Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mszyce już zaczynają żerować. Zrób ten naturalny oprysk na mszyce, efekty są natychmiastowe

Mszyce to szkodniki żerujące na różnych grupach roślin, również na roślinach pokojowych. Skutki ich obecności mogą być poważne i często prowadzące do całkowitego zniszczenia roślin. Sprawdź, jak wygląda mszyca i jak skutecznie jej się pozbyć, używając zaledwie jednego składnika.

Mszyce już zaczynają żerować. Zrób ten naturalny oprysk na mszyce, efekty są natychmiastowe
Wyjaśniamy, jak przygotować oprysk na mszyce. Fot. 123RF.com/CanvaPro

Spis treści:

Jak wygląda mszyca?

Mszyce są niewielkimi owadami, osiągającymi wielkość od 2 do 5 mm. Zależnie od gatunku oraz fazy rozwoju mogą one pojawiać się w formie uskrzydlonej lub bez skrzydeł. Najczęściej mszyce mają kolor kremowy, czarny, zielony lub żółty.

Ich ciało jest okrągłe lub wydłużone i zakończone spiczastym odwłokiem. Po bokach odwłoku umieszczone są dwie krótkie rurki, zwane syfonami. Jeśli chodzi o młode mszyce, to nie różnią się one wyglądem od dorosłych owadów, jedynie są one nieco mniejsze.

W ciągu jednego sezonu mszyca wydaje kilka lub kilkanaście pokoleń, w każdym po kilkadziesiąt osobników. Oznacza to, że w krótkim czasie mogą się rozmnożyć do naprawdę dużej liczby, z którą trudno będzie sobie poradzić.

Mszyce w zależności od gatunku osiągają wielkość między 2 a 5 mm. Fot. 123RF.com

Skąd się biorą mszyce na roślinach?

Ataku mszyc możemy spodziewać się już w kwietniu. Walkę ze szkodnikami utrudnia fakt, że pojawiają się one nagle i w bardzo szybkim tempie atakują roślinę. W ogrodzie mszyce zazwyczaj atakują nasze rośliny, przychodząc z różnego typu chwastów, zarośli, czy też z sąsiedniego ogrodu. Z tego powodu warto co jakiś czas dokładnie obejrzeć rośliny na obrzeżach ogrodu.

Jednak, jeśli chodzi o mszyce na roślinach pokojowych, to często kupując roślinę, nie zdajemy sobie sprawy, że w doniczce ukryty jest szkodnik pod liśćmi lub w ziemi. Wobec tego nie powinniśmy brać okazów, które są wątpliwej kondycji. Jednak nie zawsze możemy mieć na to wpływ, bo nawet szczegółowa kontrola nie pomoże, jeśli jajeczka zostały wcześniej złożone w podłożu.

Co więcej, większe ryzyko masowego występowania mszyc pojawia się u roślin, które zostały przesuszone lub przenawożone. Oprócz tego szkodniki możemy wprowadzić do naszych kwiatków, gdy podczas przesadzania używamy kompostu lub ziemi pochodzącej z ogrodu. Chcąc temu zapobiec, warto wyprażyć podłoże w temperaturze ponad 100 stopni Celsjusza, np. używając do tego piekarnika. Można również zdecydować się na użycie go dopiero po upływie dwóch tygodni, gdy odnowi się naturalna flora bakteryjna.

Jakie rośliny atakuje mszyca w ogrodzie i w domu?

Mszyce mogą zasiedlać niemal wszystkie gatunki roślin doniczkowych uprawianych w domu lub na balkonie. Atakują wiele okazów, zaczynając od storczyków, aż po sukulenty. Bardzo często ich ofiarą pada fuksja. Oprócz tego mszyce bardzo lubią begonie, draceny, kloniki, cytrusy oraz anturium. Jeśli chodzi o rośliny balkonowe, to najczęściej atakowana jest nasturcja. Sprawia to, że jest ona bardzo często wykorzystywana w warzywniku jako pułapka na tego właśnie szkodnika.

Natomiast w ogrodzi, wyróżniamy różne gatunki mszyc, które atakują konkretne okazy roślin. Jest to:

  • mszyca jabłoniowa – atakuje jabłonie, gruszę, pigwę, głóg czy jarzębinę,
  • mszyca buraczana – atakuje m.in. buraki ćwikłowe,
  • mszyca różano-szczeciowa – stanowi zagrożenie dla róż i roślin zielnych,
  • mszyca kapuścianka – atakuje wszystkie warzywa kapustne,
  • mszyca porzeczkowo-czyściecowa – jest groźna dla sosny pięcioigielnej, krzewów porzeczek i agrestu,
  • mszyca pelargoniowa – atakuje rośliny szklarniowe.

Przeczytaj również: Oprysk z drożdży na róże. Stosuj profilaktycznie, a mszyce będą omijać krzaki róż

Mszyce są roślinożerne — wysysają sok z roślin powodując ich zamieranie. Fot. 123RF.com

Skutki żerowania mszycy na roślinach

Niezależnie od gatunku, wszystkie mszyce charakteryzuje duża szkodliwość. Spowodowane jest to między innymi tym, że posiadają one gryząco-ssący aparat gębowy, dzięki któremu wysysają soki z roślin.

Zazwyczaj mszyce żerują na młodych i soczystych pędach wierzchołkowych. Lubią również pojawiać się na młodych liściach, kwiatostanach oraz pąkach kwiatowych. Co więcej, istnieją takie gatunki mszyc, które żerują na szyjce korzeniowej, a nawet na korzeniach.

Ich obecność jest powodem osłabienia rośliny oraz może wywoływać całkowite zahamowanie wzrostu. Dodatkowo mszyce sprawiają, że pędy i liście roślin skręcają się, zaginają, żółkną, a ostatecznie całkowicie zasychają. Wtedy owady przenoszą się na inne rośliny, które znajdują się w pobliżu.  

Dodatkowym problemem jest to, że liście i pędy roślin, na których żerują mszyce, są oblepione kropelkami ich odchodów. Sprawia to, że powierzchnia jest lepiąca oraz słodka i w rezultacie przyciąga mrówki. Oprócz tego do lepkiej spadzi często przylepiają się zarodniki grzybów chorobotwórczych. Powoduje to rozprzestrzenianie się szarej pleśni, która jest groźną chorobą roślin. Zagrożenie stanowią również choroby wirusowe przenoszone przez mszyce.

Naturalny oprysk na mszyce

Istnieje wiele sposób na walkę z mszycami, jednak chcąc się ich pozbyć skutecznie, warto sięgnąć po naturalny oprysk na mszyce, który jest bardziej ekologiczny i nie wymaga od nas użycia mocnych, chemicznych środków. Dodatkowo jest on tańszy niż preparaty, które możemy kupić w sklepach.

Do przygotowania naturalnego oprysku na mszyce, będziemy potrzebowali tytoniu. Umieszczamy go w słoiku, zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy mieszankę na całą noc. Następnie odcedzamy i mieszamy z wodą w proporcjach 1:1. Oprysk stosujemy bezpośrednio na roślinę, a także podlewamy nim podłoże. Wystarczy użyć go dwa razy, żeby osiągnąć pożądane rezultaty.

Przeczytaj również:

Niezawodne przepisy na opryski domowej roboty. Przepędzą mrówki, mszyce a nawet ślimaki

7 przepisów na ekologiczne opryski na mszyce. Tak pozbędziesz się szkodników z ogrodu

Zwalcza choroby i szkodniki pomidorów niczym chemiczne środki ochrony roślin. Jak stosować oprysk z mleka?

Łatwy i pachnący sposób na mszyce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.