Spis treści:
- Czym jest olej parafinowy?
- Jak działa oprysk olejem parafinowym?
- Jakie szkodniki zwalcza oprysk olejem parafinowym?
- Jakie rośliny opryskać olejem parafinowym?
- Kiedy wykonać oprysk olejem parafinowym?
Czym jest olej parafinowy?
Olej parafinowy, czyli ciekła parafina, znajduje zastosowanie głównie w branży kosmetycznej. Okazuje się, że ma także pożyteczne działanie w zakresie ochrony roślin przed szkodnikami. Jest to olej mineralny należący do grupy węglowodorów nasyconych. Preparaty powstałe na bazie oleju parafinowego mogą być stosowane jako insektycydy, akarycydy, herbicydy, a także jako adiuwanty, czyli substancje zwiększające przyczepność do organów roślin w okresie oprysków.
Jak działa oprysk olejem parafinowym?
Warto przede wszystkim zaznaczyć, że oprysk olejem parafinowym uważany jest za zabieg bezpieczny dla ludzi i środowiska, a także dla roślin, o ile będzie się przestrzegać odpowiedniego terminu oprysków. Bywa jednak toksyczny dla organizmów wodnych znajdujących się w zbiornikach opodal upraw. Co ważne, może być stosowany przez wiele lat, nie tracąc na skuteczności. Jego formuła sprawia, że szkodniki się na niego nie uodparniają.
Oprysk olejem parafinowym umożliwia zwalczanie szkodników, które zimują na roślinach w różnych zakamarkach (np. między gałęziami czy w spękaniach kory). Działa na nie kontaktowo, zatykając ich otwory oddechowe i uniemożliwiając im oddychanie. Cienka i tłusta powłoczka oleju powstająca na roślinie po wykonaniu oprysku skutecznie blokuje dostęp powietrza do jaj i wylęgających się z nich larw szkodników. W rezultacie dochodzi do ich uduszenia. Jeśli chodzi o szkodniki posiadające chitynowy pancerz, oprysk olejem parafinowym utrudnia im przemieszczanie się i pobieranie pokarmu, przez co giną z głodu.
Aby efekt zabiegu był jak najskuteczniejszy, należy wykonać go w sposób odpowiedni. Preparat musi być naniesiony na całą powierzchnię rośliny, szczególnie w tych miejscach, w których szkodniki zimują, składają jaja i żerują. W sezonie wegetacyjnym pokrywamy też obie strony liści.
Oprysk olejem parafinowym to nieocenione wsparcie w zwalczaniu przędziorków, miseczników, tarczników i wielu innych niechcianych gości. Fot.123RF.com
Jakie szkodniki zwalcza oprysk olejem parafinowym?
Warto pamiętać, że oprysk olejem parafinowym, mimo szerokiego zakresu działania, nie zwalczy wszystkich owadów. Pomoże jednak pozbyć się takich szkodników, jak:
- mszyce (głównie ochojniki),
- przędziorki,
- miseczniki (cisowce, tujowce, śliwowce),
- wełnowce,
- tarczniki.
Dzięki zastosowaniu oprysków olejem parafinowym można też zmniejszyć liczbę szkodliwych larw błonkówek, motyli czy muchówek. W sezonie wegetacyjnym pozwalają także zwalczać skoczki.
Przeczytaj również: Herbata kompostowa – jak ją robić krok po kroku? Ekologiczny nawóz dla roślin
Jakie rośliny opryskać olejem parafinowym?
Oprysk olejem parafinowym można stosować na wszystkie drzewa i krzewy liściaste i owocowe, a także na iglaki. Szczególnie zalecane jest, aby opryskiwać:
- jabłonie,
- grusze,
- śliwy,
- głogi,
- trzmieliny,
- cisy,
- jodły,
- świerki,
- sosny,
- modrzewie.
To właśnie na tych roślinach najczęściej występują szkodniki, które z czasem rozprzestrzeniają się na kolejne drzewa, niszcząc ogród i plony.
Kiedy wykonać oprysk olejem parafinowym?
Większość ogrodników zaleca wykonanie oprysku olejem parafinowym w okresie od końca lutego do końca marca. Jest to jednak termin umowny. Dokładny termin zabiegu wyznacza się na podstawie obserwacji tempa rozwoju roślin, zachowania szkodników, a także przebiegu pogody. Zazwyczaj najlepsze efekty przynosi stosowanie oprysku wczesną wiosną.
Jak prawidłowo wykonać oprysk olejem parafinowym, aby przyniósł jak najwięcej korzyści? Warto dostosować się do kilku zaleceń:
- oprysk olejem parafinowym najlepiej wykonać w okresie bezlistnym, inaczej preparat może wykazywać objawy fitotoksyczności w postaci powstawania brunatnych plam;
- zabieg należy przeprowadzić w dzień bezwietrzny i suchy. Ważne, by temperatura na zewnątrz wynosiła przynajmniej 5 st. C, a nawet wyżej. Przed planowanym zabiegiem dobrze jest też sprawdzić prognozę pogody, ponieważ ulewne deszcze oraz gwałtowny spadek temperatury znacznie obniżą skuteczność oprysku;
- odpowiednim momentem na wykonanie oprysku olejem parafinowym jest czas, kiedy szkodniki wybudzają się z zimowego snu. To właśnie w tym okresie zaczynają intensywnie oddychać, a preparaty parafinowe odetną dopływ tlenu;
- przed zastosowaniem danego preparatu należy zapoznać się z informacją producenta lub etykietą na opakowaniu;
- oprysk olejem parafinowym może też powodować podrażnienia skóry, dlatego w czasie zabiegu warto mieć na sobie odzież ochronną.
Podsumowując, stosowanie oprysku olejem parafinowym to tani, ekologiczny, a przede wszystkim bezpieczny sposób zwalczania szkodników zimujących na roślinach. Jego zastosowanie jest niezwykle proste, a odpowiedni termin oprysków pozwala uzyskać wysoką skuteczność.
Przeczytaj również: Ognik szkarłatny w ogrodzie. Przytnij go na wiosnę, a będzie zdobił ogród cały rok
"Rolnicy": Jak wygląda sadzenie kapusty za pomocą maszyn? na INTERIA.TV.