj również: Trujące sobowtóry grzybów. Jak rozpoznać i gdzie szukać grzybów w lesie?
Kania – pyszny i zdrowy grzyb. Jak ją rozpoznać? na INTERIA.TV.