Spis treści:
Kalwila Karminowa – stara odmiana jabłoni
Kalwila Karminowa, znana również pod takimi nazwami jak Kalwila Czerwona Zimowa czy Calville Rouge d'Anjou d'Hiver to bardzo stara, jesienno-zimowa odmiana jabłoni, której początki sięgają XVII wieku. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z Francji, więc najprawdopodobniej właśnie z tego kraju się wywodzi. Stamtąd szybko rozprzestrzeniła się na pozostałe kraje europejskie, w tym Polskę. Niegdyś była bardzo popularna w naszych sadach, dziś niestety trudno ją spotkać. Nadal natomiast jest uprawiana w Niemczech. W Polsce dużo chętniej sadzi się Kalwilę Letnią Fraasa, której owoce są wcześniej gotowe do zbioru niż Kalwili Karminowej.
Dojrzałe owoce pochodzące z tej starej odmiany wyglądem przypominają plony jabłoni Malinówki. Lekko żebrowane, o cienkiej, karminowej skórce i białym, miejscami delikatnie zaróżowionym miąższu jabłka wyróżniają się słodkim smakiem. Co ciekawe, mają niespotykaną, poziomkową nutę. Owoce Kalwili Karminowej są kruche oraz średnio soczyste i doskonale nadają się do jedzenia na surowo. Nasi przodkowie równie chętnie wykorzystywali je do przyrządzania ciast, słodkich deserów oraz przetworów.
Kalwila Karminowa jest kapryśna i wymagająca, ale rodzi bardzo smaczne owoce. Fot. imagemax/123RF.com
Przeczytaj również: Rozsyp dookoła host. Rozrosną się i zakwitną, a ślimaki będą się trzymać od nich z daleka
Uprawa Kalwili Karminowej
Dawniej Kalwila Karminowa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, z czasem jednak straciła na popularności na rzecz mniej wymagających, lepiej plonujących i bardziej odpornych na choroby odmian. Uprawa tej starej jabłoni nie jest łatwa, co jest głównym powodem, dlaczego z biegiem lat była sadzona coraz rzadziej. Dziś sadzonki Kalwili Karminowej nie są tak łatwo dostępne jak innych, nowoczesnych odmian, więc trudno o jej rozpowszechnienie. Warto jednak poświęcić nieco czasu na poszukiwania, np. w zagranicznych szkółkach, aby móc cieszyć się szlachetnym smakiem jej owoców i przywrócić do łask tę zapomnianą odmianę o długiej historii.
Jeśli uda nam się zdobyć sadzonkę Kalwili Karminowej, musimy znać zasady jej uprawy. O czym trzeba pamiętać?
- Ziemia – Kalwila Karminowa potrzebuje do zdrowego wzrostu żyznej, lekko kwaśnej ziemi (pH 6,2-6,7).
- Stanowisko – odmiana ta, podobnie jak inne jabłonie, powinna rosnąć na słonecznym i zacisznym stanowisku.
- Choroby i szkodniki – Kalwila Karminowa jest średnio podatna na choroby. Bywa atakowana przez mszyce.
- Mrozoodporność – ta stara odmiana ma średnią wytrzymałość na mróz, dlatego przed nadejściem zimy warto ją odpowiednio zabezpieczyć, np. za pomocą agrowłókniny.
- Zapylacze – najskuteczniejszymi zapylaczami dla Kalwili Karminowej są takie jabłonie jak James Grieve, Golden Delicious, Oliwka Żółta, Kronselska oraz Złota Reneta.
Mamy nadzieję, że ciekawość smaku zapomnianych owoców i troska o zachowanie starych odmian jabłoni sprawią, że Kalwila Karminowa będzie miała szansę na ponowne odkrycie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Przetestowałam wiele odżywek do petunii i surfinii. Ta ze skórek jest najlepsza na kwitnienie