Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czym podlewać ogórki, żeby lepiej rosły? Domowy nawóz na obfite plony

Ogórki gruntowe są chętnie uprawiane w przydomowych warzywnikach. Każdy z nas, kto znajdzie miejsce na grządce, może mieć pod dostatkiem tych chrupiących i soczystych owoców, o ile poświęcimy im wystarczająco dużo uwagi. Jak dbać o ogórki latem, by odwdzięczyły się zdrowym wzrostem i obfitym plonowaniem? Poznaj sekrety ich pielęgnacji oraz przekonaj się, jak świetnie działa na nie domowy nawóz z chleba.

Czym podlewać ogórki, żeby lepiej rosły? Domowy nawóz na obfite plony
Sprawdź, jak dbać o ogórki latem. Fot. vadimmashkov/123RF.com

Spis treści:

Jak dbać o ogórki latem?

Wielu ogrodników decyduje się na samodzielną uprawę ogórków. Nie należy ona do najtrudniejszych, a przynosi mnóstwo satysfakcji. Rośliny te plonują obficie, dając nam zapas soczystych, orzeźwiających owoców. Wszechstronne ogórki możemy wykorzystać w kuchni na wiele sposobów, np. do sałatek, mizerii czy przyrządzenia przetworów. Aby tak się stało, musimy znać najważniejsze zasady ich pielęgnacji.

Lato to czas, gdy ogórki intensywnie rosną i rozpoczynają obfite owocowanie. W tym okresie potrzebują nie tylko dużej ilości wody, ale również dostępu do składników odżywczych. Na tym etapie rozwoju często są narażone na działanie wysokiej temperatury i palącego słońca, które szybko wysusza glebę. Choć ogórki należą do roślin ciepłolubnych, upały im nie służą. Wszystko to sprawia, że latem ogórki powinny zostać otoczone szczególną troską.

Jak dbać o ogórki latem? Oto kilka wskazówek:

  • Podlewanie – 2-3 razy w tygodniu, a w upalne dni lata nawet codziennie. Ogórki najlepiej podlewać rano albo późnym popołudniem taką ilością wody, aby gleba była lekko wilgotna;

  • Ściółkowanierozłożenie ściółki wokół ogórków pomoże ograniczyć parowanie wody z podłoża i ograniczy wzrost chwastów. W tym celu możemy wykorzystać czarną agrowłókninę, słomę lub skoszoną trawę;

  • Osłanianie – w gorące dni, gdy słońce świeci najmocniej, ogórki warto osłaniać, aby ich liście nie zostały poparzone;

  • Ochronne opryski – latem roślinom tym zagraża wiele chorób i szkodników, dlatego warto przeprowadzać profilaktyczne opryski. Zamiast chemii, możemy wykorzystać domowe mikstury;

  • Nawożenie – latem, gdy ogórki kwitną i owocują, wzrasta ich zapotrzebowanie na takie pierwiastki jak potas oraz fosfor. Możemy zasilać je nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi specjalnie dla tego gatunku, skorzystać z kompostu lub zdecydować się na domową odżywkę, np. z czerstwego chleba.

Domowy nawóz z czerstwego chleba poprawi plonowanie ogórków. Domowy nawóz z czerstwego chleba poprawi plonowanie ogórków. Fot. anisimoff/123RF.com

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby pomidory nie pękały na krzaku? Łatwo temu zapobiec, zastosuj prostą metodę

Domowy nawóz na duże plonowanie ogórków

Odpowiednie nawożenie ogórków latem, a więc w czasie, gdy intensywnie rosną, kwitną i owocują, jest niezwykle ważne. Choć do zasilania tych roślin możemy wykorzystać gotowe mieszanki ze sklepu, nie tylko one przynoszą dobre rezultaty. Jeśli chcemy poprawić plonowanie ogórków, stosujmy od pierwszych dni lata aż do końca sezonu nawóz z czerstwego chleba. Ten ciekawy sposób podpatrzyłam u sąsiada z działki, który co roku wykorzystuje tę odżywkę do podlewania upraw.

Przygotowanie domowego nawozu na lepsze owocowanie ogórków jest proste i w zasadzie darmowe, jeśli skorzystamy z suchych resztek pieczywa, które w innym razie wylądowałyby w koszu na śmieci. Najlepiej sprawdzi się czerstwy, tradycyjny chleb na zakwasie, który nie ma zbędnych dodatków ani polepszaczy. Oto instrukcja, jak zrobić z niego nawóz do ogórków krok po kroku:

  • Resztki czerstwego chleba kroimy w niewielką kostkę i wrzucamy do wiadra;

  • Zalewamy taką ilością wody, aby pieczywo było zakryte;

  • Na wierzchu kładziemy talerzyk, obciążamy go i odstawiamy na tydzień;

  • Po tym czasie zauważymy, że proces fermentacji się zakończył. Wtedy płyn cedzimy przez sito lub gazę, oddzielając namoczone resztki chleba.

Tak przygotowany roztwór rozcieńczamy wodą w proporcji 1:3 (1 część płynu na 3 części wody) i wykorzystujemy do podlewania ogórków co 2 tygodnie przez cały okres ich owocowania.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Niezawodne przepisy na opryski domowej roboty. Przepędzą mrówki, mszyce a nawet ślimaki

Jak przygotować się na zarazę ziemniaczaną pomidorów? Zabezpiecz uprawy

Błyskawiczna reanimacja roślin w ogrodzie. Sposób na przesuszone i zmarnowane uprawy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.