Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Nie płacisz za śmieci, nie dostaniesz dodatku węglowego. Odrzucony wniosek o dodatek węglowy – najczęstsze błędy

Po ostatniej nowelizacji ustawy o dodatku węglowym urząd gminy ma prawo sprawdzić liczbę osób zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym oraz porównać ich deklaracje dotyczące wywozu śmieci. Może to skutkować odrzuceniem wniosku o dodatek węglowy. Dowiedz się, jak tego uniknąć i jak prawidłowo wypełnić dokumenty.

Nie płacisz za śmieci, nie dostaniesz dodatku węglowego. Odrzucony wniosek o dodatek węglowy – najczęstsze błędy
Sprawdź, dlaczego wnioski o dodatek węglowy są odrzucane. Fot. Wojciech Olkusnik/East News / 123RF.com

Spis treści:

Dodatek węglowy 2022 – komu się należy?

Decyzją rządu w połowie sierpnia wprowadzono dodatek węglowy, który zakłada wypłatę 3000 złotych dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako opału. Podczas przyznawania dofinansowania do ogrzewania, nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe. Jednym z warunków, które trzeba spełnić, jest dostarczenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Świadczenie należy się przede wszystkim gospodarstwom, których głównym źródłem ogrzewania domu lub mieszkania jest urządzenie grzewcze na węgiel. Jednak dodatek węglowy przysługuje również osobom, które w swoich domach i mieszkaniach korzystają z ogrzewaczy powietrza, trzonów kuchennych czy kuchni węglowych.

Przeczytaj również: Jeden dodatek węglowy na jeden piec. Kto dostanie dopłatę do węgla? W jakiej formie będzie wypłata dodatku węglowego?

Wniosek o dodatek węglowy 2022

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3000 złotych można składać do 30 listopada 2022 r. Gmina ma 30 dni na rozpatrzenie dokumentów oraz wypłatę dofinansowania do ogrzewania.

Jednak 20 września wprowadzona została nowelizacja ustawy o dodatku węglowym, która zakłada większą weryfikację wniosków. Gminy zostały uprawnione do bardziej szczegółowego sprawdzania dokumentów, a w przypadku wniosków, które wzbudzają ich wątpliwości, mogą poprosić o złożenie dodatkowych wyjaśnień czy dostarczenie dokumentów, które potwierdzą dane. Co więcej, ustawa przewiduje, że burmistrz lub prezydent mogą zadecydować o przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.

Dlaczego odrzucany jest wniosek o dodatek węglowy?

Duży procent wniosków o dodatek węglowy zostaje odrzuconych. Jednym z głównych powodów jest niepłacenie za śmieci.

Wypełniając wniosek o dodatek węglowy trzeba zamieścić dane osób, zamieszkujących gospodarstwo domowe, a także podać ich numer PESEL. Są to dane, które porównywane są z deklaracją śmieciową. Zatem bardzo łatwo jest sprawdzić, czy wymienione osoby mieszkają tam i czy liczba osób w gospodarstwie domowym, które złożyło wniosek o wypłatę dodatku węglowego zgadza się z deklaracją wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Jeśli nie, to nie tylko odrzucony zostanie dodatek węglowy, ale i poniesiemy konsekwencje finansowe. Po wykryciu tej nieprawidłowości dostaniemy wezwanie do uregulowania opłat za odpady. Także gospodarstwa domowe, które nie tylko mają błąd w deklaracjach, ale po prostu nie płacą za śmieci, nie dostaną dodatku na zakup węgla, a nawet zostaną wezwane do uregulowania zaległej opłaty za odbiór odpadów.

Dofinansowania do ogrzewania nie otrzymają również mieszkańcy miast, w których obowiązuje uchwała antysmogowa i zakaz spalania węgla.

Osoby, które nie płacą za wywóz śmieci, nie otrzymają dodatku węglowego. Fot. 123RF.com

Wniosek o dodatek węglowy – najczęstsze błędy

Innymi przyczynami tego, że wniosek o dodatek węglowy zostaje odrzucony, są błędy popełniane przez wnioskodawców, takie jak:

  • Zbyt późne wpisanie się do rejestru CEEB – należało to zrobić do 11 sierpnia. Nawet w przypadku wykonania korekty już po upływie tego terminu, wniosek nie będzie rozpatrzony pozytywnie.
  • Zgłoszenie więcej niż jednego wniosku na gospodarstwo – po nowelizacji, wprowadzono poprawkę, która tworzy zasadę, że jeden dodatek węglowy będzie wypłacany na jeden adres zamieszkania. W praktyce znaczy to, że osobom zamieszkującym pod tym samym adresem przysługuje tylko jeden dodatek węglowy.
  • Odmowa wywiadu środowiskowego – jeśli nie zgodzisz się na wywiad środowiskowy, automatycznie twój wniosek o dodatek węglowy zostaje odrzucony.
  • Kupno węgla po cenie gwarantowanej – jeśli węgiel został kupiony w cenie gwarantowanej nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę od sprzedawcy na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw, to nie przysługuje ci dodatek węglowy.
  • Źle wypełniony wniosek – nie otrzymasz dofinansowania do ogrzewania, gdy nie poprawisz błędów w złożonym wniosku o wypłatę świadczenia w określonym terminie. Urząd gminy wzywa do poprawy danych i daje na to 14 dni, jeśli konieczne jest dostarczenie dodatkowych dokumentów to przysługuje ci okres od 14 do 30 dni. Termin liczony jest od dnia otrzymania wezwania.

Dodatek węglowy – przydatne wskazówki

Chcąc prawidłowo złożyć wniosek i otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3000 złotych musimy wiedzieć o kilku rzeczach. Oto parę przydatnych wskazówek, które pomogą ci uzyskać dofinansowanie do ogrzewania:

  • Wzór wniosku o dodatek węglowy został umieszczony bezpośrednio w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 sierpnia 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku węglowego (Dz.U. 2022 poz. 1712). Znajdziesz go na stronie gov.pl oraz w poszczególnych urzędach gmin czy ośrodkach pomocy społecznej.
  • Wniosek należy wypełniać wielkimi literami, a pola wyboru zaznacza się poprzez: V lub X.
  • Wskazane we wniosku główne źródło ciepła musi być takie samo jak w deklaracji dostarczonej do CEEB.
  • Wniosek o dodatek węglowy można składać w urzędzie gminy, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek lub innym, wskazanym przez gminę podmiocie. Można go także złożyć drogą online poprzez platformę ePUAP.

Wnioski można składać nie później niż do 30 listopada 2022 r. Po upływie tego terminu żadne dokumenty nie będą już przyjmowane.

Przeczytaj również: Jaki rodzaj węgla daje najwięcej ciepła? Na co zwracać uwagę przy zakupie węgla?

Źródło: Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Youtube.com

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.