Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Lista sprawdzonych sposobów, ale jedna przebija w skuteczności pozostałe

Mrówki to małe owady, które potrafią naprawdę uprzykrzyć życie. Często szukają tylko sposobu, by dostać się do ludzkiego jedzenia, a niektóre gatunki boleśnie kąsają. Jak pozbyć się mrówek ze swojego ogrodu? Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby, które będą bezpieczne dla ciebie i środowiska! 

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Lista sprawdzonych sposobów, ale jedna przebija w skuteczności pozostałe
Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Poznaj sprawdzone patenty. Fot.123RF.com

Spis treści:

Skąd biorą się mrówki w ogrodzie? 

Ulubione miejsca mrówek na stworzenie kolonii i mrowiska są ciepłe i raczej słoneczne. Najczęściej to skraj lasu, polana czy przestrzeń pod płytami chodnikowymi. W zależności od gatunku wolą podłoże piaszczyste lub ziemne (wilgotne). Większa szansa, że pojawią się w ogrodzie ze sporą liczbą drzew, chociaż niektóre uwielbiają betonowe okolice miast. 

Mrówki żywią się ponadto najczęściej tak naprawdę… praktycznie wszystkim. Najbardziej lubią słodkie pożywienie (miód, spadź mszyc, nektar), a także padlinę zwierząt czy inne, mniejsze, owady. Raczej nie polują na żywe stworzenia, preferują zbieranie tego, co uda im się znaleźć. Ludzkie jedzenie – takie jak pieczywo, owoce, słodycze, chipsy – również jest dla nich smakowitym kąskiem.  

Czy warto pozbywać się mrówek z ogrodu? 

Warto pamiętać, że mrówki mają wiele pożytecznych cech. Jedno niewielkie mrowisko w ogrodzie nie powinno zatem przysparzać większych problemów. Jeśli jednak masz do czynienia z prawdziwą inwazją lub gdy mrowisko jest np. zaraz przy wejściu do domu – rzeczywiście owady potrafią uprzykrzyć życie. 

Korzystne działanie mrówek obejmuje przede wszystkim spulchnianie gleby (swoje tunele owady mają głęboko pod ziemią) i wzbogacanie jej o niektóre substancje odżywcze. Żywiąc się padliną i owadami, sprawiają też, że z ogrodu znikają niektóre inne szkodniki. 

Niestety w trakcie budowania tuneli może dojść do uszkodzeń korzeni czy innych podziemnych części roślin, a ponadto usypywane kopce utrudniają np. koszenie i po prostu źle wyglądają na trawniku. Niektóre mrówki (np. popularna wścieklica zwyczajna) powodują też nieprzyjemne swędzenie i pieczenie skóry. Co jeszcze warto wiedzieć? Gdzie mrówki, tam… mszyce! Gatunki te działają razem – mszyce pozwalają mrówkom żywić się produkowaną spadzią, a w zamian za to mogą uzyskać schronienie w mrowisku. 

Przeczytaj również: Mrówki już są w ogrodzie. Najnowsze naturalne patenty na to, by się ich pozbyć. Sprawdź

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Domowe sposoby 

Mrówki są istotną częścią ekosystemu. Zamiast od razu wytaczać silne działa – np. mocno chemiczne preparaty, które oprócz mrówek mogą zniszczyć też wiele innych gatunków – warto wypróbować domowe i ekologiczne sposoby. Bardzo często wystarczą one, by mrówki po prostu przeniosły się gdzieś indziej. Takie działania są też bezpieczne dla człowieka, co jest szczególnie istotne, gdy w ogrodzie masz wiele roślin użytkowych, które wykorzystujesz np. w kuchni.  

  • Zioła  

Mrówki mają świetny węch, dlatego walka z nimi bardzo często obejmuje korzystanie z zapachów. Naturalnym sposobem jest zasadzenie w ogrodzie takich ziół, których mocny aromat odstrasza owady, a czasami nawet je odurza. Do ziół, które najlepiej wypróbować, należą: 

  • mięta – wszystkie gatunki, 
  • tymianek, 
  • rozmaryn, 
  • bazylia, 
  • majeranek, 
  • pietruszka. 

Zastosowanie odstraszających ziół jest świetnym pomysłem, ponieważ zyskujesz podwójnie: odstraszasz mrówki i masz możliwość skorzystania z właściwości wielu pysznych przypraw. Chociaż większość tego typu roślin w ogrodzie to okazy jednoroczne, możesz też uprawiać je w domu – również w zimie. 

  • Rośliny ozdobne 

Jedną z głównych roślin ozdobnych, która odstrasza mrówki, jest lawenda wąskolistna. Jej silny zapach przeszkadza jednak nie tylko mrówkom, ale też innym owadom (np. kleszczom, komarom czy muchom). Dodatkowo lawenda przepięknie kwitnie na fioletowo, więc jest idealną ozdobą ogródka.  

Inną z roślin ozdobnych jest też nagietek lekarski (którego można zaliczyć ponadto do tych użytkowych – często zastępuje szafran). Jego kwiaty również świetnie wyglądają, a zapach odstrasza mrówki.  

Także rośliny ozdobne możesz stosować w donicy na parapecie, balkonie czy tarasie. Nadają się zarówno do ogrodowej, jak i pokojowej uprawy. 

Przeczytaj również: Te rośliny odstraszają mrówki. Warto uprawiać je na balkonie i w ogrodzie

Mrówki do ogrodu przyciąga łatwy dostęp do pożywienia Fot. 123RF/PICSEL

  • Pułapki

Mrówki ciągnie szczególnie do słodkiego. Jednym z częstszych sposobów jest więc stosowanie pułapek np. z miodu. Wystarczy umieścić trochę tego specyfiku na talerzyku czy tacy w pobliżu mrowiska. Zwabione mrówki zaczną przyklejać się do powierzchni. Zamiast samego miodu można spróbować też wymieszać go z wodą. 

Inną pułapką jest przygotowanie donicy z trocinami. Dla wielu mrówek to atrakcyjna lokalizacja na mrowisko, dlatego istnieje szansa, że to właśnie tam – zamiast pod ziemią – założą swoją kolonię. 

Pułapki możesz też kupić w formie np. plastrów czy naklejek do stosowania wszędzie tam, gdzie mrówki lubią szukać pożywienia.  

  • Mąka kukurydziana 

Rozsypywanie w ogrodzie – najlepiej w okolicy mrowiska – ścieżek z mąki kukurydzianej to dobry sposób, by pozbyć się tych owadów. Mąka jest dla nich przysmakiem, niestety jednak pęcznieje w ich żołądkach, prowadząc do śmierci. 

  • Oprysk z cebuli, czosnku i pieprzu cayenne

Doskonałym i skutecznym opryskiem, który odstrasza mrówki, jest połączenie łupin z jednej cebuli i 3 ząbków ząbków czosnku. Miksujemy lub blendujemy, zalewamy 1 litrem ciepłej wody i dodajemy pół łyżeczki pieprzu cayenne. Tak przygotowamy oprysk zostawiamy na ok. 12 godzin. Dla wzmocnienia działania można dodać 1 łyżeczkę mydła w płynie, które na roślinie wytworzy powłokę ochronną. Miksturę zrocieńczamy 1 l wody i przelwamy do atomizera. Pryskamy rośliny zaatakowane przez mrówki, gniazdo - jeśli znajdziemy oraz miejsca ich wędrówki, przynajmniej raz w tygodniu. Oprysk z cebuli, czosnku i pieprzu cayenne sprawdzi się również na ślimaki, które żerują teraz w ogrodach. 

  • Cynamon i inne odstraszacze 

Jeśli chcesz pozbyć się mrówek z konkretnego miejsca – np. grządki czy trawy – warto zastosować naturalne odstraszacze. Rozsypanie ich powoduje, że owady uciekają. Najlepiej wysypać drobną ścieżkę wokół danej rośliny, by stała się barierą dla mrówek, które nie będą w stanie przez nią przejść. Do najpopularniejszych środków należą sproszkowane lub rozdrobnione: 

  • fragmenty kory cynamonu, 
  • kulki czarnego pieprzu, 
  • świeże liście nielubianych przez mrówki ziół i pomidorów.  

Możesz rozsypać też proszek do pieczenia. 

  • Wrzątek 

Metoda jest dość drastyczna i może uszkodzić zarówno mrówki, jak i korzenie pobliskich roślin. Pamiętaj więc, by stosować ją tylko wtedy, gdy wokół mrowiska nie ma drzew, krzewów czy kwiatów, które mogłyby ucierpieć. Wrzącą wodę prosto z czajnika należy wlać do mrowiska.  

Przeczytaj również: Mrówki obgryzają liście roślin, wyjadają nasiona? Genialna metoda na pozbycie się mrówek z ogrodu

A co z domem? Gdy mrówki chcą wejść do środka 

Często zdarza się, że mrówki szukają pożywienia w okolicach wejścia do domu, a nawet wchodzą do niego. Warto przede wszystkim pamiętać o tym, by rośliny odstraszające te owady były zasadzone jak najbliżej drzwi wejściowych. Możesz ponadto poobrywać liście mięty, bazylii czy innej mocno aromatycznej rośliny, a następnie porozrzucać przy drzwiach (najlepiej wcześniej trochę rozgnieść je między palcami). 

Niektórzy stosują też specjalne lepy czy lampy, które wabią mrówki. Możesz przymocować je przy drzwiach czy oknach, by zmniejszyć liczbę osobników próbujących dostać się do środka. 

Dbaj też o to, by wokół domu czy przy stole lub grillu nie gromadziły się resztki pożywienia. Regularnie sprzątaj wszystko to, co spadnie na ziemię, by nie zachęcać mrówek do szukania jedzenia w tych okolicach. 

Mrówki potrafią być naprawdę uciążliwe – wie to każdy, u kogo postanowiły założyć swoją kolonię. Aby się ich pozbyć, najlepiej zacząć od domowych i ekologicznych środków. Są one proste, tanie i naprawdę skuteczne. Zwykle wystarczą, by odstraszyć mrówki ze swojego ogródka. 

Przeczytaj również: Naturalne nawożenie róż. Przepis na domowy dokarmiacz róż, po którym krzew będzie uginał się od kwiatów

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.