Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uprawa fasolki szparagowej w ogrodzie. Do kiedy można sadzić fasolkę szparagową?

Ceny fasolki szparagowej w sklepach odstraszają klientów, choć warzywo to smakuje świetnie i posiada wiele właściwości zdrowotnych. Z tego względu wiele osób decyduje się na uprawę fasolki szparagowej w przydomowych ogródkach. Jest to roślina mało wymagająca i bardzo plenna. Do kiedy można sadzić fasolkę szparagową? Jak często podlewać i czym nawozić? Wyjaśniamy.

Uprawa fasolki szparagowej w ogrodzie. Do kiedy można sadzić fasolkę szparagową?
Odmiany fasolki szparagowej różnią się między sobą przede wszystkim wysokością łodygi oraz zastosowaniem. Fot.123RF.com

Spis treści:

Właściwości fasolki szparagowej. Dobra na serce i obniżenie cholesterolu

Fasolka szparagowa to warzywo strączkowe, które w Polsce uprawia się od czerwca do września. Poza tym, że świetnie smakuje, to jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów. W fasolce szparagowej można znaleźć wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, fluor, miedź oraz mangan. Warzywo to jest źródłem witaminy A, kwasu foliowego, a także witaminy B, witaminy C i witaminy K.

Fasolka szparagowa ma wiele właściwości zdrowotnych. Pomaga w pracy układu nerwowego, pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, obniża ryzyko miażdżycy i chorób serca, poprawia krążenie, wygląd skóry i pracę układu odpornościowego.

Popularne odmiany fasolki szparagowej

Odmiany fasolki szparagowej różnią się między sobą przede wszystkim wysokością łodygi oraz zastosowaniem. Odmiany karłowe o niskim wzroście i pokroju krzaczastym dojrzewają bardziej równomiernie i nie wymagają zastosowania podpór. Odmiany tyczne muszą być uprawiane z wykorzystaniem podpór, a dojrzewanie strąków jest bardziej rozciągnięte w czasie.

Najpopularniejsze odmiany fasolki szparagowej karłowej to żółte: Bali, Elektra, Galopka i Złota Saxa, ale też zielone Ibiza, Dakota, Gracja czy Aga. Warto wiedzieć, że są również fioletowe odmiany fasolki szparagowej, takie jak Purple.

Najpopularniejsze odmiany fasolki szparagowej tycznej to żółte Goldmarie o szerokich strąkach i Gazella. Często wybierana jest również zielona odmiana Hilds Neckarkonigin i fioletowo-niebieska Blauhilde, której strąki po ugotowaniu stają się zielone.

Przeczytaj również: Ceniona nie tylko za wygląd, ale i smak. Uprawa fasoli ozdobnej nie sprawia trudności

Do kiedy można sadzić fasolkę szparagową?

Fasolka szparagowa jest rośliną ciepłolubną. Roślinę wysiewa się do gruntu latem, gdy temperatura w ciągu dnia jest wysoka. Wysiew można prowadzić co 10 dni aż od maja do końca lipca. W ten sposób zapewniamy sobie świeże strąki przez całe lato.

Jak sadzić fasolkę szparagową? Odmiany karłowe fasolki szparagowej najczęściej umieszcza się w rzędach co 30-40 cm. Wówczas zachowuje się między nasionami odległość od 6 do 10 cm. Na glebach cięższych można je również siać gniazdowo co 20-30 cm w rzędzie. Przy tym umieszcza się w jednym miejscu po 2-3 nasiona.

Przeczytaj również: Uprawa fasolki szparagowej. Nie siej obok fasolki tych warzyw, bo będzie kiepsko rosła

Uprawa fasolki szparagowej

  • Gleba

Do uprawy fasoli szparagowej w gruncie należy wybrać stanowisko słoneczne i zapewnić jej żyzną, bogatą w składniki pokarmowe glebę. Nie należy uprawiać fasoli na glebach zbyt lekkich i o wysokim poziomie wody gruntowej. Fasolkę szparagową sieje się w pierwszym lub drugim roku po zastosowaniu obornika lub kompostu.

  • Podlewanie

Podlewanie fasolki szparagowej to jeden z najważniejszych czynników w uprawie tej rośliny. O dostarczaniu wody rano lub wieczorem trzeba pamiętać przede wszystkim w dni suche i upalne. Gleba ma być równomiernie wilgotna, jednak nieprzemoczona. Na niedobór wody w okresie wzrostu rośliny reagują zrzucaniem kwiatów i zawiązków strąków, co powoduje obniżenie plonu.

  • Nawożenie

Na korzeniach fasolki szparagowej znajdują się kolonie bakterii brodawkowych, które mają zdolność wiązania wolnego azotu, ułatwiając roślinie przetrwanie oraz poprawiając plonowanie. Dzięki temu fasolka szparagowa wymaga mniejszych dawek nawozów niż inne warzywa, dlatego można ją zasilać tylko w początkowym okresie wzrostu. Można zastosować nawozy wieloskładnikowe. Trzeba jednak pamiętać, że fasoli szparagowej nie sprzyja zbyt wysokie zasolenie gleby.

  • Choroby i szkodniki

Fasolka szparagowa nie jest szczególnie podatna na choroby, ale może być zaatakowana m.in. przez antraknozę, bakteriozę obwódkową czy fuzariozę. Do szkodników żerujących na tej roślinie można zaliczyć także przędziorka chmielowca, strąkowca fasolowego i mszyce.

Przeczytaj również:

Jakich roślin nie podlewać drożdżami? Stosowanie drożdży może zniszczyć uprawy

Ściółkowanie trawą. Co można ściółkować skoszoną trawą?

Zatrzęsienie kleszczy w ogrodach. Zrób domowy preparat, którego zapachu nie znoszą kleszcze

W ten sposób skutecznie oczyścisz warzywa i owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.