Spis treści:
- Czy sklepowe preparaty na kleszcze są bezpieczne?
- Jak zrobić domowy preparat na kleszczce?
- Jak stosować środek na kleszcze z kocimiętki?
Czy sklepowe preparaty na kleszcze są bezpieczne?
Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów chemicznych, które mogą nas wspomóc w walce z kleszczami. Chociaż są skuteczne, w niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wiele środków odstraszających kleszcze zawiera DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid). To etoksylowany alkohol benzylowy, który używany jest przede wszystkim do produkcji środków biobójczych. Związek ten negatywnie wpływa na nasze zdrowie, gdyż może uczulać, powodować podrażnienia czy bóle głowy, a nawet działać toksycznie na układ nerwowy.
Jak zrobić domowy preparat na kleszczce?
Zanim sięgać po środki chemiczne, warto wypróbować domowe sposoby na kleszcze. Własnoręcznie przygotowane preparaty są tańsze od tych dostępnych na sklepowych półkach i, co najważniejsze, w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Co więcej, wykazują bardzo dużą skuteczność w odstraszaniu niebezpiecznych pajęczaków. W tym celu doskonale sprawdzi się roślina, która jest szczególnie lubiana przez koty. Chodzi o kocimiętkę. Jest to piękna roślina o pięknych, długo kwitnących kwiatach. Zawiera ona olejki eteryczne, które działają odstraszająco na niektóre owady, szczególnie na kleszcze.
Aby skutecznie uchronić się przed kleszczami, warto przygotować napar z kocimiętki. Zalej gorącą wodą niewielką ilość suszonych liści, a następnie zostaw na 20-30 minut do momentu, aż napar się zaparzy.
Kleszcze przenoszą groźne choroby, zwłaszcza boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Fot.123RF.com
Jak stosować środek na kleszcze z kocimiętki?
Po ostygnięciu naparu z kocimiętki przelej go do butelki z atomizerem. Takim domowym preparatem na kleszcze możemy spryskać ubrania, ciało i włosy. Zawarty w kwiatostanach rośliny olejek eteryczny zawiera w swoim składzie neptalakton – związek, którego nie lubią kleszcze. Po zastosowaniu preparatu uciążliwe pajęczaki będą się trzymały od ciebie z daleka.
Poza spryskiwaniem się naparem z kocimiętki możemy go również stosować wewnętrznie. Regularne picie takiego preparatu będzie skutecznie odstraszać od ciebie kleszcze. Co więcej, napar z kocimiętki korzystnie wpływa na układ trawienny, wspomaga produkcję soków żołądkowych, a nawet działa jako środek nasenny i uspokajający. Jest jednak jedna uwaga – nie powinny go pić kobiety w ciąży.
Oprócz tego w naparze z kocimiętki możemy wypłukać ubrania. To również może pomóc odpędzić od nas niebezpieczne owady. Koniecznie wypróbuj naturalny środek na kleszcze z kocimiętki. Jest niezawodny.
Przeczytaj również:
Czerwce niszczą rośliny w ogrodzie. Jak w naturalny sposób pozbyć się szkodników?
Oprysk z cebuli. Dzięki tej metodzie pozbędziesz się m.in. mszyc i kleszczy z ogrodu