Porady ogrodnicze

Prosty zabieg sprawi, że będą kwitły długo i zdrowo. Uprawa petunii na balkonie

Petunia to jedna z popularniejszych roślin balkonowych. Nic dziwnego – kwitnie przez dłuższy czas, zdobiąc nawet niewielką przestrzeń pięknymi kwiatami. Gatunek jest stosunkowo łatwy w uprawie i nie ma dużych wymagań, dlatego świetnie nadaje się do hodowania w polskich warunkach. Jak uprawiać petunię na balkonie, by ładnie rosła i kwitła? Sprawdź! 

Prosty zabieg sprawi, że będą kwitły długo i zdrowo. Uprawa petunii na balkonie
Petunia należy do rodziny psiankowatych. Kwitnie nawet do października Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Skąd pochodzi petunia? 

Petunia to roślina, która ma niemal 40 gatunków i ponad 200 różnych kultywarów. Chociaż dziko rośnie przede wszystkim w Ameryce Południowej, w Polsce jest lubianą rośliną ogrodową i balkonową. Docenia się przede wszystkim jej kwiaty, które cieszą oczy od maja do października, a więc bardzo długo. Roślina należy do rodziny psiankowatych.  

W naszym kraju petunia bardzo często sadzona jest w doniczkach na tarasach i balkonach. Wiele osób decyduje się też na jej uprawę w ogrodzie. W polskich warunkach roślina jest jednoroczna i raczej nie zimuje. W naturze bywa natomiast uznawana za bylinę.  

Nazwa petunia ma bardzo ciekawą etymologię. Słowo petun oznacza tytoń. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej stosowali bowiem petunię do palenia i cenili jej właściwości – podobne do tych, jakie ma tytoń. 

Jak wygląda petunia?  

Dziko rosnąca petunia wyrasta do 1 m wysokości, na balkonie jest zwykle niższa. Rodzaje tej rośliny można podzielić ze względu na wielkość: pendula – powyżej 80 cm, media – 40-80 cm, nana – poniżej 40 cm.   

Petunia może być wisząca i pnąca lub wyprostowana i rosnąca do góry. Liście najczęściej są lekko włochate i jajowate, w żywo lub ciemnozielonym odcieniu. Mogą mieć ponadto inne kształty i być zakończone w delikatny lub szpiczasty sposób. 

Petunia zachwyca przede wszystkim swoimi kwiatami. Są w kształcie kielichów i mają najczęściej kilka cm wielkości. Z łatwością dobierzesz kolor do swoich upodobań. Petunie są dostępne w kolorystyce białej, czerwonej, różowej, fioletowej, niebieskiej, żółtej czy łososiowej. Znajdziesz nawet kultywary wielobarwne, np. różowe z białą obwódką. 

Specjaliści podzielili również petunię, biorąc pod uwagę kwiaty. Dostępne są więc: grandiflora – kwiaty o średnicy ok. 10 cm, multiflora – duża liczba kwiatów o średnicy ok. 5 cm, milliflora – o kwiatach wielkości ok. 3 cm. 

Petunia ma wiele odmian Fot. 123RF/PICSEL

Odmiany petunii 

Petunia ogrodowa (inaczej zwyczajna), która jest sadzana w warunkach balkonowych najczęściej, powstała w XIX w. i od tego czasu doczekała się wielu ciekawych kultywarów oraz odmian. Możesz więc wybierać z roślin, biorąc pod uwagę nie tylko kolor kwiatów, ale też inne cechy charakterystyczne. W Polsce najczęściej spotkasz petunię: 

  • balkonową (mieszanka różnych odmian) – o stosunkowo dużych wielokolorowych kwiatach i częściowo wiszących pędach, 
  • surfinię Rubina – zwisającą o ciemnoczerwonych kwiatach, 
  • dwubarwną Red Star – zwisającą, jedną z ciekawszych odmian, która charakteryzuje się różowymi płatkami z białymi paskami (przechodzą przez każdy płatek na środku). 

Jeśli interesują cię rośliny o ciekawej kolorystyce, poszukaj nowych kultywarów, np. Rhytm & Blues (płatki niebieskie z białą obwódką), Pink Lemonade (płatki żółte z różową obwódką) czy Black Ray (płatki czarne). 

Najlepsze stanowisko dla petunii 

Petunie są kwiatami, które dobrze radzą sobie przede wszystkim na jasnym i słonecznym stanowisku. Im więcej światła, tym lepiej i obficiej kwitną. Nie są im straszne nawet silne promienie słoneczne. Półcieniste miejsce również będzie odpowiednie, jednak w takiej sytuacji możesz spodziewać się mniejszej liczby kwiatów. Zapewnij swoim petuniom stanowisko osłonięte od silnego wiatru czy deszczu.  

Co ciekawe, na odporność ma wpływ odmiana petunii. Im większe ma kwiaty, tym mniej są odporne na takie warunki jak deszcz i wiatr. Jeśli więc twój balkon nie ma daszku, lepiej postawić na petunie o niewielkich płatkach. Wówczas przetrwają nawet ulewne deszcze i stosunkowo szybko się po nich podniosą. 

Jak podlewać petunię? 

Petunia lubi wilgotną glebę, dlatego w ciepłe i suche dni regularnie ją podlewaj. W zależności od temperatury wystarczy robić to raz lub dwa dziennie. Nie lej wody bezpośrednio na kwiaty i nie nawadniaj rośliny w południe w trakcie silnego słońca. Najlepsze pory na podlewanie to wczesny ranek i wieczór. 

Roślina zniesie też okresową suszę, jednak lepiej nie wystawiać jej na próbę zbyt często. Jeśli wyjeżdżasz na wakacje, przyda się opieka dochodząca. W doniczce możesz także umieścić napełnioną wodą butelkę dzióbkiem do dołu. Wówczas roślina będzie pobierała tyle wody, ile będzie jej w danym momencie potrzebne. 

Sadzenie, gleba i nawożenie petunii 

Gleba do petunii powinna być żyzna i próchnicza. Roślina dobrze rośnie na lekko kwaśnym podłożu i lubi przepuszczalną ziemię. Możesz więc zastosować podłoże uniwersalne wymieszane z piaskiem. Petunia wymaga też regularnego nawożenia, nawet co 2-3 tygodnie. Stosuj nawozy do roślin kwitnących zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 

Jak posadzić petunię? Najlepiej sprawdzi się spory pojemnik – możesz zastosować prostokątną doniczkę. Najczęściej ten gatunek jest wieszany na balustradzie, ale świetnie sprawdza się też w okrągłych donicach podwieszanych pod balkonowym sufitem. Na dnie doniczki warto wysypać keramzyt lub kamyki, by zapewnić roślinie odpowiedni drenaż. 

Pamiętaj ponadto, by posadzić petunię dopiero po 15 maja. To dlatego, że do tego terminu w Polsce mogą wystąpić przymrozki, których roślina nie toleruje. W przypadku zbyt niskiej temperatury kwitnienie mogłoby zostać zahamowane. 

Choroby i szkodniki petunii 

Petunie to jedne z tych roślin, które są stosunkowo podatne na występowanie chorób, przede wszystkim grzybowych. Nierzadko petunię atakuje więc mączniak. Wówczas roślina wygląda tak, jakby została obsypana mąką. Groźniejszą chorobą jest wirus mozaiki tytoniu, który objawia się żółto-zielonymi przebarwieniami na liściach. W tym przypadku nie ma możliwości zwalczenia choroby, dlatego okaz trzeba usunąć i najlepiej spalić. 

Co sprzyja występowaniu chorób? Bardziej narażone na infekcje są rośliny, które: 

  • rosną z półcienistym stanowisku, gdzie woda mniej paruje z gleby, 
  • stoją w wodzie i są regularnie przelewane, 
  • są osłabione, np. po nieumiejętnym przycinaniu pędów, 
  • są posadzone zbyt blisko siebie, więc zagęszczenie liści jest za duże. 

Petunie mogą zaatakować też takie szkodniki jak mączliki czy mszyce. Gdy zauważysz pierwsze objawy inwazji, zastosuj opryski. Najlepszym sposobem jest jednak profilaktyczne stosowanie nawozów i środków przeciwko owadom. 

Pielęgnacja i przycinanie petunii 

Oprócz regularnego podlewania i nawożenia petunię warto też przycinać. Możesz robić to na początku, gdy zaczyna kwitnąć – obcinając młode pędy, by rozkrzewić roślinę. Dodatkowo nie zapominaj o regularnym usunięciu przekwitłych kwiatostanów, a także przesuszonych czy żółtych liści. Dzięki temu roślina będzie kwitła dłużej, a ponadto zmniejszysz ryzyko wystąpienia choroby i ataku szkodników. 

Petunia to jedna z najpiękniejszych roślin, która efektownie prezentuje się na każdym balkonie. Dzięki mnogości kolorów możesz stworzyć niepowtarzalne kompozycje! Jeśli zależy ci na obfitym kwitnięciu i ciekawej barwie kwiatów, postaw na petunię. 

Przeczytaj: 

Drożdże na mszyce: Jak stosować?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.