Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Podszedł z urządzeniem do telewizora. Odczyt pokazał niebywałe wyliczenia

Mimo zamrożenia cen prądu rachunki za energię elektryczną w 2023 roku mogą wyraźnie wzrosnąć. Dlatego dobrze jest wiedzieć, ile kosztuje wykonanie codziennych czynności, takich jak oglądanie telewizora czy zmywanie naczyń w zmywarce. Polski TikToker postanowił sprawdzić zużycie prądu jednego z najczęściej używanych sprzętów w naszych domach, czyli telewizora. Wynik, jaki uzyskał, zaskoczył internautów.    

Podszedł z urządzeniem do telewizora. Odczyt pokazał niebywałe wyliczenia
TikToker sprawdził, ile kosztuje godzina oglądania telewizji. Fot.123RF/czytosieoplaca/TikTok

Spis treści:

Ile prądu pobiera telewizor?

TikToker Maciej Malinowski na swoim kanale „CzyToSieOplaca” zamieszcza wiele ciekawych filmików związanych z wydatkami i oszczędzaniem. Dużą uwagę widzów zwrócił materiał, na którym influencer obliczył, ile kosztuje godzina oglądania telewizji. Zrobił to za pomocą miernika prądu, do którego podłączył zasilacz urządzenia. Ze względu na to, że nie każdy ma taki przyrząd w domu, ten temat bardzo zainteresował internautów.    

W swoim teście TikToker używał telewizora z technologią QLED. Następnie podłączył miernik prądu do zasilania, po czym włączył film i pozwolił sprzętowi działać przez godzinę. Po tym czasie watomierz pokazał zużycie ok. 0,1 kWh, co oznacza koszt równy ok. 7,5 grosza (wyliczył TikToker według stawek z listopada 2022 r.).

W celu potwierdzenia tego testu Maciej Malinowski włączył telewizor na kolejne 60 minut. Na mierniku prądu pokazał się ponownie ten sam wynik. To oznacza, że oglądanie telewizji przez trzy godziny dziennie kosztuje tylko kilka złotych. Warto jednak pamiętać, że TikToker obliczał kwoty za użycie energii elektrycznej według stawek z listopada 2022 r. Należy także mieć na uwadze, że wynik uzależniony jest od konkretnego telewizora.    

@czytosieoplaca #czytosieoplaca #prad #energia #samaung #tv #theframe #dc ♬ Monkeys Spinning Monkeys - Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

Co składa się na rachunek za prąd?

Wynik, jaki pokazał watomierz zaskoczył wszystkich. Pod filmikiem można znaleźć wiele zdziwionych komentarzy.

– Wszystko zużywa grosze, a rachunek kosmos.

– Ja już nie wiem co u nas tyle prądu pożera.

– To skąd takie duże rachunki? Oglądam twoje filmiki od jakiegoś czasu i wszystko wydaje się takie tanie.

– Wszystko takie tanie? To skąd takie rachunki?

Byli też tacy, którzy zauważyli pewne nieścisłości w teście:

– I tutaj robisz małe oszustwo, też biegałam z miernikiem. Telewizor dużo prądu pożera w zależności od ustawień jasności.

Okazuje się, że koszty rachunków za energię elektryczną składają się z dwóch elementów: kosztów sprzedaży realnej pobranej energii i kosztów jej dystrybucji (czyli dostarczenie prądu do naszego domu). W ostatnim czasie coraz większy procent rachunków stanowią koszty sprzedaży.

To jednak nie wszystko. Jak zaznacza Włodzimierz Cupryszak, ekspert ds. regulacji w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej, składamy się także na utrzymywanie i rozbudowę sieci energetycznej, a także utrzymanie w systemie rezerwy mocy, a przede wszystkim na transformację energetyczną.      

Ile wynosi abonament RTV?

Przypominamy, że obowiązek płacenia abonamentu RTV ma każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny. Miesięczna opłata abonamentowa w 2023 r. wynosi:

  • 8,70 zł – za używanie odbiornika radiofonicznego (jeżeli abonament każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł);

  • 27,30 zł – za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

Przeczytaj również: 

Ruszyły masowe kontrole abonamentu RTV. Czy masz obowiązek wpuścić kontrolerów do domu?

Dopłaty do prądu i gazu 2023. Komu przysługuje dofinansowanie, do kiedy składać wnioski?

Jak zgłosić stan licznika energii elektrycznej? Sam odczytaj licznik prądu

Awaryjne prasowanie bez żelazka na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.