Spis treści:
- Drożdże piekarskie - właściwości
- Oprysk z drożdży na róże - szybki i prosty przepis
- Jak stosować oprysk z drożdży na róże?
- Kiedy stosować oprysk z drożdży na róże?
Drożdże piekarskie - właściwości
Drożdże piekarskie są ogólnodostępne i bardzo dobrze znane, szczególnie w przemyśle piekarniczym. Oczywiście kojarzymy je jako jeden ze składników bułek, chlebów czy ciast. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na ich właściwościach wykorzystywanych w ogrodnictwie.
Na początku warto zaznajomić się ze składem drożdży piekarskich, a mianowicie z witaminami i minerałami. Drożdże piekarskie powinny być kojarzone z występowaniem witaminy B, w szczególności ryboflawiny oraz kwasu foliowego.
W ich składzie zauważymy również liczne mikro i makroskładniki. Drożdże piekarskie zawierają pierwiastki tj. wapń, fosfor, magnez, cynk, sód oraz potas.
Dzięki tym składnikom drożdże piekarskie stanowią bardzo dobrą bazę do wzrostu roślin oraz odżywiania całego systemu korzeniowego. Oprócz tego posiadają działania grzybobójcze, skutecznie eliminując różne drobnoustroje.
W przypadku krzewów róży zawdzięczamy im ochronę przed szkodnikami, jakimi są np. mszyce. Przypomnijmy, że to właśnie mszyce najchętniej żerują na różach i to właśnie na nie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas pielęgnacji róż.
Oprysk z drożdży na róże - szybki i prosty przepis
Drożdże piekarskie dostępne są niemal w każdym sklepie spożywczym, a ich cena jest bardzo niska. Właśnie dlatego warto zainwestować w naturalne opryski z drożdży.
Opryski z drożdży na róże będzie naturalnym sposobem na ochronę kwiatów, w przeciwieństwie do wielu drogich i chemicznych preparatów. Postaw na ekologię i naturalność.
Oprysk z drożdży na róże można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest oczekiwanie na fermentację drożdży, jednak metoda ta wymaga dużej cierpliwości. Zazwyczaj na ten rodzaj przepisu decydują się osoby zainteresowane również nawozem z drożdży.
Jak przygotować oprysk z drożdży na róże?
- zalej 100 g drożdży 0,5 l mleka 3,2%;
- dolej 10 l letniej wody;
- dodaj łyżkę płynnego, szarego mydła.
Szare mydło dodajemy opcjonalnie - dzięki niemu oprysk z drożdży będzie dłużej utrzymywać się na liściach.
Przeczytaj również: Jak przygotować nawóz z drożdży? Najlepsze przepisy
Jak stosować oprysk z drożdży na róże?
Oprysk z drożdży na róże należy stosować co tydzień, delikatnie spryskując roślinę powstałym roztworem. Regularne dostarczanie oprysku z drożdży pomoże roślinie wytworzyć barierę ochronną przed niechcianymi chorobami. Właśnie wtedy pełni on funkcję zapobiegawczą.
Oczywiście w trakcie choroby również można stosować drożdże piekarskie, jednak w zestawie z profesjonalnym środkiem ogrodniczym.
Kiedy stosować oprysk z drożdży na róże?
Oprysk z drożdży na róże należy stosować zapobiegawczo i spryskiwać nim zdrowe rośliny. Dzięki profilaktycznemu zastosowaniu zmniejszymy ryzyko zachorowania roślin, a przede wszystkim pomoże skutecznie pozbyć się mszyc z krzaków róż.
Musimy być świadomi, że drożdże piekarskie nie zawsze poradzą sobie z grzybami lub mszycami, które zawładnęły naszymi różami. Pamiętajmy o tym, aby stosować je w celu zapobiegania chorobom.
Oto lista chorób, jakim można zapobiegać, stosując oprysk z drożdży:
- szara pleśń - wodniste plamy na roślinach, a w późniejszej fazie szary nalot;
- mączniak - biały nalot na liściach lub czarne plamy na liściach i łodygach;
- czarna plamistość liści - różnokolorowe przebarwienia na liściach i łodygach.
Oprysk z drożdży może być bardzo przydatnym, naturalnym preparatem, który ochroni róże przed szkodnikami i chorobami oraz przyspieszy ich wzrost. Pamiętajmy jednak, że gdy róże zaczynają chorować, oprysk z drożdży warto wspomóc profesjonalnymi środkami ze sklepu ogrodniczego.
Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody
Domowy nawóz z drożdży do kwiatów doniczkowych. Uważaj, nie wszystkie możesz podlewać
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.