Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dodaj do wody i opryskaj chory bukszpan. Szybko pozbędziesz się ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa to bardzo groźny szkodnik. Jego wyjątkowo żarłoczne larwy mogą doprowadzić do całkowitego wyniszczenia bukszpanu, żerując na jego liściach oraz młodych pędach. Mimo że w Polsce ten owad pojawił się stosunkowo niedawno, dziś już rozpowszechnił się na terenie całego kraju. Walkę ze szkodnikiem należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż szybko się rozmnaża i stale zwiększa obszar inwazji. W naszym artykule zdradzamy najlepsze sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej. O tych metodach mogliście nie wiedzieć!     

Dodaj do wody i opryskaj chory bukszpan. Szybko pozbędziesz się ćmy bukszpanowej
Ćma bukszpanowa to groźny szkodnik, którego larwy żerują na liściach oraz młodych pędach bukszpanów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa, nazywana również ćmą azjatycką, jest jedną z największych ciem w Europie. Prawdopodobnie została przywieziona z Azji, wraz z importowanymi sadzonkami bukszpanu. W 2012 roku ćma bukszpanowa została zaobserwowana w Polsce, od tego czasu bardzo szybko rozpowszechniła się na terenie całego kraju.  

Ćma bukszpanowa to motyl nocny. Charakteryzuje się szaro-brązową barwą z białą plamą. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi około 4 cm. Samice ćmy bukszpanowej składają jaja o jasnożółtej barwie. Trudno je zauważyć, gdyż przyklejają jaja pod spodem liści bukszpanów, głęboko wewnątrz krzewów. Warto zaznaczyć, że w ciągu roku ten szkodnik może mieć aż cztery pokolenia.

Dorosłe motyle nie są szkodnikami bukszpanów. Szkodliwe są natomiast larwy ćmy bukszpanowej, które z czasem przekształcają się w gąsienice. Są owłosione, początkowo zielonkawe z podłużnymi brązowymi paskami wzdłuż ciała i czarną głową. Osiągają do 4 cm długości i są niezwykle żarłoczne.

jak wygląda ćma bukszpanowa Objawy żerowania ćmy bukszpanowej to poobgryzane brzegi liści, a potem całe liście bukszpanów. Fot.123RF.com

Kiedy atakuje ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa atakuje od kwietnia do września, a przy ciepłej pogodzie – nawet do października. Jej larwy żerują wyłącznie na krzewach bukszpanu: na początku obgryzają brzegi liści, a potem całe liście. Starsze gąsienice z kolei zjadają także niezdrewniałe pędy. W krótkim czasie szkodniki mogą doprowadzić do zniszczenia wszystkich krzewów bukszpanów w ogrodzie i w okolicy.   

Zwalczanie ćmy bukszpanowej

Zwalczanie ćmy bukszpanowej jest dość trudne, ponieważ szkodnik ten jest bardzo inwazyjny. Ponadto w naszym kraju nie ma naturalnych wrogów. W związku z tym należy przede wszystkim systematycznie przeglądać krzewy, a pierwszym wyraźnym sygnałem obecności szkodnika będą nadgryzione liście.  

Istnieje kilka prostych i sprawdzonych sposobów na zwalczanie ćmy bukszpanowej. Jednym z nich jest ręcznie wyłapywanie gąsienic lub potrząsanie bukszpanami. Niektórzy ogrodnicy zalecają usuwanie szkodników za pomocą węża ogrodowego, kierując mocny strumień na zaatakowane gałęzie. Warto przy tym pamiętać, aby zniszczyć opadnięte gąsienice.

Dobrym sposobem na zwalczanie ćmy bukszpanowej jest również rozwieszanie pułapek feromonowych, które służą do odławiania samców. W rezultacie, samiczki nie będą miały partnerów, aby się rozmnażać, a ich jaja nie zostaną zapłodnione. W przypadku mocno zainfekowanego bukszpanu jedną ze skuteczniejszych form pozbycia się ćmy bukszpanowej są opryski chemiczne takimi preparatami jak: Mospilan, Lepinox Plus czy Polysect 005 SL.

Przeczytaj również: Dlaczego bukszpan usycha? Jak uratować bukszpan

bukszpan usycha Bukszpan to wspaniała ozdoba ogrodu. Możesz go wykorzystać jako żywopłot lub samodzielną dekorację pośrodku kompozycji. Fot.123RF.com

Genialny trik naszych babć! Oprysk z szarego mydlą i wody na ćmę bukszpanową

W celu zwalczania ćmy bukszpanowej poza preparatami chemicznymi można wypróbować domowe sposoby. Prawdziwym hitem ostatnich lat jest oprysk z szarego mydła i wody.

Szare mydło, inaczej mydło potasowe, to świetny produkt znany od wielu lat. Z punktu widzenia chemicznego jest to mieszana różnych soli potasowych z innymi składnikami, m.in. gliceryną i chlorkiem sodu. Okazuje się, że kwasy tłuszczowe zawarte w szarym mydle mają właściwości owadobójcze. To skuteczny środek nie tylko na ćmę bukszpanową, lecz także na mszyce, wełnowce czy przędziorki.

Jak przygotować oprysk z szarego mydła na ćmę bukszpanową? Poniżej zdradzamy przepis!

  1. Zetrzyj na tarce o grubych oczkach 75 g mydła (dzięki temu mydło rozpuści się znacznie szybciej).

  2. Rozpuść je w 5 litrach ciepłej wody.

  3. Dokładnie wymieszaj i odstaw do wystygnięcia.

  4. Schłodzoną mieszankę przecedź przez gazę lub drobne sito, aby kawałki mydła, które się nie rozpuściły, nie poparzyły rośliny. Oprysk z szarego mydła i wody na ćmę bukszpanową jest gotowy do użycia.

ćma bukszpanowa zwalczanie Oprysk z szarego mydła świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku larw ćmy bukszpanowej. Fot.123RF.com

Warto też wiedzieć, że przygotowując oprysk na ćmę bukszpanową, szare mydło najlepiej rozpuszczać w wodzie miękkiej (np. w deszczówce). Niestety twarda woda negatywnie wpływa na rośliny, ponieważ zawiera duże ilości węglanów, przede wszystkim wapnia i magnezu, które mogą doprowadzić do podniesienia odczynu gleby. W przypadku, gdy dysponujemy wyłącznie twardą wodą, można ją zmiękczyć, dodając kilka kropli spirytusu lub denaturatu.    

Przeczytaj również: Jak przycinać róże po przekwitnięciu? Tych błędów nie popełniaj!

Kiedy i jak stosować opryski na ćmę bukszpanową?

Oprysk na ćmę bukszpanową z szarego mydła i wody należy przeprowadzić w momencie zauważenia pierwszych gąsienic tego owada żerujących na roślinie bukszpanu. Dla łatwiejszego używania możesz przelać uzyskany roztwór do spryskiwacza czy pojemnika po płynie do mycia szyb z dozownikiem. Najlepiej opryskiwać silnym strumieniem, przykładając końcówkę dyszy spryskiwacza jak najbliżej bukszpanu.  

Warto zaznaczyć, że roztwór z szarego mydła o tym stężeniu jest całkowicie bezpieczny i można go rozpylać bezpośrednio na krzewy bukszpanów bez dalszego rozcieńczania.  

Jak widzimy, zrobienie preparatu z szarego mydła na ćmę bukszpanową jest bardzo proste i wymaga jedynie chwili. Koniecznie wypróbuj ten genialny trik!  

Przeczytaj również: Krety będą trzymać się z daleka. Lista niezawodnych sposobów

krety w ogrodzie Choć kret jest mięsożercą, w wyniku jego działalności może dochodzić do uszkodzenia systemów korzeniowych roślin. Fot.123RF.com

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.