Spis treści:
- Opylanie roślin – dlaczego jest ważne
- Na czym polega opylanie roślin?
- Czym opylać rośliny?
- Kiedy opylać rośliny?
Piękny ogród to marzenie każdego ogrodnika. Jednak liczba trudności, jakie może spotkać na swojej drodze, jest bardzo duża. Do najczęstszych problemów podczas uprawy roślin należą szkodniki oraz choroby wywołane np. przez grzyby. Ich pojawienie się może doprowadzić do znacznego osłabienia, a w niektórych przypadkach nawet całkowitego zniszczenia rośliny.
Opylanie roślin – dlaczego jest takie ważne?
Mączniak prawdziwy, plamistość liści, ćma bukszpanowa, ślimaki czy mszyce, to tylko niektórzy z przeciwników, jacy mogą pojawić się w nawet najbardziej zadbanym ogrodzie. Stosowane profilaktycznie opryski oraz opylanie roślin pozwalają zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, chroniąc uprawy.
Dodatkowo opylanie użyźnia i wzbogaca glebę, dzięki czemu stanowi ona jeszcze lepsze podłoże dla wielu roślin. W związku z tym, że jest ono całkowicie ekologiczne i wykonywane w pełni biodegradowalnymi produktami, może być stosowane zarówno na rabacie kwiatowej, jak i na grządce z warzywami czy krzewach owocowych.
Opylanie roślin najlepiej wykonać wcześnie rano lub wieczorem. Fot.123RF.com
Na czym polega opylanie roślin?
Opylanie to pokrywanie roślin specjalnymi, drobno zmielonymi, suchymi substancjami pylistymi w celu zabezpieczenia ich przed szkodnikami. Są one znacznie bezpieczniejsze dla człowieka i środowiska niż chemiczne opryski, a w wielu przypadkach okazuje się równie skuteczne.
Jak działa pył i dlaczego tak skutecznie usuwa szkodniki z ogrodu? Przede wszystkim osiada na ciele owadów, utrudniając im poruszanie się, a przy tym zatyka ich aparaty oddechowe, prowadząc do uduszenia.
Opylanie roślin jest niezwykle proste, przy dużej powierzchni ogrodu lub pola uprawnego może być jednak dość czasochłonne.
Do przeprowadzenia go nie trzeba wykorzystywać żadnego specjalistycznego sprzętu – wystarczy pojemnik z proszkiem oraz własne ręce, najlepiej zabezpieczone chroniącymi przed zabrudzeniami rękawiczkami. Część ogrodników wykorzystuje również sitko o małych oczkach – dzięki temu można rozprowadzić proszek równomiernie. Dobrym pomysłem będzie też użycie przesiewaczki do mąki.
Przeczytaj również: Dodaj do wody i opryskaj chory bukszpan. Szybko pozbędziesz się ćmy bukszpanowej
Ćma bukszpanowa to groźny szkodnik, którego larwy żerują na liściach oraz młodych pędach bukszpanów. Fot.123RF.com
Czym opylać rośliny?
Opylanie jest bezpieczne dla środowiska oraz człowieka, nie wymaga również okresu karencji obowiązującego np. podczas oprysków środkami chemicznymi owoców i warzyw.
Do opylania roślin ogrodowych można wykorzystać m.in.:
- mączkę bazaltową – jest to naturalny, ekologiczny produkt, powstający w procesie mielenia skały bazaltowej. Można stosować ją do opylania roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych oraz warzyw. Nadaje się do odkwaszania trawnika i usuwania mchu, sprawdza się również w walce z mszycami, ślimakami oraz licznymi chorobami roślin, stanowi również doskonały środek profilaktyczny;
- popiół drzewny – jest on uzyskiwany podczas spalania resztek roślinnych, takich jak chwasty czy słoma lub drewna liściastego. Jest to doskonały środek do nawożenia gleby, dzięki czemu przyspiesza proces wzrostu i rozwoju roślin;
- pył gliniany – jest gęsty i dość ciężki, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako proszek do opylania;
- mąka – do opylania roślin można również wykorzystać zwykłą mąkę kuchenną. Najlepsze rezultaty przynosi zmieszana z sodą oczyszczoną – nie tylko odstrasza szkodniki, ale również znacząco ogranicza ilość chwastów.
Opylanie roślin mączką bazaltową, popiołem, lub nawet zwykłą mąką znacznie przyczynia się do ograniczenia występowania szkodników. Fot.123RF.com
Kiedy opylać rośliny?
Zabieg ten można wykonywać przez większą część roku, od wczesnej wiosny, aż do jesieni. Aby przynosił najlepsze rezultaty, musi być powtarzany regularnie (optymalnie raz w tygodniu w czasie największej aktywności szkodników).
Zaleca się opylanie roślin rano, kiedy są one jeszcze wilgotne od rosy. Dzięki temu pył lepiej przylega do liści. Dobrym pomysłem jest również opylanie roślin po deszczu, przy bezwietrznej pogodzie.
Należy pamiętać, że przed wykonaniem tego zabiegu gleba musi być odpowiednio nawodniona – po opylaniu nie podlewamy kwiatów ani warzyw, ponieważ doprowadziłoby to do spłukania z nich proszku.
Przeczytaj również: Te choroby powodują gnicie orzechów włoskich. Sprawdź, jak je zwalczyć
Choroby grzybowe sprawiają, że orzechy zaczynają brązowieć i gnić. Fot. 123RF.com
Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.