Porady ogrodnicze

Jak zbierać nasiona ogórków? Poradnik krok po kroku

Własnoręczne zasianie ogórków to świetna opcja dla wszystkich tych, którzy chcą być pewni ich wspaniałego smaku i zdrowej uprawy. Ogrodników na pewno ucieszy fakt, że wystarczy przestrzegać kilku zasad, by cieszyć się obfitymi zbiorami. Oto poradnik, jak zbierać nasiona ogórków – krok po kroku.

Jak zbierać nasiona ogórków? Poradnik krok po kroku
Zbieranie nasion ogórków nie jest wcale trudne. Fot. Pixabay

Spis treści:

Ogórek – krótka charakterystyka

Ogórek to jedno z tych warzyw, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Już od najmłodszych lat jedzony w mizerii, na kanapkach czy w formie zupy ogórkowej, pieści podniebienia i udowadnia, że warto mieć go w swoim ogródku.

Skąd pochodzi ta wspaniała roślina? Ogórek (Cucumis L.) należy do rodziny dyniowatych. Wyróżnia się jego 53 gatunki. Jest jednym z najstarszych warzyw na świecie. Uprawiano go już trzy tysiące lat temu w Indiach, gdzie do dziś spotyka się jego dziko rosnące odmiany.

Ciekawostką jest fakt, że Biblia określa ogórka jako warzywo „egipskie”. Grecy wierzyli, że spożywanie ogórków poprawia sprawność umysłową, uspokaja serce i tłumi namiętność.

Wyjątkowe właściwości ogórków

Warzywo składa się w ponad 90% z wody. Na każde 100 gram ogórka przypada zaledwie 8 kalorii. Występują w nim także: białko, tłuszcze, węglowodany, sole mineralne i błonnik. Ogórek jest źródłem witamin, np.: A, B1, B2, B3, B6 i B9, a także C, E i K.

W kosmetyce ogórek polecany jest przede wszystkim do cery tłustej i trądzikowej. Wykazuje działanie kojące, oczyszczające i ściągające. Jakby tego było mało, można go znaleźć w perfumach. To dlatego, że towarzysząca mu nutka świeżości jest przyjemna i podoba się wielu osobom!

W uprawie ogórki dzieli się na:

  • korniszony – ogórki o niewielkich rozmiarach;
  • szklarniowe – o gładkiej skórze, osiągające do 30 cm długości;
  • gruntowe – o długości 15 cm i szorstkiej skórze.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie ogórki nadają się do zbierania nasion, zapoznaj się z poniższymi poradami. Odpowiedź nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać.

Jakie ogórki nadają się do zbierania nasion?

Zbiór nasion ogórków nie należy do trudnych czynności. Dużo więcej zamieszania powstaje podczas prób pozyskiwania ulubionej odmiany.

Pierwsza zasada jest taka, by nie zbierać nasion ogórków oznaczonych symbolami F1 i F2 (informacje znajdziesz na paczkach z nasionami). To dlatego, że nasiona te są hybrydami, które powstały po skrzyżowaniu kilku odmian, zazwyczaj w celu uzyskania lepszego plonu. Rośliny, które wyrosną z ich nasion, będą wyglądały zupełnie inaczej niż ich ogrodowy oryginał.

Nie oznacza to, że nie warto wybierać do ogrodu nasion F1, możliwych do łatwego kupienia w dowolnym sklepie specjalistycznym. Nasiona te nie mają nic wspólnego z modyfikacjami genetycznymi, a ich uprawa jest całkowicie bezpieczna.

Przeczytaj również: Zbiór ogórków będzie możliwy aż do pierwszych przymrozków. Wystarczy je prawidłowo posadzić

Uprawa ogórków na jesienny zbiór jest mniej popularna - jednak możliwa. Fot.123RF.com

Ogórki F1 – popularne odmiany

Do najpopularniejszych odmian ogórków F1 należą:

  • „Lokata F1” – z owocem o zielonej barwie skórki, krótkimi smugami i drobnymi brodawkami. Odmiana idealna do uprawy gruntowej. Jest wysoce odporna na mączniaka rzekomego.
  • „Portal F1” – odmiana gruntowa przeznaczona do konserwowania. Jej owoce mają średnią długość, a kolor jest mocno zielony. Odmiana toleruje mączniaka rzekomego i parcha dyniowatego.
  • „Traper F1” – odmiana polecana do uprawy gruntowej, o zielonej barwie skórki i niewielkiej długości.

Chcesz wiedzieć, jakie ogórki poleca się do zbierania nasion? Należą do nich:

  • „Izyd” – odmiana o ciemnozielonych owocach, która daje dużo plonów i jest silnie odporna na mączniaka rzekomego;
  • „Parys” – średnio wczesna odmiana o owocach z jasnymi smugami i niewielką liczbą brodawek;
  • „Hermes” – odmiana należąca do wczesnych ogórków zielonych;
  • „Cezar” – idealny do przetworów, z ciemnozielonymi brodawkami.

O poradę zapytaj także w ulubionym sklepie specjalistycznym. Sprzedawcy często doskonale wiedzą, do czego nadają się poszczególne odmiany i są świadomi preferencji kupujących.

Kiedy zbierać nasiona ogórków?

No dobrze, ale jakie ogórki nadają się do zbierania nasion? Czym się kierować oprócz oznaczeń? Kiedy zbierać nasiona ogórków?

Owoce, z których pozyskasz nasiona, muszą być dojrzałe, duże, najlepiej żółte. Warto poczekać z ich zbieraniem do końca sierpnia, a nawet początku września. Wtedy ogórki powinny być wyjątkowo silne i zdrowe.

Jak zbierać nasiona ogórków – krok po kroku

Po zerwaniu odetnij ¼ końcówki ogórka od strony szypułki, co zmniejszy ryzyko, że nowe owoce będą gorzkie. Następnie przekrój owoc wzdłuż i wyciągnij nasiona z komór. Umieść je w szklanym naczyniu, dodaj odrobinę wody i przykryj gazą. Ważne, aby nasiona miały dostęp do powietrza. Jak długo przechowywać nasiona z ogórków? Zostaw je na 2 dni, by nastąpił proces fermentacji.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zbierać nasiona ogórków krok po kroku, miej świadomość, że czas odgrywa tu bardzo ważną rolę. Nie można trzymać nasion w naczyniu zbyt długo, bo wilgotne środowisko sprzyja kiełkowaniu. Jak rozpoznać, że proces fermentacji się zakończył? Nasiona opadną na dno naczynia.

Uwaga! Jeśli pojawi się niewielka warstwa pleśni, nie przejmuj się tym. To naturalna część procesu, choć możliwa do uniknięcia, jeśli wyjmiesz nasiona wystarczająco szybko.

Następnie zbierz osad z góry, zalej nasiona wodą i wymieszaj. Na powierzchnię wypłynie miąższ i puste nasiona. Przelej wszystko przez sitko – koniecznie pod bieżącą wodą i wysusz nasiona, np. umieszczając je na papierze do pieczenia.

Kolejny raz ważnym czynnikiem jest tu czas. Nasiona zostaw na kilka dni w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ale nie na słońcu. Po wyschnięciu wsyp je np. do koperty. Warto je podpisać, by nie myliły się z innymi nasionami.

Przeczytaj również: Sprawdź, kiedy siać i jak sadzić ogórki gruntowe, by zebrać obfity plon

Przygotowanie własnych sadzonek ogórków to nic trudnego. Fot. 123RF.com

Jak długo przechowywać nasiona z ogórków?

Nasiona ogórków można przechowywać nawet do 8 lat. Ważne jest, by miały zapewnione odpowiednie warunki, czyli temperaturę wynoszącą około 10-20 stopni Celsjusza i wilgotność nie większą niż 60%.

Pamiętaj, że im wyższa temperatura, tym słabsze kiełkowanie nasion. Nie zawsze warto zastanawiać się nad tym, jak długo przechowywać nasiona z ogórków. Lepiej przemyśleć, czy zapewnia się im odpowiednie warunki.

Kiedy siać ogórki z nasion?

Udało ci się przejść przez cały proces i zebrać nasiona. Czy więc można od razu zabrać się za sadzenie? Kiedy siać ogórki z nasion, by uzyskać najlepsze efekty? Odpowiedź na to pytanie nie ucieszy zbyt wielu ogrodników.

Nasiona najlepiej sprawdzą się po upływie 2-4 lat od zbioru. Takie nasiona mają najlepszą siłę kiełkowania i powstanie z nich więcej kwiatów żeńskich (tylko takie wytwarzają owoce).

Jak je rozpoznać? Kwiaty męskie zazwyczaj znajdują się na pędzie głównym, a żeńskie, z których powstają owoce, na bocznych. Aby owoc ogórka się uformował, pyłek męskiego kwiatu musi się dostać na kwiat żeński.

Zbieranie nasion z ogórków – podsumowanie

Dzięki poradnikowi wiesz, jak zbierać nasiona ogórków krok po kroku, masz też świadomość, jakie ogórki nadają się na zbieranie nasion.

Choć informacja, kiedy zbierać nasiona ogórków sprawia, że wielu ogrodników woli wybrać się do specjalistycznego sklepu niż pozyskiwać własne nasiona, nie da się ukryć, że ta uniwersalna umiejętność może przydać się nie tylko przy uprawie ogórków, ale także innych warzyw.

Jednocześnie warto zapamiętać, że również sklepowe rośliny mają swój najlepszy czas na sadzenie. Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, kiedy siać ogórki z nasion czy inne warzywa, sklepowe propozycje po upływie 2-3 lat tracą zdolność kiełkowania. Nie wszystkie, jednak wiele z nich przestaje być zdatnych do dalszych upraw. Warto mieć to na uwadze, wybierając nasiona od dostawców.

Przeczytaj również: Jak prawidłowo nawozić ogórki gruntowe? Poradnik dla początkujących

Ogórki można nawozić naturalnymi preparatami. Fot. Getty Image/Canva Pro

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.