Porady ogrodnicze

Ludzki mocz jako nawóz? Brzmi nieco dziwnie, ale naprawdę działa!

Ludzki mocz jako nawóz? To nie żart! Okazuje się, że mocz może być bezpieczną i mniej szkodliwą dla środowiska alternatywą dla syntetycznych nawozów. Jego skład to prawdziwa bomba odżywcza dla roślin, zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na przyspieszeniu ich wzrostu lub obfitszym plonowaniu. Ponadto jest darmowy, a przy tym niezwykle efektywny, ale pod pewnymi warunkami.  

Ludzki mocz jako nawóz? Brzmi nieco dziwnie, ale naprawdę działa!
Ludzki mocz to skarbnica mikroelementów, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin. Fot.123RF/Pixabay
REKLAMA

Spis treści:

Co zawiera ludzki mocz?

Liczne badania naukowców wykazały, że ludzki mocz jest skarbnicą mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego procesu wzrostu i rozwoju roślin. W swoim składzie zawiera azot, magnez, potas, wapń oraz fosfor. Co ciekawe, średnio jedna dorosła osoba wydala w codziennie w moczu:

 • 8-11 g azotu,

 • 2 g fosforu,

 • 2 g potasu.

Czy ludzki mocz jest dobrym nawozem? Sprawdzili to naukowcy z Nigru

Zespół naukowców z kilku instytucji w Niemczech, Wielkiej Brytanii, a nawet w Nigrze przeprowadził zakrojone na szeroką skalę badania na temat wykorzystania ludzkiego moczu jako naturalnej formy nawożenia upraw. W związku z tym, że w niektórych miejscach świata dostęp do nawozów jest ograniczony, wielu rolników (np. w odległych rejonach Nigru) boryka się z trudnymi warunkami pogodowymi, a także z problemem wyczerpywania składników odżywczych w glebie. Wszystko to wpływa na ilość plonów, co z kolei przekłada się na coraz gorszą sytuację humanitarną.   

Dlatego zespół naukowy pod kierownictwem badaczki z Narodowego Instytutu Badań Rolniczych Nigru, Hannatou Moussa, postanowił sprawdzić starożytną praktykę, która polega na wykorzystywaniu moczu jako nawozu.

Do projektu zgłosiło się wiele kobiet (obywatelek Nigru), ponieważ na surowych terenach Afryki Subsaharyjskiej to waśnie kobiety odgrywają bardzo dużą rolę w wielu aspektach życia (zajmują się m.in. uprawą roli, hodowlą zwierząt czy produkcją mebli i ubrań). Ochotniczki zostały podzielone na dwie grupy –  pierwsza nawoziła pole nawozem tradycyjnym, natomiast druga używała preparatu z moczu, który został nazwany Oga (po polsku „szef”).        

Badania prowadzono przez trzy lata (od 2014 do 2016). Jak się okazało, plony prosa perłowego nawożone Oga, były aż o 30 proc. większe niż te, które zasilano tradycyjnym nawozem.    

Źródło: YouTube/Collaborative Crop Research Program

Jak ludzki mocz wpływa na rośliny? Czy może zaszkodzić?

Ludzki mocz to bardzo dobry nawóz dla roślin, ponieważ w jego skład wchodzą kluczowe składniki przyspieszające ich wzrost. Ponadto preecykling, czyli proces recyklingu moczu ludzkiego, może zwiększyć plony roślin, a także jest tanią alternatywą dla nawozów chemicznych.

Warto pamiętać, że chociaż ludzki mocz jest niezwykle wydajnym nawozem, jednak może zawierać też bakterie, wirusy oraz pozostałości leków, które nie służą roślinom. W przypadku choroby dróg moczowych, menstruacji czy przyjmowania antybiotyków lepiej nie stosować moczu do podlewania dolistnego. Dużo bezpieczniej jest użyć go wtedy do podlewania drzew i krzewów owocowych lub innych roślin, których jadalne części nie mają bezpośredniej styczności z ziemią.   

jak podlewać rośliny moczem  Stosowanie moczu w ogrodzie co do zasady jest całkowicie bezpieczne, jednak konieczne jest rozcieńczanie go. Fot.123RF.com

Jak podlewać rośliny moczem?

Mocz można stosować zarówno dolistnie (opryski), jak i doglebowo. Co ważne, przed zastosowaniem należy go rozcieńczyć, gdyż w stanie nierozcieńczonym jest skondensowaną bombą mineralną i w tej postaci zbyt agresywny dla większości pędów, a nawet może je spalić.

Przyjmuje się, że jedną część moczu należy rozcieńczać w proporcji 1:10 z wodą. Dla mniej wymagających roślin rozcieńczenie wynosi 1:20. Są też okazy, które lubią nierozcieńczony mocz (np. ponoć żywokost), ale to wyjątki.

Warto również zaznaczyć, że moczu nie należy przechowywać długo – najlepiej zużyć go w ciągu 24 godzin. Po tym czasie zaczyna śmierdzieć, co jest oznaką ulatniania się amoniaku (czyli strat azotu).     

Czy można wylewać mocz na kompost?

Nierozcieńczonym moczem można spokojnie podlać pryzmę kompostową, ale w rozsądnych ilościach. Taki nawóz pozwala uzyskać lepsze plony. Ponadto wylewając mocz na kompost, można przyspieszyć kompostowanie. Poza tym taka mieszanka minimalizuje ryzyko gromadzenia się soli w podłożu.

Przeczytaj również: Czy warto zbierać liście na kompost? Sprawdź, jak zrobić ziemię liściową i do czego przyda się w ogrodzie

Kompost z liści Kompost z liści sprawdzi się do ściołkowania rabat. Fot. 123RF.com/Pixabay

Jakie rośliny można podlewać moczem?

Mocz to doskonały nawóz, który ma znaczący wpływ na zwiększenie plonów:

 • ogórków,

 • ziemniaków,

 • pomidorów,

 • papryk,

 • marchwi,

 • buraków,

 • zbóż,

 • truskawek.

Szczególnie wymagające pod względem składników zawartych w moczu są również kwiaty, m.in. róże, pelargonie czy chryzantemy. Taki nawóz jest doskonały do podlewania trawnika, żywopłotu, a także drzew i krzewów owocowych.

Nie zaleca się natomiast stosowanie moczu do zasilania takich roślin, jak:

 • szpinak,

 • rukola,

 • sałata

 • warzywa kapustne (typu jarmuż, kapusta pekińska czy włoska).

Reasumując, ludzki mocz to skuteczny nawóz, który wykorzystywany był od tysięcy lat. Chociaż uwarunkowania kulturowe sprawiają, że jest niedoceniony w uprawach ekologicznych, w wielu krajach sprawdza się nadal. Pamiętaj jednak, aby stosować go z umiarem.   

Przeczytaj również: Jesień to idealny czas na przeprowadzenie tego zabiegu. Sprawdź, jak i czym wapnować glebę

wapnowanie gleby Wapnowanie gleby to ważny zabieg pozwalający podwyższyć odczyn pH gleby zbyt kwaśnej, a także uzupełnić w glebie niedobory wapnia przyswajalnego dla roślin. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ludzki mocz jako nawóz? Brzmi nieco dziwnie, ale naprawdę działa!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.