Porady ogrodnicze

Jak odnowić siatkę ogrodzeniową? Etapy i koszt odnawiania siatki ogrodzeniowej

Lato to czas, w którym wiele osób decyduje się na wykonanie prac naprawczo- renowacyjnych w ogrodzie oraz na działce. Jednym z najczęstszych zabiegów jest odnawianie siatki ogrodzeniowej. W jaki sposób przeprowadzić je tanio i skutecznie? Podpowiadamy, jak odnowić siatkę ogrodzeniową krok po kroku.

Jak odnowić siatkę ogrodzeniową? Etapy i koszt odnawiania siatki ogrodzeniowej
Metalowa siatka stanowi jeden z najczęściej wybieranych rodzajów ogrodzenia, ponieważ jest stosunkowo tania i wytrzymała. Żeby jednak wyglądała efektownie i właściwie spełniała swoje zadanie, warto odświeżać ją raz na kilka lat. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Kiedy odnowić siatkę ogrodzeniową?

Bez względu na to, czy posiadamy ogrodzenie pokryte tworzywem PCV, czy siatkę ocynkowaną, raz na kilka lat będzie ona wymagała renowacji. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również bezpieczeństwa. Powłoka cynkowa z czasem ulega utlenieniu, przez co może pojawiać się na niej powodująca uszkodzenia rdza. Aby nie dopuścić do całkowitego skorodowania siatki, należy oczyścić ją i we właściwy sposób zabezpieczyć.

Dobrym momentem na przeprowadzenie tego zabiegu jest lato – słoneczna, sucha pogoda umożliwia skuteczne odnowienie ogrodzenia, a farba szybko schnie. Jest to dość czasochłonne zajęcie – szczególnie jeśli ogrodzony teren jest rozległy – dlatego na prace należy przeznaczyć przynajmniej jeden dzień.

Odnawianie siatki ogrodzeniowej krok po kroku

Pierwszym etapem przygotowującym do odświeżenia ogrodzenia jest usunięcie rdzy. Najlepiej zrobić to za pomocą papieru ściernego lub drucianej szczotki. Można również wykorzystać ścierające nakładki na wiertarkę. Skutecznym i nieco mniej pracochłonnym sposobem jest także użycie specjalnego płynu odrdzewiającego. Samoczynnie usuwa on skorodowaną powłokę z miejsc, w których został nałożony i nie wymaga późniejszego spłukiwania.

Kolejną czynnością, jaką należy przeprowadzić podczas odnawiania ogrodzenia, jest oczyszczenie go z kurzu, piasku oraz innych zanieczyszczeń. Konieczne jest również usunięcie poprzedniej warstwy farby (jeśli siatka była malowana). Jak wyczyścić siatkę ogrodzeniową? Najpopularniejszym sposobem jest użycie gruboziarnistego papieru ściernego.

Przed malowaniem konieczne jest dokładne odtłuszczenie całej powierzchni siatki. W tym celu można wykorzystać specjalne płyny lub np. benzynę. W przeciwnym razie farba szybko zacznie się łuszczyć, dając bardzo nieestetyczny efekt.

Przeczytaj również: Porównanie najpopularniejszych ogrodzeń

ogrodzenie Ogrodzenie to ten element otoczenia domu, który w znaczącym stopniu wpływa nie tylko na jego wygląd. Fot.123RF.com

Malowanie siatki ogrodzeniowej

Po przeprowadzeniu wszystkich poprzednich etapów należy przystąpić do malowania ogrodzenia. Zaleca się użycie dwóch preparatów – farby podkładowej oraz farby nawierzchniowej. Wybierając je, warto kierować się nie tylko kolorem, ale również właściwościami. Nowoczesne produkty nie wymagają nakładania dodatkowego lakieru antykorozyjnego i są bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki temu kolejne malowanie siatki ogrodzeniowej będzie można nieco odsunąć w czasie.

Aby wybrana farba ładnie się prezentowała przez kilka sezonów najlepiej położyć jej 2-3 warstwy. Malowanie można przeprowadzić przy użyciu tradycyjnego pędzla lub specjalnych pistoletów natryskowych. Te ostatnie są droższe, lecz jednocześnie znacznie wydajniejsze, szybsze i wygodniejsze w użyciu.

Ile kosztuje odnowienie siatki ogrodzeniowej?

Ostateczna cena, którą trzeba zapłacić za renowację siatki, uzależniona jest od wielu czynników, takich jak: długość ogrodzenia, stopień korozji czy rodzaj oraz ilość używanych produktów. Wybierając malowanie natryskowe trzeba również doliczyć koszt zakupu lub wypożyczenia odpowiedniego sprzętu.

Przyjmuje się, że koszt odnowienia ogrodzenia to ok. 20 zł za mkw. W przypadku dużego stopnia korozji siatki bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być wymiana jej na nową.

Przeczytaj również: Obficie kwitną i odgrodzą cię od sąsiada. Te pnącza idealnie sprawdzą się w ogrodzie

pnącza do ogrodu Istnieje wiele odmian roślin, które raz wysiane radzą sobie same. Fot. 123RF/PICSEL

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema żadnej rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak odnowić siatkę ogrodzeniową? Etapy i koszt odnawiania siatki ogrodzeniowej"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.