Porady ogrodnicze

Ceniona nie tylko za wygląd, ale i smak. Uprawa fasoli ozdobnej nie sprawia trudności

Fasola ozdobna, zwana inaczej fasolą wielokwiatową, cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Jest nie tylko rośliną jadalną, ale także ozdobną. Doskonale nadaje się zarówno do uprawy ogrodowej w gruncie, jak i posadzenia w pojemnikach. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować fasolę ozdobną.

Ceniona nie tylko za wygląd, ale i smak. Uprawa fasoli ozdobnej nie sprawia trudności
Fasola ozdobna to jednoroczna roślina pnąca o czerwonych lub białych kwiatach. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Fasola ozdobna – charakterystyka

Fasola ozdobna, inaczej fasola wielokwiatowa, to jednoroczna roślina pnąca należąca do rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej, a jej uprawa jest popularna w Azji, Europie i całej Ameryce.  

Łodyga fasoli ozdobnej jest pnąca, ale może być też płożąca (jeśli nie będzie miała zapewnionych odpowiednich podpór). Dorasta do 3-4 m długości i charakteryzuje się silnym wzrostem. Jej liście są intensywnie zielone, duże i trójlistkowe. Natomiast największą dekorację stanowią kwiaty fasoli ozdobnej. Są pojedyncze, mają 10 pręcików i tworzą okazałe kwiatostany. Mają barwę czerwoną, ale istnieją też odmiany o kwiatach białych lub czerwono-białych. Fasola ozdobna kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni.  

Po przekwitnięciu na roślinie pojawiają się owoce. Są to szorstkie, spłaszczone i lekko wyginięte strąki, w których znajdują się nerkowate nasiona. Początkowo są zielone, a później brązowieją.

fasola ozdobna uprawa Na miejscu kwiatów fasoli ozdobnej pojawiają się dość sporej wielkości strąki, w których znajdują się jadalne ziarna. Fot.123RF.com 

Fasola ozdobna – najciekawsze odmiany

Na rynku dostępnych jest wiele odmian fasoli ozdobnej. Do najbardziej popularnych zalicza się:

  • Piękny Jaś – najpopularniejsza odmiana fasoli wielokwiatowej o bardzo dużych białych nasionach. Może dorastać do 4 m wysokości;

  • Eureka – wczesna odmiana fasoli ozdobnej. Zalicza się do grupy karłowatych, gdyż dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości. Charakteryzuje się białymi nasionami i dużą odpornością na choroby;

  • Hestia – doskonale sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i w uprawie pojemnikowej np. na balkonie. Jest to odmiana karłowata, osiągająca 35-40 cm wysokości. Od czerwca do września bujnie rozkwita czerwonymi lub czerwono-białymi kwiatami, z których jesienią rozwijają się długie, smaczne, jadalne strąki;

  • Nata – późna odmiana o karłowatym typie wzrostu. Jej wysiew możemy zaplanować dopiero w drugiej połowie maja;

  • Felicja – jedna z najpiękniejszych odmian o ogromnych walorach smakowych. Przeznaczona jest do uprawy na nasiona.
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Breddalen Gård (@breddalen)

Przeczytaj również: Jak zrobić smalec z fasoli? Poznaj proste i smaczne przepisy na tę domową przekąskę!

Fasola ozdobna – uprawa. Jak pielęgnować fasolę wielokwiatową?

Fasola ozdobna jest łatwa w uprawie. Natomiast aby ładnie się rozrosła i obficie kwitła, warto zapewnić jej jak najlepsze warunki wzrostu. Nasiona tego gatunku wysiewamy wprost do gruntu w drugiej połowie maja, gdy minie już ryzyko przymrozków. W przypadku, gdy zależy nam na jak najszybszym uzyskaniu kwitnących roślin, możemy zasiać fasolę w domu w skrzynkach już w kwietniu.

  • Stanowisko

Fasola wielokwiatowa preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne i zaciszne. Nie lubi miejsc narażonych na silne wiatry, które mogą połamać jej wysokie, dosyć wiotkie łodygi.

  • Podłoże

Podłoże pod uprawę fasoli ozdobnej powinna być żyzne, lekkie, próchnicze i przepuszczalne, o małej zawartości azotu. Nie zaleca się sadzenia rośliny w glebie piaszczystej. Jeśli mamy taką ziemię w naszym ogrodzie, warto ją przed siewem wymieszać z kompostem lub obornikiem. Chociaż fasola wielokwiatowa nie toleruje długich okresów suszy, należy unikać jej sadzenia w podłożu bardzo podmokłym. Może to doprowadzić do słabego wzrostu i rozwoju chorób grzybowych.  

Przeczytaj również: Oryginalne strąki na warzywne spaghetti. Jak uprawiać fasolnik chiński?

fasolnik chiński Jego strąki mają więcej białka niż mięso. Możesz go uprawiać w ogródku. Fot. 123RF/PICSEL

  • Podlewanie i nawożenie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie fasoli ozdobnej jest regularne i umiarkowane podlewanie. Roślina ta jest dosyć wrażliwa na niedobór wody, który prowadzi do jej więdnięcia. Uważaj więc, by nie przesadzić z podlewaniem, gdyż to może spowodować gnicie korzeni.  

Rośliny te w zasadzie nie wymagają nawożenia. Niekiedy można je zasilić nawozem naturalnym w postaci biohumusu.

  • Choroby i szkodniki

Fasola ozdobna jest dosyć odporna na choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że jest mocno przelana lub lato jest zimne i bardzo deszczowe. Wówczas mogą pojawić się takie choroby, jak np. zgnilizna twardzikowa lub bakterioza obwódkowa fasoli. Ponadto na pędach rośliny mogą pojawić się mszyce i przędziorki.

W przypadku, gdy zauważymy na fasoli ozdobnej pierwsze niepokojące objawy w postaci dziwnych plam na liściach lub ich brązowienie czy opadanie, trzeba jak najszybciej usunąć chorą roślinę. Pozostałe okazy należy spryskać naturalnymi preparatami w postaci np. gnojówki z pokrzywy, mniszka czy wrotyczu.   

fasola ozdobna zastosowanie Barwa nasion fasoli ozdobnej zależy od odmiany – mogą być białe, różowe, fioletowe lub czarne. Fot.123RF.com

Przeczytaj również: Jak wykorzystać fasolę z puszki?

  • Zbiór nasion

Nasiona fasoli ozdobnej dojrzewają w terminie od września do października. Wtedy można je zebrać i przechowywać nawet do 3-4 lat. Doskonale sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i do przyszłorocznego wysiewu. Resztki nadziemne rośliny powinno się usuwać w sezonie. Można wykorzystać je w kompostowniku, ale pod warunkiem, że nie zawierają śladów chorób czy oznak żerowania szkodników. Z kolei silne korzenie rośliny mogą posłużyć jako nawóz zielony, który będzie naturalnym źródłem azotu dla naszych roślin ogrodowych.   

Fasola ozdobna – zastosowanie

Fasola ozdobna uprawiana jest z kilku powodów. Jest to przede wszystkim roślina ozdobna. Idealnie nadaje się do ogrodów w różnych stylach, a także do dekoracji balkonów i tarasów (zwłaszcza do tworzenia osłon czy też okrywania pergoli, altan i wysokich płotów). Ponadto fasola ozdobna jest także uprawiana jako warzywo – jej nasiona są jadalne, o delikatnym smaku i mączystej konsystencji, wykorzystuje się je w kuchni. Mówi się, że łupiny fasoli pomagają w walce z reumatyzmem, artretyzmem, a nawet z cukrzycą.  

Przeczytaj również: Zbiór ogórków będzie możliwy aż do pierwszych przymrozków. Wystarczy je prawidłowo posadzić

ogórki Uprawa ogórków na jesienny zbiór jest mniej popularna - jednak możliwa. Fot.123RF.com

Egzotyczna ozdoba, skuteczne lekarstwo. Właściwości aloesu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ceniona nie tylko za wygląd, ale i smak. Uprawa fasoli ozdobnej nie sprawia trudności"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.