Spis treści:
Jak dbać o hortensje wiosną?
Miłośnicy kwiatów nie mogą sobie wyobrazić ogrodu bez hortensji. Trudno się temu dziwić, ponieważ to jedne z najpiękniejszych kwitnących krzewów. Ich kolorowe kwiatostany są imponujących rozmiarów i długo utrzymują się na pędach (w zależności od gatunku i odmiany od czerwca aż do jesieni). Hortensje pasują do każdego ogrodu i wprowadzają do niego wyjątkowy, romantyczny klimat. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy są odpowiednio pielęgnowane – zwłaszcza na starcie sezonu.
Poszczególnie gatunki hortensji nieco różnią się wymaganiami, przede wszystkim dotyczącymi stopnia nasłonecznienia stanowiska czy sposobu przycinania. Wszystkie jednak lubią rosnąć w urodzajnej, bogatej w próchnicę i przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie.
W okresie wiosennym u hortensji wzrasta zapotrzebowanie na azot, który jest im niezbędny do intensywnego rozwoju liści i pędów. Nie może im zabraknąć również fosforu, potasu i szeregu innych pierwiastków (m.in. magnezu, siarki, boru czy żelaza), które wpływają na ogólną kondycję roślin i tworzenie się kwiatów. Z tego względu wiosną powinniśmy pamiętać o nawożeniu hortensji, aby dostarczyć im wszystkich potrzebnych składników odżywczych.
Jak jeszcze zadbać o hortensje wiosną? Warto pamiętać, że krzewy te mają płytki system korzeniowy, dlatego wymagają regularnego podlewania. Pilnujmy, aby ziemia w miejscu uprawy była zawsze lekko wilgotna, nie moczmy jednak rozwijających się liści rośliny. Cięcie hortensji również realizuje się wiosną, ale przed rozpoczęciem wegetacji. W przypadku hortensji ogrodowej, która jest wrażliwa na przymrozki, wiosną konieczne bywa okrycie jej agrowłókniną.
Cięcie hortensji to jeden z najważniejszych wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych. Fot. bschonewille/123RF.com
Przeczytaj również: Nawożenie oleandra. Naturalne sposoby na wzmocnienie i pobudzenie do kwitnienia
Naturalny nawóz na kwitnienie hortensji
Hortensje są krzewami, które kwitną bardzo długo i obficie, co jest dla nich wyczerpujące. Z tego względu wymagają systematycznego nawożenia od wczesnej wiosny. Dobrze sprawdzają się wieloskładnikowe nawozy mineralne przeznaczone specjalnie dla tych krzewów, ale możemy skorzystać także z samodzielnie przygotowanych, domowych odżywek.
Jednym z najlepszych naturalnych nawozów na kwitnienie hortensji są zwykłe szyszki, które możemy zebrać podczas spaceru po lesie. Ten skarb dostarczy krzewom ważnych dla nich składników odżywczych i równocześnie zakwasi podłoże w miejscu uprawy. Szyszkami możemy po prostu wyściółkować glebę, co hortensje bardzo lubią, a także przygotować z nich płynną odżywkę. Zrobimy to na 2 sposoby:
- Nawóz z szyszek na gorąco – 10 szyszek zalewamy wodą do przykrycia i gotujemy przez 20 min na małym ogniu. Odstawiamy do wystudzenia, po czym przelewamy przez sito. Odmierzamy 1 szklankę wywaru i łączymy ją z 4 l wody o temperaturze pokojowej;
- Nawóz z szyszek na zimno – 10 szyszek rozgniatamy (młotkiem lub tłuczkiem do mięsa) i zalewamy 4 l zimnej wody. Przykrywamy gazą, zabezpieczamy sznurkiem i odstawiamy w ciemne miejsce na 3 tygodnie, mieszając co kilka dni. Po tym czasie mieszankę cedzimy przez sito.
Nawóz z szyszek na gorąco lub na zimno stosujemy raz na dwa tygodnie od wiosny do końca sezonu, aby pobudzić hortensje do bujnego kwitnienia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ogrodnicy sadzą ją zamiast hortensji. Kwitnie 120 dni i rośnie 60 cm na rok
Prowadzenie róż pnących. Najpiękniejsze odmiany i sposób na długie kwitnienie
Najpiękniejsze krzewy kwitnące latem. Sadzenie i pielęgnacja