Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy przesadzać róże ogrodowe i jak to robić? Czy można przesadzać stare róże?

Róże to niezaprzeczalnie jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych. Chętnie uprawiamy odmiany wielkokwiatowe, rabatowe, parkowe czy pnące, znajdując dla nich zaciszny kącik w swoim ogrodzie. Jednak niekiedy konieczne jest przesadzenie wieloletniego krzewu na nowe stanowisko. Czy można przesadzać stare róże? Tak, ale podczas tego zabiegu musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. W artykule podpowiadamy, jak prawidłowo przesadzać róże i kiedy najlepiej to zrobić.

Kiedy przesadzać róże ogrodowe i jak to robić? Czy można przesadzać stare róże?
Czy stare róże można przesadzać? Fot. CanvaPro

Spis treści:

Wieloletni krzew różany – czy można go przesadzić?

Róża nie bez powodu nazywana jest królową ogrodów. Jej niezwykła uroda sprawia, że każdy właściciel działki pragnie mieć przy domu choć jeden krzew różany. Wybór pięknych odmian jest przeogromny. W szkółkach i centrach ogrodniczych znajdujemy róże wielkokwiatowe, rabatowe, okrywowe, pnące oraz angielskie. Możemy zakupić również odmiany krzaczaste czy miniaturowe. Wszystkie te rodzaje są zróżnicowane pod względem pokroju, wyglądu kwiatów oraz wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych.

Wiele osób, które zdecydowały się na uprawę tej rośliny w przydomowym ogrodzie, zadaje sobie pytanie, czy można przesadzać stare róże. Odpowiedź brzmi: tak, można to zrobić. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że wieloletnie krzewy mają silnie rozbudowany system korzeniowy, który wnika głęboko w ziemię. Z tego powodu przesadzanie starych róż bywa problematyczne. Dużo łatwiej jest kupić młodą sadzonkę niż przenieść w nowe miejsce wieloletni krzew. Jeśli jednak przesadzenie starego okazu jest konieczne, podczas zabiegu pamiętajmy o kilku istotnych zasadach.

Stare róże możemy przesadzać w momencie, gdy zakończą wegetację. Stare róże możemy przesadzać w momencie, gdy zakończą wegetację. Fot. CanvaPro


Kiedy przesadzać róże ogrodowe?

Czas przesadzania krzewu nie jest obojętny. Kiedy najlepiej przesadzać róże ogrodowe? Najkorzystniejszym terminem jest jesień – od października do momentu wystąpienia pierwszych przymrozków. Najważniejsze jest, aby roślina zdążyła już zakończyć okres wegetacji. Stare róże możemy przesadzać na nowe miejsca również wczesną wiosną, zanim rozpoczną wegetację. Termin wiosenny jest jednak dość ryzykowny. Przesadzane wtedy róże mogą mieć niewystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio się zregenerować przed sezonem. Okazy przenoszone na nowe stanowiska wiosną mogą wcale nie wypuścić kwiatów.

Przeczytaj również: Co robić z różami po przekwitnięciu? Pielęgnacja róż latem

Przesadzanie starych róż – najważniejsze zasady

Przesadzanie wieloletnich krzewów róż nie jest łatwe, ale może zakończyć się powodzeniem. Aby tak właśnie się stało, podczas zabiegu musimy pamiętać o kilku istotnych zasadach. W przypadku szczególnie starych okazów podczas przesadzania zachowajmy ostrożność. Wiekowe róże odznaczają się kruchymi korzeniami, które można uszkodzić, postępując z nimi nie dość delikatnie. Roślina się przyjmie i zakwitnie, jeśli podczas jesiennego przesadzania dopilnujemy następujących kwestii:

  • W trakcie wykopywania starego krzewu róż starajmy się wyjąć całą bryłę korzeniową wraz z dużą ilością gleby, co uchroni system korzeniowy przed przypadkowym uszkodzeniem. Aby to osiągnąć, krzew musimy okopać szeroko i dość głęboko, podważając szpadlem.

  • Wykopaną bryłę korzeniową powinniśmy obejrzeć. Jeśli zauważymy, że niektóre korzenie są chore lub uszkodzone, powinniśmy je odciąć za pomocą ostrego i zdezynfekowanego sekatora. Po zabiegu starannie zabezpieczmy powstałe rany maścią ogrodniczą.

  • W kolejnym kroku skróćmy nadziemną część rośliny. Przycięcie pędów róży podczas przesadzania jest konieczne, ponieważ okaz osłabiony podczas przenoszenia na nowe miejsce w ogrodzie nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb pokarmowych wszystkich łodyg i liści. Aby róża przyjęła się w nowym miejscu i zregenerowała przed startem nowego sezonu, powinniśmy skrócić wszystkie pędy do 1/3 ich długości.

  • Przesadzaną różę ostrożnie przenosimy na wybrane stanowisko, które powinno być słoneczne. Ważne jest, aby bryłę korzeniową przenieść na nowe miejsce w ogrodzie wraz z ziemią, z którą została wykopana.

  • Tak przygotowany okaz jest gotowy do umieszczenia w glebie. Pracę rozpocznijmy od wykopana dołu w ziemi, który powinien mieć dwa razy większy niż średnica bryły korzeniowej. Głębokość dołka powinna być zbliżona do tej, na której dotychczas rosła wieloletnia róża.

  • Do wgłębienia możemy wsypać specjalną ziemię dla róż lub inne żyzne podłoże. Następnie umieszczamy w nim bryłę korzeniową wraz z ziemią, w jakiej się znajduje, po czym zasypujemy bogatą w składniki odżywcze, przepuszczalną glebą.

  • Podłoże delikatnie ubijamy, a następnie przesadzony krzew obficie podlewamy.

  • Przesadzoną roślinę zabezpieczmy przed działaniem niskiej temperatury, ściółkując ją korą sosnową lub usypując wokół jej podstawy kopczyk ziemi.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Nakarm róże naturalnym nawozem. Cztery sprawdzone sposoby, po których róże pięknie kwitną

Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody

"Na zdrowie": Orzechy włoskie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.